OpenDemocracy (Велика Британія): Україна загадково припиняє поставки зброї

Позиції України як великого експортера військової техніки – під загрозою? За попереднього керівництва держави було підписано найбільш вигідний за всю свою історію контракт про постачання бронетранспортерів та літаків в Ірак. Однак у січні за нової влади Україна провалила поставки першої партії до Багдада. Що перешкодило українській стороні виконати умови контракту? Ймовірно, не обійшлося без втручання Росії, припускає Анна Бабінець у статті, яку опублікував британський інтернет-портал openDemocracy.

Від СРСР Україна успадкувала заводи та технології з виробництва зброї. Маючи надлишок військової продукції, в часи незалежності українці вирішили продавати його за кордон, ідеться у статті. Відтак, у 1990-ті роки Україна продала 320 танків у Пакистан, завдяки чому отримала 650 мільйонів доларів. «Пропонуючи недорогу та надійну техніку замість сучасних технологій, Україна стала ключовим експортером зброї у чимало країн Азії, Близького Сходу та Африки», – зазначає Анна Бабінець.

У 2009 році керівництво Іраку вирішило витратити 2,5 мільярди доларів на модернізацію армії. Україні першій вдалося підписати угоду про постачання в Ірак «420 бронетранспортерів та 6 літаків», випередивши конкурентів – Південну Корею та Канаду. Сталося це з двох причин, пояснює авторка статті. По-перше, українці провели найбільшу миротворчу місію в Іраку. По-друге, Україна має «досвід експорту» військової техніки, яка, до того ж, відносно недорога.

«Ірак та США покладали надії на Ющенка, однак всього за кілька місяців до влади в Україні прийшло нове керівництво», ідеться у статті. Головою «Укрспецекспорту», компанії, відповідальної за продаж зброї та військового обладнання за кордон, був призначений Дмитро Саламатін.

За угодою, перша партія українських бронетранспортерів мала прибути в Ірак 6 січня 2011 року, щоб потрапити на військовий парад у Багдаді до Дня армії. Україна своїх зобов’язань не виконала. Керівництво «Укрспецекспорту» у відповідь на закиди ЗМІ про порушення контракту скинуло відповідальність на попередників, погрозивши журналістам судами, ідеться у статті.

Пан Саламатін заявив, що перша поставка не була виконана, оскільки іракська сторона «надала неправильну та запізнілу специфікацію на бронетранспортери та літаки», та пообіцяв виконати першу поставку разом із другою.

Утім, авторка сумнівається щодо того, чи буде виконана і друга поставка, запланована на кінець лютого. Посилаючись на свої джерела, вона стверджує, що ні харківський, ні київський заводи «не виготовили необхідної кількості військового обладнання». А справжньою причиною затримки виконання умов договору Анна Бабінець називає небажання Саламатіна «сплачувати комісію посереднику в українсько-іракській угоді», яка становить 70 мільйонів доларів. Посередником, за її інформацією, виступає американська компанія Jankovic & Associates Inc.

Скандали, пов’язані із торгівлею зброєю, не нові для України, зазначає авторка статті. У 2002 році США звинуватили Леоніда Кучму у незаконному продажі радарного комплексу «Кольчуга» Іраку під час війни, ідеться у статті. У 2008 році Росія заявила, що Україна постачала військову техніку Грузії під час збройного конфлікту. Втім, обидва звинувачення не були доведені, зазначає Бабінська.

Раніше Україна ніколи не втрачала можливості продати зброю. Експерти вважають, що Саламатін «навмисне затримує поставку, оскільки насправді працює на Росію». На доказ цієї тези свідчать також дані з біографії голови «Укрспецекспорту», вважає авторка.

Зволікає і Віктор Янукович – він «або не хоче, або не здатен зробити щось у цій ситуації», ідеться у статті. «У контексті “перезавантаження” російсько-американських відносин цілком можливо, що угода перейде до Росії», – припускає експерт з військових програм Олексій Мельник.

Прагнення Росії не обмежуються угодою на 500 мільйонів доларів. Її мета – позбутися України як конкурента у постачанні зброї, а відтак «підвищити ціну на власне військове озброєння». «Раптове порушення умов угоди з Іраком цілком відповідає цьому сценарію», – переконана Анна Бабінець.

 

Анна Бабінець, openDemocracy (Велика Британія)

ІноЗМІ

 


25.02.2011 1498 0
Коментарі (0)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

726
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1034 2
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2565
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1858
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2158
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5750 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

206

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

345

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1289

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1280
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1021
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

845
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14688
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

715
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10503
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6205
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

732
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

801
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2972
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

686
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

755
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

661