ОПОРА: Прозорість міської влади Івано-Франківська лише часткова

 

Громадянська мережа ОПОРА підготувала моніторинговий звіт на основі даних  спостереження за діяльністю місцевої влади Івано-Франківська.

 

Звіт формувався на основі даних про діяльність місцевої влади, зібраних за період від листопада 2010 року до червня 2011 року. Його висновки не є категоричними, але він може служити базою для порівняння, що змінилося в діяльності влади після червня 2011 року. Сподіваємось, що він буде корисним для журналістів, що спеціалізуються на темі місцевого самоврядування, а також для громадян та громадських активістів для яких важливе впровадження принципів прозорої політики. Основний акцент звіту, крім загального опису ради, робився на аналізі відкритості та підзвітності місцевої влади Івано-Франківська, а також активності депутатів. Крім висновків, звіт містить рекомендації щодо впровадження принципів прозорої політики, які місцевій владі було б за доцільне впровадити.  

 

Прозорість  і відкритість міського голови, виконавчого комітету і міської ради можна назвати лише частковою. Доступ до рішень міської ради, рішень виконавчого комітету і розпоряджень міського голови наявний у повному обсязі на інтернет-сторінках ради і виконкому. Також регулярно оприлюднюється анонс заходів за участю міського голови, дати засідань депутатських комісій і виконавчого комітету. Та це не є свідченням повної відкритості місцевої влади. Підтвердженням служить відсутність норми у нормативній базі місцевої влади,  яка б дозволяла громадянам і представникам громадських організацій бути присутніми на засіданнях виконавчого комітету і депутатських комісій.  До цього теж додається відсутність у вільному доступі проектів рішень, винесених на розгляд виконавчого комітету, що не дозволяє громадянам впливати на процес прийняття рішень на етапі проекту рішення. Подібна ситуація була і з проектами рішень ради, але напередодні Х сесії проекти рішень вперше були оприлюднені на веб-сторінці ради. Враховуючи, що це відбулось вперше, рано поки що говорити про вільний доступ до проектів рішень ради. Тут радше можна говорити про спробу надати цей доступ. 

 

Що стосується прозорості й підзвітності ради, то на даний час це лише декларації, оскільки основний засіб підвищення прозорості, веб-сторінка, не працює належним чином. 25 березня 2011 року міською радою було прийнято Положення про веб-сайт Івано-Франківської міської ради, в якому визначено перелік інформації, що повинен бути розміщений на сайті, але станом на 1 червня цей документ було виконано далеко не повністю. Рівень інформативності даного сайту надзвичайно низький, як приклад можна навести надто загальну інформацію про депутатів, крім прізвищ, дати народження, рівня освіти, місця роботи і партійної приналежності більше нічого немає. Таким чином, це позбавляє громадян можливості детальніше ознайомитись зі своїми обранцями і дає можливість депутатам приховати неприємні чи невигідні сторінки біографії.

 

Регламент міської ради крім обов’язкового  оприлюднення проектів рішень передбачає також, що не рідше ніж раз на півріччя депутат зобов’язаний інформувати  виборців про роботу місцевої влади  і раз на рік зобов’язаний звітувати  перед виборцями в межах відповідного виборчого округу. Проте ці норми не конкретизовані. У випадку з проектами рішень не встановлено чітких часових рамок, а у випадку зі звітністю депутатів не встановлено конкретних форм і методів звітності чи інформування. Це ставить під сумнів ймовірність виконання даних норм.  Розглядаючи питання доступу до документів, слід зробити висновок, що перелік оприлюднених документів місцевої влади на сайтах ради і виконавчого комітету надто вузький, що не дозволяє громадянам вести повноцінний громадський контроль діяльності органів влади. 

 

Аналіз діяльності депутатів міськради змушує присвятити окремий абзац члену фракції  Партії регіонів Халаменді Ігорю  Анатолійовичу, який станом на 10 червня 2011 року відвідав лише одне з 15 пленарних  засідань Івано-Франківської міської ради, а також проігнорував усі засідання постійної депутатської комісії з питань промисловості, підприємництва, стратегічного розвитку міста, інвестицій та туризму, членом якої він є.


24.08.2011 2420 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

6786
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1092
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

610
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5612
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1513
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1379

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

455

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1274

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1098

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1002
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

338
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

389
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1335
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

417
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

686
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5724
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

432
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

298
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

639 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1081
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

940