Окупація, деокупація та життя під обстрілами суттєво вплинули на ідентичність українців з прифронтових регіонів, - соцопитування

Повномасштабне вторгнення росії на українські території  змінило не тільки фізичний ландшафт українських регіонів, але й призвело до стрімких змін в їх соціальній структурі та соціально-психологічних змін окремих громад та їхніх членів.

Всі без виключення респонденти дослідження підтверджують, що війна змінила їхнє уявлення про власну культуру, самих себе, підсилила відчуття значущості культури як тої, що формує та підтримує націю у боротьбі за власний суверенітет.

Про це свідчать результати опитування соціологічної групи "Рейтинг", передає Фіртка.

Окупація, деокупація та життя під обстрілами суттєво вплинула на ідентичність респондентів. До початку великої війни ідентичність не була питанням, на яке вони мали собі відповідати, адже вони про неї не замислювались. Але окупація та війна гостро поставили питання громадянської ідентифікації.

Частина респондентів відповіла на нього, визначивши себе як українців, навіть як «сильних українців», частина залишається в стані пошуку відповіді, бо оминути це питання вже неможливо.

Як правило, останні - це люди, в яких багато родичів в росії, які досі  вважають російський народ братнім, але при цьому тими, хто зрадив братерство.

Також є ті, хто за думкою респондентів, визначив себе не як українці, кого в громадах доволі обережно називають «зрадниками», «тими, хто має іншу точку зору», «тими, хто зачаївся». Респонденти розуміють українську ідентичність як таку, що зазнає загрози через близькість до кордону з росією або близькість лінії фронту.

Вони знають тих, хто в їхніх громадах досі дивиться російське супутникове телебачення та читає російські телеграм-канали. Старші респонденти відзначають, що війна стала наріжним каменем для спільнот і ті, хто почуває себе українцями «пробудилися та усвідомили» це. А ті, хто не відчув, навряд чи мають майбутнє в спільноті: «У багатьох жителів мозок повернувся», бо ніхто не вірив у війну, а зараз ніхто не пробачить її втрат. 

За тим, як респонденти описують досвід своєї ідентичності, які наводять її ознаки, можна говорити про те, що українська ідентичність формується як громадянська ідентичність відкритого доступу, а не закрита традиційна етнокультурна ідентичність. Частіше респонденти говорять про українську ідентичність в термінах свідомого вибору ідентичності, а не народження, сили та свободи бути українцем.

Ця ідентичність є складеною, бо разом з українською ідентичністю в кожній з громад зростає сильна локальна ідентичність, загострена війною та специфічним досвідом виживання кожної з громад. Респонденти одночасно і представники своїх громад, і українці, об’єднані загальною ідентичністю.

Українська культура задає тяглість українській ідентичності респондентів. Дозволяє  розуміти її як давню, багату, ту що має традиції, долучатися емоційно до спротиву намаганням знищити власну ідентичність, який український народ чинив доволі давно. Українська культура також стає тим, що робить українську ідентичність видимою за межами України. Респонденти переживають досвід гордості, що весь світ тепер знає Україну та українців як хоробрих людей.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Як під час воєнного стану оформити авто з іноземною реєстрацією? 

Українське виробництво авто: відомо, які легковики найпопулярніші

Ринок електромобілів: рейтинг найпопулярніших авто


05.02.2024 Тіна Любчик 325
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

359
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13931 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1598
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

886
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6176
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1738

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

654

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1483

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1290

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1179
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

536
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

677
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1597
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

617
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

901
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5940
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13724
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

272
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

566
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

498
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

808 2