Ольга Галабала: В Україні понад 20 років була відсутня політика щодо контролю за впливом на довкілля

 

 

Законопроект про оцінку впливу на довкілля, ухвалений Парламентом в першому читанні, впровадить нову дозвільну процедуру, яка передбачає громадське обговорення та відкриє доступ до інформації про можливий негативний вплив на навколишнє середовище для людей, які живуть на відповідній території.

 

Партія "ВОЛЯ" вважає цей законопроект важливим кроком для того, щоб гарантувати право людей на екологічно безпечне довкілля і є початком впровадження стратегічної екологічної політики в державі. Результатом дії цього законопроекту після його остаточного ухвалення  має стати безпечніша якість повітря, покращення стану води і, що найважливіше, збереження здоров'я людей, пише Фіртка. 

 

Про це заявила член ради партії “ВОЛЯ”, очільниця фракції “ВОЛЯ” в Івано-Франківській облраді Ольга ГАЛАБАЛА.

 

Вона зазначила, що 12 липня в Парламенті було прийнято в першому читанні революційний законопроект № 2009 а-д про оцінку впливу на довкілля.

 

«Останній рік Україну буквально трясе від екологічних лих місцевого чи загальноукраїнського характеру. Ми майже кожен день бачимо і вирубані ліси, і забруднені ріки. Ми чуємо жахливі дані про те, що в новонароджених дітей рівень важких металів в організмі в 300-400 разів перевищує норму, а в людей різко підвищується смертність від ракових захворювань», - заявила Галабала.

 

Вона підкреслила, що ці лиха є наслідком того, що в Україні протягом останніх 20 років відсутня політика щодо контролю за впливом на довкіллям.

 

"Зараз аналіз того, як те чи інше виробництво впливає на екологію здійснюється через так звану оцінку впливу на навколишнє середовище, яка здійснюється ще згідно радянських ДБНів і є частиною будівельної документації. Громадське обговорення передбачене лише для особливо небезпечних об’єктів, таких як, наприклад, сміттєзвалище, але процедури такого обгворення немає, тому воно відбувається лише на папері, формально” - зазначила обласний депутат.

 

Галабала додала, що люди, які живуть на певній території, не знають, що на ній будується та які наслідки це матиме для довкілля.За її словами, майже у всіх випадках показники шкідливого впливу на екологію занижуються, а люди до цієї інформації доступу не мають.

 

Галабала повідомила, що в разі ухвалення закону в цілому будуть досягнені такі позитивні зміни:

 

1.  Впроваджується нова, окрема від процедури погодження будівництва, дозвільна процедура оцінки впливу на довкілля, яку перед запуском в експлуатацію мають пройти нафтопереробні заводи, теплові електростанції, виробництва металу, хімічні виробництва, будівництва аеропортів, доріг, гідротехнічних споруд, сміттєвих полігонів, трубопроводів, установки для очищення стічних вод, ведення сільського господарства на території більше 10 га, потужності для вирощування птиці, свиней та ВРХ та харчова промисловість, текстильна, шкірна та деревообробна промисловість, курортні містечка та готельні комплекти на 50 і більше номерів, розважальні парки площею більше 1 га та низка інших. 

Важливо, що цю процедуру, яка включає громадське обговорення, мають пройти й всі суцільні та санітарні рубки на площі, що перевищує 1 га та усі рубки на об’єктах природно-заповідного фонду. 

Також важливо, що процедуру оцінки впливу на довкілля та здоров’я людини проходитимуть усі компанії - видобувачі корисних копалин. 

2.  Звіт про оцінку впливу на довкілля, який за власний кошт виготовляє компанія, має пройти відкрите громадське обговорення. Законом встановлюється дуже чітка процедура забезпечення публічності такого звіту та його обговорення. Тому компаніям буде неможливо оминути позицію громадськості. 

«Законом передбачено, що будь-якому громадському активісту, чи будь-якій людині, компанія змушена надати абсолютно всі документи, які стосуються впливу на довкілля. Проект звіту про вплив на довкілля має бути опублікований як на сайті Мінекології чи облдержадміністрації, так і на дошках оголошень, в місцевих ЗМІ», - повідомила Галабала.

3.  Встановлюється конкретний перелік даних, який має бути проаналізований і прописаний у звіті, у тому числі, характеристики діяльності підприємства, в тому числі і під час виконання будівельно-монтажних робіт; вказаний очікуваний обсяг відходів; описаний поточний стан довкілля; описані фактори, як зміниться флора, фауна, біорізноманіття, вода, ґрунт; проаналізовані ризики для здоров’я людей; здійснений аналіз впливу на клімат та надані всі аналізи, які були проведені для такого звіту.

 

Разом з тим, Ольга Галабала вважає, що законопроект містить і певні недоліки і ризики:

1.  Звіт і всі аналізи здійснюються приватними структурами і будь-які показники можуть бути занижені, як це відбувається зараз.

2.  Законопроектом не передбачено, як після прийому в експлуатацію буде здійснюватися подальший контроль.

3. Проект не містить інформацію про критерії (показники) оцінки впливів на довкілля, про замовників та виконавців оцінки впливів на довкілля, їх права та обов‘язки,  участь  виконавців оцінки у заходах з обговорення запланованої діяльності (проектів господарської діяльності) тощо.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила в першому читанні у вівторок законопроект №2009 а-д про стратегічну екологічну оцінку.  Введення стратегічної екологічної оцінки допоможе дати таку оцінку до ухвалення рішення під час затвердження документів державного планування відповідно до вимог директиви Європейського парламенту і Ради від 27 червня 2001 року про оцінку наслідків окремих планів і програм для довкілля.


12.07.2016 2020 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

584
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3156
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21284
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2081
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1579 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2450

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

346

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

256

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

839

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2250
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

266
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

540
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1085
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

253
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

866
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

832
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

752
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8318
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

402
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1156 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2259 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

956