OpenDemocracy (Велика Британія): Україна загадково припиняє поставки зброї

Позиції України як великого експортера військової техніки – під загрозою? За попереднього керівництва держави було підписано найбільш вигідний за всю свою історію контракт про постачання бронетранспортерів та літаків в Ірак. Однак у січні за нової влади Україна провалила поставки першої партії до Багдада. Що перешкодило українській стороні виконати умови контракту? Ймовірно, не обійшлося без втручання Росії, припускає Анна Бабінець у статті, яку опублікував британський інтернет-портал openDemocracy.

Від СРСР Україна успадкувала заводи та технології з виробництва зброї. Маючи надлишок військової продукції, в часи незалежності українці вирішили продавати його за кордон, ідеться у статті. Відтак, у 1990-ті роки Україна продала 320 танків у Пакистан, завдяки чому отримала 650 мільйонів доларів. «Пропонуючи недорогу та надійну техніку замість сучасних технологій, Україна стала ключовим експортером зброї у чимало країн Азії, Близького Сходу та Африки», – зазначає Анна Бабінець.

У 2009 році керівництво Іраку вирішило витратити 2,5 мільярди доларів на модернізацію армії. Україні першій вдалося підписати угоду про постачання в Ірак «420 бронетранспортерів та 6 літаків», випередивши конкурентів – Південну Корею та Канаду. Сталося це з двох причин, пояснює авторка статті. По-перше, українці провели найбільшу миротворчу місію в Іраку. По-друге, Україна має «досвід експорту» військової техніки, яка, до того ж, відносно недорога.

«Ірак та США покладали надії на Ющенка, однак всього за кілька місяців до влади в Україні прийшло нове керівництво», ідеться у статті. Головою «Укрспецекспорту», компанії, відповідальної за продаж зброї та військового обладнання за кордон, був призначений Дмитро Саламатін.

За угодою, перша партія українських бронетранспортерів мала прибути в Ірак 6 січня 2011 року, щоб потрапити на військовий парад у Багдаді до Дня армії. Україна своїх зобов’язань не виконала. Керівництво «Укрспецекспорту» у відповідь на закиди ЗМІ про порушення контракту скинуло відповідальність на попередників, погрозивши журналістам судами, ідеться у статті.

Пан Саламатін заявив, що перша поставка не була виконана, оскільки іракська сторона «надала неправильну та запізнілу специфікацію на бронетранспортери та літаки», та пообіцяв виконати першу поставку разом із другою.

Утім, авторка сумнівається щодо того, чи буде виконана і друга поставка, запланована на кінець лютого. Посилаючись на свої джерела, вона стверджує, що ні харківський, ні київський заводи «не виготовили необхідної кількості військового обладнання». А справжньою причиною затримки виконання умов договору Анна Бабінець називає небажання Саламатіна «сплачувати комісію посереднику в українсько-іракській угоді», яка становить 70 мільйонів доларів. Посередником, за її інформацією, виступає американська компанія Jankovic & Associates Inc.

Скандали, пов’язані із торгівлею зброєю, не нові для України, зазначає авторка статті. У 2002 році США звинуватили Леоніда Кучму у незаконному продажі радарного комплексу «Кольчуга» Іраку під час війни, ідеться у статті. У 2008 році Росія заявила, що Україна постачала військову техніку Грузії під час збройного конфлікту. Втім, обидва звинувачення не були доведені, зазначає Бабінська.

Раніше Україна ніколи не втрачала можливості продати зброю. Експерти вважають, що Саламатін «навмисне затримує поставку, оскільки насправді працює на Росію». На доказ цієї тези свідчать також дані з біографії голови «Укрспецекспорту», вважає авторка.

Зволікає і Віктор Янукович – він «або не хоче, або не здатен зробити щось у цій ситуації», ідеться у статті. «У контексті “перезавантаження” російсько-американських відносин цілком можливо, що угода перейде до Росії», – припускає експерт з військових програм Олексій Мельник.

Прагнення Росії не обмежуються угодою на 500 мільйонів доларів. Її мета – позбутися України як конкурента у постачанні зброї, а відтак «підвищити ціну на власне військове озброєння». «Раптове порушення умов угоди з Іраком цілком відповідає цьому сценарію», – переконана Анна Бабінець.

 

Анна Бабінець, openDemocracy (Велика Британія)

ІноЗМІ

 


25.02.2011 1571 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

744
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1515 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2279
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2141 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7491
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15212 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

257

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

987

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1061

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1848
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

243
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

616
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

865
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3094
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

875
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1915
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

961
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35106 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

200
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

445
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

589
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

915