«ОПОРА» відзвітувала про хід вступної кампанії на Прикарпатті

 

/data/blog/39628/4116408c7f3fd0345fc800afd5276cb0.jpg

 

У рамках національної кампанії Громадянської мережі ОПОРА з моніторингу вступної кампанії до ВНЗ її представництво у Івано-Франківській області п’ятий рік поспіль спостерігало за роботою приймальних комісій івано-франківських вишів.

 

Під час громадського спостереження ОПОРА звертала увагу на дотримання університетами процедур, визначених Умовами прийому, спостерігала за проведенням творчих конкурсів, надавала консультативну підтримку абітурієнтам та брала участь у врегулюванні конфліктних моментів, що виникали між абітурієнтами і працівниками приймальних комісій.

 

Процес подання заяв та документів для участі у конкурсному відборі

Порівнюючи з минулими роками, процес подачі документів у ВНЗ для участі у конкурсному відборі відбувався без надмірних черг та зайвого ажіотажу, що свідчить про більшу організованість цьогорічних абітурієнтів. Також, у порівнянні з минулим, цього року система ЄДЕБПО працювала належним чином, дозволивши приймальним комісіям оперативно реєструвати заяви абітурієнтів, а не як минулого року, опрацьовувати вночі, коли менше навантаження на систему. Щодо проблем, про які повідомляли абітурієнти під час процесу подачі заяв, то вони в основному стосувалися питань, пов’язаних з особливістю прийому осіб, що вступають поза конкурсом, та щодо некоректного відображення даних у ІС «Конкурс». Наприклад, у Івано-Франківському національному медичному університеті та в Прикарпатському національному університеті            ім. В. Стефаника при подачі документів від дітей-інвалідів вимагали додатково два документи – довідку МСЕК і пенсійне посвідчення, хоча абітурієнт мав право на власний розсуд надати тільки один із цих документів. Після того як громадські спостерігачі звернули увагу приймальних комісій на цей недолік, його було виправлено.

 

Що стосується проблеми з відображенням даних у системі «Конкурс», то з початку вступної кампанії вона спостерігалась за ПНУ ім. В. Стефаника, де дані про абітурієнтів не відповідали дійсності (відсутня інформація про «позаконкурсників», «цільовиків» та не відображені додаткові бали призерів Всеукраїнських олімпіад чи конкурсу захисту науково-дослідних робіт Малої академії наук України і бали за творчі конкурси та екзамени) і тим спискам абітурієнтів, що ВНЗ розміщував на інформаційних стендах та на власному сайті. Попри зауваження спостерігачів, ця проблема практично не була усунута і була актуальною протягом всієї вступної кампанії.

 

Проведення творчих конкурсів

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу й Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника – виші, до яких зверталась ОПОРА, – надали можливість проводити спостереження за творчими конкурсами. Зауважень до приймальних комісій щодо організації і проведення творчих конкурсів, за якими проводилось спостереження, спостерігачі не мають. Повідомлень від абітурієнтів про порушення під час проведення творчих конкурсів до спостерігачів не надходило.

 

Зарахування на місця державного замовлення

Порушень під час формування і оприлюднення списків рекомендованих до зарахування спостерігачі не виявили. Рейтингові списки були сформовані відповідно до Умов прийому, вчасно оприлюднені на інформаційних стендах та сайтах університетів. Але незважаючи на цей фактор, проблемні моменти цього етапу вступної кампанії все ж таки були. Зокрема у інформаційній системі «Конкурс» не відображалася інформація про абітурієнтів ПНУ ім. В. Стефаника, що були рекомендовані до зарахування, та абітурієнтів, що виконали вимоги для зарахування. Така ситуація не дозволяла безперешкодно зорієнтуватися у рейтингових списках, про що свідчить велика кількість дзвінків на гарячу лінію ОПОРИ, оскільки рейтингові списки у «Конкурсі» суттєво відрізнялися від списків, оприлюднених університетом на стендах і власному сайті.

 

Що стосується загальних проблем вступної кампанії, то увагу спостерігачів ОПОРИ привернуло те, що абітурієнти, які у першій-другій хвилях були зараховані на місця державного замовлення в одному вузі, і далі розміщувались  у списках, рекомендованих в інших. Це пов’язано з тим, що Умови прийому не передбачають вилучення з рейтингових списків абітурієнтів, які в першій-другій хвилі були рекомендовані та виконали вимоги для зарахування у пріоритетному для себе ВНЗ.

 

Вступники також не мали оперативного доступу до інформації про те, хто виконав вимоги до зарахування під час третього етапу, та чи мають вони шанс стати студентом-бюджетником, адже ЄДЕБПО є закритою для громадськості, а в ІС «Конкурс» не завжди вчасно відображалася необхідна інформація або не відображалася взагалі.

 

Неврегульованим залишається процес зарахування після 10 серпня, коли рекомендовані у третьому етапі вступники не виконують умов для зарахування і місця державного замовлення залишаються вільними. Як діяти у такому випадку, приймальні комісії вирішують самостійно і зараховують на місця держзамовлення тих, хто подав оригінали документів до 10 серпня, хоч і не був рекомендований до зарахування. Таку логіку дій можна пояснити залежністю рівня бюджетного фінансування від обсягу виконання університетом державного замовлення та страхом отримати догану за невиконання держзамовлення.

 

Крім того, неврегульованість процесу зарахування після 10 серпня та закритість для громадськості ЄДЕБПО створюють умови для зловживань. Через брак оперативної інформації про виконання вимог для зарахування абітурієнтами що були  рекомендовані до зарахування, інші абітурієнти не можуть оцінити свої шанси вступу на місця держзамовлення. Водночас цією інформацією добре володіють представники приймальних комісій, що створює вірогідність того, що інформація про вакантні місця держзамовлення може надаватися лише «потрібним» абітурієнтам.

 

Про гостру необхідність врегулювання процесу зарахування після 10 серпня можна пересвідчитись, ознайомившись з даними у нижче наведеній таблиці, які свідчать про те, що найбільша кількість зарахованих на місця держзамовлення відбулась внаслідок так званих четвертої хвилі чи конкурсу оригіналів. На наш погляд, причинами такого явища є те, що: під час подачі заяв на участь у конкурсному відборі значна кількість абітурієнтів по максимуму використала кількість ВНЗ і напрямів підготовки; абітурієнти, які були зараховані в одному ВНЗ під час першої-другої хвиль зарахування, залишалися у рейтингових списках інших ВНЗ. Внаслідок цього кількість заяв не відповідала кількості охочих вступити у конкретний ВНЗ на конкретну спеціальність.

 

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Напрямок підготовки

Кількість місць державного замовлення

Кількість поданих заяв

Кількість осіб, зарахованих у першій хвилі

Кількість осіб, зарахованих у другій хвилі

Кількість осіб, зарахованих у третій хвилі

Кількість осіб, зарахованих у четвертій хвилі (конкурс оригіналів)

Облік і аудит

5

214

3

0

0

2

Філологія

5

211

2

0

1

2

Менеджмент

8

267

1

0

0

7

Інженерна механіка

30

157

5

1

6

18

Приладобудування

17

76

3

5

1

8

Зварювання

23

126

7

3

1

12

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Напрямок підготовки

Кількість місць державного замовлення

Кількість поданих заяв

Кількість осіб, зарахованих у першій хвилі

Кількість осіб, зарахованих у другій хвилі

Кількість осіб, зарахованих у третій хвилі

Кількість осіб, зарахованих у четвертій хвилі (конкурс оригіналів)

Правознавство

18

892

3

0

3

12

Англійська мова та література

37

848

13

6

2

16

Туризм

15

721

3

3

0

9

Хореографія

8

27

7

1

0

0

Театральне мистецтво

8

50

8

0

0

0

Російська мова та література

10

54

6

2

0

2

*у таблиці наведені дані по трьох найбільш популярних і трьох найменш популярних серед абітурієнтів напрямах підготовки, що визначалися за кількістю поданих заяв


20.08.2013 502 1
Коментарі (1)

Уже студент 2013.08.20, 17:14
Питання зарахування на бюджет треба врегулювати чіткіше. Але тоді треба обмежити кількість ВНЗ для подачі документів. Можу сказати тільки про право. У перших двох хвилях в різних універах були практично одній і ті самі прізвища. Я пройшов у четвертій. Інформацію про хід подачі оригіналів можна було відслідковувати на сайті ПНУ. Сидів з планшета в інеті і все було зрозуміло. У приймальній комісії теж без проблем всю інформацію надавали. Вона співпадала із даними із сайту. Крім мене в коридорі під дверима приймальноі було ще 10-12 людей. Нікому не відмовляли в інформації. І ще - помилка в таблиці. На право до ПНУ подали більше 930 заяв, а тут цифра інша. То напевно не враховані ті, хто забрали заяви
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

8373
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1429
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1068
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2094
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3608
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1361

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1724

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

526

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1155

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1329
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

525
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24275
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

520
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

480
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

639
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1528
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

696
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6880
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

636
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1622 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

630
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

543