Окремі аспекти економічних реформ на фоні політичного ажіотажу боротьби із корупцією та фінансових порушень

  

        Тепер влада, яка прийшла до мети фарисейським способом на хвилі скорботного Майдану, ще раз підтвердила постулат французького письменника Еміля Золя, що плодами революції не користуються ті, хто її здійснює, навіть при втраті кращих представників нації.

        Зараз дуже цинічно виглядають, прискорені штучно, псевдореформи, що приводять до погіршення соціального захисту основної маси населення держави за рахунок зниження пенсій і необгрунтованого  економічно, підвищення тарифів на енергоносії, нібито на вимогу міжнародних фінансових організацій і ціною російського газу.

        Відомо, що Міжнародний валютний фонд, як передумову надання Україні фінансової допомоги для стабілізації економіки та національної валюти, пропонував скорочення дефіциту державного бюджету, а досягнення такої мети може здійснюватись іншими шляхами, і не нагнітати суспільство.

        Повернувшись у недавню історію згадаємо як Уряд попередників безпідставно списав монополістам 24 млрд. грн. заборгованості НАК "Нафтогазу", посилаючись на ефимерні борги споживачів перед ними.

        У теперішніх умовах підвищення тарифів до 7,2 грн. за 1 м.куб. газу або у 7 разів до попереднього мінімального тарифу шокувало громадськість і не заспокоїли лозунги, що держава 15 млн. громадян буде надавати часткову компенсацію у вигляді субсидій на суму 24 млрд. грн., закладених у бюджеті 2015 року (боротьба із багатими чи бідністю). При цьому, ідеологи підвищення тарифів скромно не сказали, що названа сума навіть при неплатежах населення уже законно, без криміналу, буде компенсована монополістам і вони практично гарантовано одержать ці доходи із бюджету. У даний час, підвищення тарифів з  01 квітня 2015 року стало причиною ліквідації попередньої заборгованості, проплат наперед і держава одержала безвідсотковий кредит, навіть якщо змушена буде під тиском суспільства встановити обгрунтовані тарифи.

        Переконаний, розуміючи ситуацію, значна частина споживачів готова економити енергоносії  і сплачувати ринкові тарифи за газ внутрішнього українського видобування, що є власністю народу, а не олігархічних кланів.

        Ринкова ціна газу власного видобування, за словами Ю.Тимошенко ( її, колишнього Віце-Прем'єра, відповідального за роботу паливно-енергетичного комплексу, мабуть не слід звинувачувати у некомпетентності з цих питань) складає до 3,5 грн. за 1 м.куб. газу, враховуючи високу ренту за природні ресурси, що закономірно включена у тариф,  орендну плату за використання газових мереж, належних державі, податок на прибуток та ПДВ.

        Із реальними тарифами та закономірній компенсації у вигляді субсидій, значно меншій частині українських громадян, що скоротить дефіцит бюджету, закономірною необхідністю економії, у 2015 році вистачить для населення газу власного видобування (представникам Уряду  варто побачити у багатьох дворах сільських мешканців запаси дров для використання замість газу).

        Свідомо не зачіпаю питання манни небесної - методики призначення субсидій, час найкращий лікар. Цікаво тільки, які доходи, як їх розраховувати простому малозабезпеченому громадянину, щоб включити у декларацію і не мати потому клопоту із штрафними санкціями у подвійному розмірі, чому не враховуються життєво-необхідні  обов'язкові видатки, крім енергоносіїв, а може це просте залякування субсидентів.

        Одним із кроків по скороченню дефіциту бюджету, має  стати ліквідація НАК "Нафтогазу", як зайвої посередницької структури із багатомільйонними видатками, що входять у тариф і стануть доходами бюджету або підставою ( важко повірити) резервом для зниження тарифів.

        Із тиском на психологію мислення депутатів, політичним популізмом, пропагандою у суспільстві під видом боротьби з олігархами, Верховна  рада України прийняла рішення про орендну плату від експлуатації, належних державі газових мереж та устаткування, що їх обслуговує.

        Давайте розберемося у специфіці орендної плати, як доходів державного бюджету у газовій сфері, що зачіпає інтереси усіх споживачів газу, а не окремих суб'єктів підприємництва.  Суспільству  не пояснюють, що за оренду газових мереж, включену у тариф, зобов'язані платити усі споживачі (тобто народ, як власник державного майна), а не так, як за іншими видами оренди, де вирішує власник і окремий споживач на взаємовигідних умовах.

        Усі  Уряди України, незалежно від політичного забарвлення, розуміли, що введення плати за експлуатацію газових мереж, бомба сповільненої дії, оскільки автоматично збільшує тариф для населення у ситуації, коли рівень зубожіння суспільства із-за різних політичних і економічних факторів був недалеко від критичної межі, як зараз.

        Дивує, що у політичній ейфорії, ніхто із депутатів не опустився на землю і не сказав або не зрозумів істини у вирішенні цього питання на користь громадян. Слід зазначити, що один такий був. Ігор Насалик, колишній Калуський міський голова, нагадав депутатам, що прибудинкові мережі в основному побудовані за рахунок споживачів, тобто громадян, але це був голос у пустелі.

        Зараз населення, в основному сільське, буде платити орендну плату за власне майно ( не знаючи, так як тариф не розшифровується у платіжних документах), оскільки мережі у комплексі і у повній вартості знаходяться на балансі держави, по аналогії із подвійним оподаткуванням пенсій.  Щодо   збільшення об'ємів податків і зборів, без розвитку економіки - Україна феномен.

         Ще один аспект проблеми, що виникне надалі. Відповідно до законодавства про оренду державного (комунального) майна, роботи по реконструкції, капітальному ремонту основних засобів проводяться за рахунок власника - держави. Такі специфічні роботи у газовій сфері може здійснювати, як правило, монополіст без тендерних процедур і відповідного контролю. Фінансування цих робіт, із-за відсутності коштів, держава змушена буде проводити за рахунок зменшення орендної плати.

        Як висновок. Не такий гіркий плач Ярославни. В результаті підвищення тарифів і боротьби з олігархами буде досягнуто мети. У складі завищених тарифів, особливо понад рівень обгрунтованої  рентабельності, значно зросла, із нічого, сума податків на прибуток і додану вартість (істинно додану), величезну ренту та орендну плату. Названі податки спрямовуються у дохід державного бюджету при нульовому рості економіки у газовій сфері, тобто доходи за рахунок простих громадян, яким залишається надіятись на подачки із "барського плеча" по зниженню тарифів. Може так, як із ростом вартості валюти і цін до неба, а потім щастя, опустили долар до 25 грн. проти 5-8 грн., коли встановлювали розміри зарплат, пенсій та валютних кредитів. Так із тарифами, восени до виборів у місцеві ради, хіба змінять виборче законодавство, щоб знову не залишити вибору суспільству та зберегти владу ще і на місцях.

        Щодо ідеології,  аналізу,  оцінки фінансових порушень  з боку  Уряду, озвучених на всіх рівнях, як корупційні. При цьому треба зазначити, що Україна унікальна, де всі на усьому розуміються, а тепер особливо на корупції. Тут хочеться згадати стару, відому приказку, що у першу чергу стосується контролюючих органів, а тепер і депутатів, політичних експертів. Зокрема: "ліс це темне діло, але не для темних людей". Тобто такі серйозні речі, за якими кримінал, повинні досліджувати кваліфіковані спеціалісти, в тому числі знаючі специфіку виконання (виробництва) продукції, робіт і послуг.

        Як колишній працівник державної контрольно-ревізійної служби, впродовж 12-и років, керівник цієї служби (КРУ)  у Івано-Франківській області, член Колегії  ГоловКРУ   України, можу впевнено із точки зору кримінального права сказати, що у ситуації звинувачень на свою адресу Уряд повинен хіба-що провести внутрішнє службове розслідування, для захисту у перспективі, а не гучну перевірку із заявами та звинуваченнями до  перевіряючих.

        Фінансова інспекція, тим більше, що входить у склад  Уряду, координує свою роботу виключно через Міністра фінансів, що можливо є нонсенсом, оскільки перевіряє дії міністерства і його структур у порядку складання та виконання бюджетів усіх рівнів,  як органів попереднього і поточного контролю. Видно не все в порядку у  Датському королівстві, коли власна структура вибухнула на цілу країну із претензіями щодо дотримання законодавства при використанні коштів і збереженні  майна, а  може не витримали останні із могікан?

        При цьому хочу зазначити, що фінансові порушення, відображені у звіті контрольно-ревізійної служби мають різний характер і не завжди у плані нанесених державі збитків, чи корупції - складовій фінансових порушень, що дає можливість незаконно збагачуватись окремим посадовим особам.

        У процесі проведення розслідування, чи до того, необхідно здійснити аналіз звітних даних на предмет кваліфікації порушень за важливістю їх негативу, криміналу, корупції, чи як таких, що допущені у силу суспільної необхідності.

        Це можна було доручити Рахунковій палаті, як нейтральному органу, хоч її рівень штучно опустили до нуля,  але у її складі мабуть ще працюють колишні кваліфіковані спеціалісти КРУ, що прекрасно розуміють специфіку контрольно-ревізійної роботи і можуть дати попередню оцінку для спрощення і якості роботи слідчих органів та суду.

        Взагалі, коли прийнятий такий бюджет держави і мова йде про нібито розкрадені десятки млрд. грн., рефінансування приватних банків і умови повернення валютних кредитів за новим курсом, відсутність коштів на утримання закладів освіти, охорони здоров"я, культури, животіння місцевих рад при розрекламованій децентралізації влади і, найгірше, утримання армії у значній мірі волонтерами, виникає питання, а де ж ці кошти, поясніть суспільству, якщо диму без вогню не буває.

        А якщо професійно. У 21 столітті, щоб не допускати таких фактів, акцент фінансового контролю має бути на профілактиці порушень і їх попередження.

        Для прикладу.  Коли у Івано-Франківській області проводились роботи по благоустрою міст і селищ, основні проплати за виконані роботи не здійснювались до проведення попередніх перевірок, навіть без їх оформлення. На протязі кількох років тоді був тільки один випадок  зловживання і порушена кримінальна справа.

        У Франції, де давно не крадуть, головний (старший)  бухгалтер установи не підпорядковується керівнику, а є працівником казначейства. Це також один із засобів попередження порушень.

        Створення казначейства в Україні було кроком, функцією попереднього контролю. Однак, у нас, як завжди зіпсували добру справу і перетворили структуру у технічний орган, який по квотах згори розподіляє кошти замість попереднього контролю.

        Зокрема, єдиний казначейський рахунок, як інструмент управління коштами, там де вони необхідні негайно, до поступлення відповідних доходів,  ідея прекрасна,  але не для  того, щоб привласнювати доходи місцевих бюджетів, заблокувати їх роботу і у ручному режимі  користуватись чужими грішми, а тепер уже в умовах децентралізації.

        Вимушена, можливо , тимчасова ліквідація єдиного казначейського рахунку розблоковує роботу органів місцевого самоврядування (їм треба використати цей шанс до виборів), а також зменшить апетити наверху  із-за наявності у руках меншої кількості коштів.

        Повертаючись до інформації фінансової інспекції,  прикро констатувати і дуже шкода, що ажіотаж навколо цього питання може привести до знищення структури (у нашій державі ще крадуть), яка вірою і правдою служила суспільству і державам ще з 30-х років минулого століття. Причинами такого стану є також суб'єктивний підбір кадрів у структуру на всіх рівнях, а не їх виховання (вирощування), як керівних  так і рядових, що не живуть інтересами служби. Це стосується не тільки фінансової інспекції. Чого вартий приклад призначення 26-и річної особи на посаду голови Національної комісії з питань регулювання енергетики, а ми говоримо про об'єктивність тарифів чи перевірок. Шкода, що тільки діти і родичі високопосадовців  такі  "геніальні", мають легку  дорогу до кар'єри, тому  такий довгий і тернистий шлях  України  до вільної світової спільноти.


17.04.2015 Антон Костишин 2073 3
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1640
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1045
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3782 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33891
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2861

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

370

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1723

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1086
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1066
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1512
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

564
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

345
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283