Олександр Зубенко: Ідея пляжного футболу – це, насамперед, шоу

 

Альтернатива душному літньому футбольному залу та звичній грі у футбол знайдено – це пляжний футбол (beachsoccer). Про специфіку, переваги та яскраве видовище футболу на піску розповів Олександр Зубенко – головний тренер команди з пляжного футболу клубу «Ураган». 



– Олександре, Ви з Києва. Чому займаєтесь організацією пляжного футболу в Івано-Франківську? 
– Керівництво івано-франківського футбольного клубу «Ураган» розпочали розбудову спортивного комплексу у Івано-Франківську, який, окрім майданчиків для гри в міні-футбол, містить і піщане поле. А також створили команду для участі у Чемпіонаті України. Враховуючи те, що у Івано-Франківську немає людини з досвідом у цьому виді футболу, мені запропонували стати головним тренером новоствореної команди «Ураган-ПНУ». Для організації чемпіонату Івано-Франківської області ми запросили футболіста Адама Савінкіна, з яким вирішуємо організаційні питання, за підтримки клубу «Ураган».

– Що надихало розвивати такий вид спорту? 
– Якщо щось у житті приносить задоволення та натхнення – це надихає на конструктивні дії. Я просто кохаю футбол.

– Розкажіть, про народження, ідею та мету пляжного футболу. 
– Ідея пляжного футболу – це, насамперед, шоу. Зародився він на початку 90-х років у Бразилії і створювався саме для шоу. Спочатку в цей футбол здебільшого грали гравці, які закінчили грати у великий футбол, навіть деякі світові зірки великого футболу. Майстерність цих людей привертала увагу глядачів. Згодом спортивна сторона вийшла на перший план, та елементи шоу залишилися. І зараз це найяскравіший різновид футболу та ігрових видів спорту. Особливо захоплюючі турніри та гран-прі, які проходять у курортних містах поблизу великих водойм у літній період. Пляж, музика, спека, спортивна боротьба, адреналін, невимушена атмосфера – все це елементи шоу під назвою «біч-сокер» (beachsoccer).

Раз у два роки проходить Чемпіонат світу. Кожного року – Євроліга серед збірних та Ліга чемпіонів серед клубів. Наша збірна – одна із найсильніших у світі. Також у минулому році в Баку відбулись перші європейські Олімпійські ігри, пляжний футбол був представлений на змаганнях. Найближчим часом сподіваємось на те, що біч-сокер включать у програму основних Олімпійських ігор. З 2005 року ФІФА взяли пляжний футбол під своє крило.



– Відколи цей вид спорту живе в Україні? 
– В Україні цей вид спорту з’явився на початку 2000-х років. Перший чемпіонат країни, здається, стартував у 2002 році. Після цього щорічно проходять чемпіонати України, фінальні частини яких відбувались у Києві, Одесі, Іллічівську (зараз Чорноморськ). Третього – сьомого серпня 2016 року вперше в історії фінальна частина Чемпіонату України пройде у Західній Україні, а саме в Івано-Франківську.

– Які переваги такого футболу? 
– Переваги для глядачів – це видовище. Відбувається багато гольових моментів та голів, тому і висока динаміка гри. Це – шоу. Для гравців переваги у тому, що покращуються абсолютно всі важливі для гравця навички: техніка, контроль м’яча, фізична готовність, швидке мислення, концентрація, персональна опіка. При чому багато навиків, окрім як на піску, в іншому місці розвинути неможливо. Підкреслю, що це найменш травматичний вид футболу. Багато гравців після травм дуже швидко відновлюють кондиції тренуючись на піску та укріплюють пошкоджені м’язи, суглоби, зв’язки.



– У який футбол грати цікавіше? І чому Ви так вважаєте? 
– Комусь подобаються брюнетки, комусь подобаються блондинки, а декому – руді. Рекомендую всім аматорським колективам спробувати себе у пляжному футболі, а потім вже визначати ступінь закоханості у цей вид спорту. Мій досвід підказує, що біч-сокер відразу захоплює кожного футболіста та інших причетних осіб. До того ж основний сезон пляжного футболу проходить в момент паузи у великому футболі та футзалі. Тому і не заважає командам з інших видів спорту, а навпаки, при грамотному процесі-допомагає готуватись до змагань з інших видів футболу. Перевага у тому, що матчі відбувається на м’якому приємному покритті та ще й босоніж. Для мене загадка, чому багато команд влітку віддають перевагу футзалу на штучному покритті. Гадаю, це знущанням над футболом. Грати футзальним м’ячем у спеку, у гетрах, щитках та взутті – дуже незручно. Я люблю футзал, але класичний – на паркеті, та в прохолодну погоду.

– Які відмінності від класичного футболу? 
– Основна відмінність – нерівне поле, гра босоніж, менший розмір майданчика, багато ударів по воротах та курйозних моментів, викликаних нерівним покриттям. Також не можна ні на секунду розслабитися, потрібно постійно тримати м’яч у полі зору, бути готовим, що у будь-який момент він змінить напрямок. Це дуже розвиває футбольне мислення.



– Хто може брати участь у пляжному футболі? 
– Будь-який футболіст. Але для того щоб досягати результату, потрібно мати школу футзалу.

– Розкажіть більше про змагання. 
– Як правило, вісім-десять регіональних команд збираються в одному місті та протягом тижня визначають переможця. Рівень чемпіонату України дуже високий. Для підсилення приїжджають кращі світові зірки біч-сокеру з Бразилії, Польщі, Білорусі та Росії. Серед легіонерів бували навіть діючі чемпіони світу. Чемпіонат Івано-Франківської області проводиться в цьому році вперше. На жаль, не все із запланованого вдалося реалізувати. Насамперед – це кількість команд. Ми хотіли задіяти шість, а зібрали тільки чотири команди. Пов’язую це із тим, що у Івано-Франківську поки бракує інформації про такі змагання та взагалі про біч-сокер, а також із тим, що ми дещо пізно вирішили проводити чемпіонат. Проте жодного сумніву в тому, що він потрібен у мене не було. Проведемо чемпіонат та визначимо переможця при будь-якій кількості клубів. Також внутрішні чемпіонати проходять у Дніпрі, Запоріжжі, Херсоні, Одесі, Кременчуці, Житомирі. Для порівняння скажу, що у столичному чемпіонаті приймає участь 25 команд, у Черкаській області – 8. Взагалі Чемпіонат Києва має дуже високий рівень. Всім іншим учасникам Чемпіонату України дуже важко змагатися з киянами.



– Які у Вас плани розвитку цього виду спорту? 
– Знаю, що Івано-Франківськ дуже футбольне місто. Клуб «Ураган» має найкращий майданчик в Україні. Навіть у історично пляжно-футбольних містах Одесі та Дніпропетровську немає такої інфраструктури. А тому плануємо розвивати цей вид спорту у всій Західній Україні з центром саме у Івано-Франківську.

– Чи граєте Ви самі? 
– Так, граю. Минулого року у фінальній частині Чемпіонату України виступав за Вибір (м. Дніпро). Цього року я буду в заявці «Урагану». Загалом, прийняв участь вже у десяти фінальних частинах Чемпіонату України.

– Які асоціації із Івано-Франківськом? 
– Франківськ – дуже привітне та футбольне місто.

Сніжана Саманчук, ТРК "Вежа"


12.07.2016 791 0
Коментарі (0)

20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

668
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1631 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7125
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14981 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1886
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1149

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

835

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

928

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1710

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1518
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

73
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

501
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

744
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3009
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

728
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1804
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

831
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34973 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

323
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

478
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

800
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

714