Олександр Шевченко: Захист соціально вразливих категорій громадян – обов’язок влади і суспільства

 

 

Захисну функцію держави іноді розуміють лише як функцію правоохоронних органів. Хоча, як на мене, соціальний захист людей, котрі з тих чи інших причин не можуть конкурувати зі середньостатистичним робітником, є на порядок важливішою функцією державної системи.

 

Люди старшого віку, діти-сироти і напівсироти, інваліди, малозабезпечені та люди з обмеженими функціями є громадянами України з тими самими конституційними правами, як і решта. Захист всіх категорій соціально потребуючих, на мою думку, є найпершою турботою державної влади. Тим більше тепер, коли Україна входить у період політичної та економічної «турбулентності», коли ресурси держави обмежені, а громадянське суспільство лише починає усвідомлювати своє призначення.

 

Тут виникає історично обумовлена дилема співвідношення традиції соціальної справедливості та рамок соціального законодавства.

 

В українському суспільстві соціальна справедливість історично була піднесена ледь не до сакрального рівню. Громада (а тепер держава) брала і повинна надалі брати на себе забов’язання слідкувати за соціальною справедливістю. Ця традиція, так би мовити вмонтована в пам'ять нації, в її ментальні основи.

 

Проте, в останні десятиліття зміцнився прикрий суспільний дисонанс: обумовлене традицією священне забов’язання перед малоімущими, людьми з інвалідністю представники влади занедбали і відставили на далеке узбіччя. Зробили вони це на догоду невеликій групі корумпованих політиків, зрощених з кримінальним бізнесом. Адже нормальний бізнес не потребує грабування малозабезпечених і розповсюдження бідності. Нормальний бізнес прагне того, щоби люди багатіли і ставали повноцінними споживачами. Бізнес кримінальний, який квітнув в Україні останні чверть століття, навпаки, зацікавлений не стільки у споживачах, скільки в рабах, яких можна змусити працювати за копійки.

 

Тепер нашим завданням є перехід з примітивної та дискредитованої пострадянської системи соціального захисту до захисту малозабезпечених нового типу. Саме її я планую розробити на законодавчому рівні.

 

Принципи нової системи:

 

1) Вона має бути АДРЕСНОЮ. Соціальну допомогу повинні отримувати справжні потребуючі, а не «блатні» та аферисти. Адресна система передбачає посилення громадського контролю над соціальними виплатами;

 

2) Вона має бути СПРАВЕДЛИВОЮ. Розмір пенсій не може вар’юватись від тисячі до двадцяти тисяч гривень. Різниця не повинна перевищувати 3-4 рази (але ніяк не 20!). Головним критерієм розміру пенсії має стати трудовий стаж, додатковим – специфіка роботи (служби). Надмірні пенсійні привілеї високих кабінетних чиновників повинні залишитись у минулому;

 

3) Вона має бути ДЕВЕРСИФІКОВАНОЮ. В Україні мають одночасно діяти декілька систем соціальної допомоги. Це мають бути і централізовані виплати з державного Пенсійного фонду і місцеві фонди допомоги потребуючим і консолідовані корпоративні системі соціального забезпечення і страхування. Соціальний пакет має включати в себе кілька ліній виплат та нарахувань.

 

4) Особливий акцент має бути зроблений на ОХОРОНІ ДІТЕЙ ТА МАТЕРИНСТВА. Відступати від тих стандартів допомоги матерям, яких Україна досягла у 2005-2007 роках, ми не можемо. Це було б злочином проти майбутнього української нації.

 

5) На особливому обліку та під особливою опікою повинні бути люди з інвалідністю. Щодо них система соціального захисту повинна працювати щиро та безвідмовно.

 

Система соціального захисту – це проблема не лише правова чи законодавча, але й моральна, духовна.

 

Хочу зазначити, що ТК «Буковель» вже не один рік впроваджує різного роду соціальні проекти. Ми працюємо і з пенсіонерами, і з дітьми з малозабезпечених сімей. За останні роки тисячі дітей з різних регіонів України отримали можливість відвідати Буковель та навчитися кататися на лижах.

 

Ми надали вагому допомогу освітнім, дошкільним та медичним закладам. В даний час ТК «Буковель» допомагає нашим героям Майдану, які проходять в нас курс оздоровлення та реабілітації після поранень. Також ми надаємо допомогу біженцям зі сходу та Криму.

 

Намагаємося надавати і адресну допомогу тим, хто її найбільше потребує. Проте масштаб проблеми соціального захисту потребує спеціальної державної політики та пріоритетів.

 

Ми повинні зрозуміти, що ніхто не прийде рятувати наше майбутнє, якщо ми самі не докладемо зусиль для його порятунку. Історія знову робить крутий поворот, випробовуючи нас на міцність. І в цьому випробуванні ми не повинні розглядати соціальну сферу як щось другорядне. Ми не повинні заради сьогодення забувати про фундаментальні основи українського громадянського суспільства.

 

Зі свого боку я обіцяю докласти максимальних зусиль для того, щоби малозабезпечені на Прикарпатті не відчули на собі кризу, до якої потрапила державна система України. Я не допущу, щоби нове в нашій країні будувалось знову на людських бідах і злиднях. Маю тверде переконання: політика, яка нехтує людьми, не має права на існування.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської обласної ради,

директор ТК «Буковель»


14.05.2014 1190 0
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1730
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1088
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1340 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3861 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33930
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2916

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

395

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

807

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1775

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1128
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1130
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

681
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

556
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2034
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12251
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1554
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1340
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

605
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

312
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

382
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

427
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1316