
За спостереженнями ОПОРИ, в Івано-Франківській області щонайменше 8 кандидатів розпочали нагадувати про себе виборцям задовго до того, як ЦВК офіційно зареєструвала їх кандидатами у народні депутати України.
У виборчому окрузі № 83 (центр - Івано-Франківськ) було розміщено низку білбордів та плакатів із зображенням висуванця від ВО «Свобода» Андрія Грималюка. Його конкурент по округу,позафракційний надреп, висуванець від Блоку Петра Порошенка Олександр Шевченко задовго до моменту реєстрації у ЦВК почав активну діяльність у інформаційному просторі. У місцевих ЗМІ ще на початку вересня з'явилась низка інформаційних матеріалів з ознаками «джинси», які спрямовані на формування позитивного іміджу кандидата та підвищення його впізнаваності. Крім того, почастішала присутність Шевченка на публічних заходах, а благодійні ініціативи тоді ще потенційного мажоритарника мали широкий інформаційний супровід.
У виборчому окрузі №86 (центр - Долина) білборди з прізвищем кандидата Василя Бартківа з’явилися раніше, ніж кандидата зареєструвала Центральна виборча комісія. В межах виборчого округу помічено низку білбордів з рекламою благодійної ініціативи «Народний військовий штаб», які містили прізвище кандидата.
Спостерігачі ОПОРИ зафіксували масове поширення друкованих інформаційних матеріалів від імені кандидата, позафракційного народного депутата Юрія Дерев’янка у 87-му виборчому окрузі (центр - Надвірна) під назвою «Звіт народного депутата». Матеріали з логотипом партії «Воля»,яка висунула Дерев’янка кандидатом у нардепи, інформували виборців як про парламентську діяльність кандидата, так і про надану ним фінансову або матеріально-технічну допомогу для потреб установ у межах округу.
У 88 виборчому окрузі (центр - Коломия) кандидатів, які розпочали виборчу кампанію з фальстарту, виявилось найбільше. В окрузі зафіксовано розміщення інформаційних матеріалів на носіях зовнішньої реклами, які містили прізвища нині кандидатів Юрія Овчаренка (Блок Петра Порошенка) та самовисуванця Юрія Романюка, а також прізвище і зображення кандидата Юрія Тимошенка (Народний фронт). Задовго до дня набуття статусу кандидата у Народні депутати активізував свою діяльність також самовисуванець Олександр Доній, народний депутат, з 2014 року член депутатської групи “Суверенна європейська Україна”. Доній організовував зустрічі з виборцями, під час яких звітував про свою роботу в парламенті. Крім того, кандидат був інформаційно-активним як член громадської ініціативи «Друзі батальйону «Айдар».
«Фальстартом у веденні агітації ми вважаємо розміщення візуальної продукції на носіях зовнішньої реклами, яка містить прізвище кандидата або його зображення, поширення друкованої інформаційної продукції з такими ж ознаками, яке відбулося раніше дозволеного для агітації терміну, -- роз'яснює Іван Маруняк, координатор Громадянської мережі ОПОРА на Івано-Франківщині. - Також агітаційним фальстартом ми вважаємо розміщення інформаційних матеріалів у ЗМІ, які містять ознаки «джинси» та спрямовані на підвищення впізнаваності та створення позитивного іміджу кандидата, а також різке зростання кількості публічних заходів за участю кандидата чи за його ініціативи, організованих раніше терміну, передбаченого статею 70, Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Агітаційний фальстарт формально не є порушенням виборчого законодавства, але ОПОРА це класифікує як порушення принципу конкурентної боротьби, -- наголошує Маруняк.