Найімовірніших переможців виборів у 225 мажоритарних округах назвали незалежні експерти на прохання "ГПУ". Відповідно до цих прогнозів, депутатські мандати здобудуть у переважній більшості кандидати від Партії регіонів або самовисуванці, які співпрацюють із владою.
Це — суб'єктивна оцінка, що може суттєво не збігтися з реальними результатами волевиявлення українців 28 жовтня цього року.
— Із прогнозами експертів, загалом, можна погодитися, — каже професор кафедри політології Національного університету "Києво-Могилянська академія" 52-річний Олексій Гарань. — За ними видно, що Партія регіонів запроваджувала змішану систему виборів під себе. Мажоритарка грає на користь того, хто має доступ до адміністративного ресурсу.
В областях, де "Регіони" не мають широкої підтримки, висуваються так звані незалежні кандидати. Але насправді — за підтримки влади. Це типово для Києва, західних та центральних областей. А Південь і Схід країни влада жорстко контролює. Тому там її кандидати йдуть під синьо-білими прапорами.
Також людей заплутує конкуренція кандидатів від Об'єднаної опозиції та УДАРу.
Кияни традиційно проти "регіоналів". Та і їм дуже складно зорієнтуватися, представник якої політичної сили насправді балотується по їхньому округу. Наприклад, Олександр Третьяков із його білбордами "Не зраджувати і не продаватися!" позиціонує себе як опозиціонер. І він відбиратиме голоси офіційного кандидата Об'єднаної опозиції.
Після виборів ситуація в парламенті нагадуватиме 2002 рік. Тоді за списками перемогла "Наша Україна", а другими були комуністи. Проте за рахунок мажоритарників більшість утворив блок влади "ЗаЄдУ!". Можливо, і цього року "Батьківщина", УДАР та "Свобода" за партійними списками випередять "регіоналів" і комуністів. Але влада залучить на свій бік мажоритарників і сформує більшість.
З наближенням президентських виборів 2015 року ситуація у Верховній Раді змінюватиметься. Теперішні самовисуванці почнуть загравати з опозицією, створюватимуть нові угруповання. Це перетасує еліту та змінить розклади по лінії влада — опозиція.
Ми критикували вибори за партійними списками 2006 і 2007 років. Нині очевидно, що треба було рухатися не в бік мажоритарки, а від закритих партійних списків — до відкритих. Тільки вони сприяють політичному структуруванню суспільства.
Розклад сил напередодні виборів (Газета по-українськи)
№83
1. Олександр Сич, "Свобода", голова облради
1. Олександр Шевченко, самовисуванець, директор туркомплексу "Буковель"
№84
1. Микола Круць, самовис., нардеп-"нунсівець", голова "Івано-Франківськцемент"
1. Микола Зелінський, самовис., заступник директора фірми "Айлайф"
2. Володимир Купчак, "Батьківщина", безробітний, депутат облради
№85
1. Валерій Калестин, ПР, нардеп-"регіонал"
2. Ольга Сікора, "Батьківщина", директор "Телерадіокомпанія ШАНС"
2. Олег Нижник, УДАР, директор Калуського центру фізздоров'я "Спорт для всіх "
№86
1. Василь Брус, самовис., заступник голови Івано-Франківської ОДА
1. Володимир Грабовецький, самовис., співголова "Благодійного фонду Юрія Дерев'янка"
№87
1. Юрій Дерев'янко, самовис., депутат облради від "ФЗ"
1. Манолій Піцуряк, "Свобода", головлікар Солотвинської райлікарні
2. Василь Онутчак, УДАР, мер м. Яремче
№88
1. Богдан Гдичинський, самовис., керівник Служби міністра юстиції
2. Олександр Доній, самовис., нардеп-"нунсівець"
№89
1. Василь Чуднов, самовис., нардеп-"регіонал"
2. Василь Гладій, "Батьківщина", заступник голови облради
2. Микола Палійчук, УДАР, викладач Університету нафти і газу, екс-губернатор