Одна з найбільших таємниць віри: життя після смерті

 

/data/blog/110398/5698cb8b475c61e2272ac3991211b9c7.jpg

 

Де поневіряється душа померлого і чому не можна кремувати тіло

Відразу скажемо, дана тема - це питання віри, яку неможливо довести. Тому спекуляцій на ній, псевдовчень і лжепорад настільки багато, що більшість людей і обговорювати це не хочуть. Кажуть, в падаючому літаку або на війні немає атеїстів. Думки про смерть - один із шляхів до Бога. Разом з настоятелем храму "Живоносне джерело", ієромонахом Іларіоном, ми намагалися розібратися - що говорить про життя після смерті Святе письмо і святі отці церкви.

ПОНЕВІРЯННЯ ДУШІ. У православному світі вважається, що перші два дні після смерті душа людини знаходиться на землі, потім проходить митарства, потім поклоняється Богові. На дев'ятий день Господь показує їй обителі Раю і Пекла. На 40 день після смерті душа отримує визначення - де вона буде: в Раю чи в Пеклі. Змінити ж це визначення можливо буде тільки на Страшному суді.

"Христос не говорив про митарства, він говорив про Рай і Пекло, про життя за заповідями, - розповідає отець Іларіон. - А відомості ці з'явилися набагато пізніше, і докладно описані в книзі "Митарства блаженної Феодори" і містяться також у творах Іоанна Златоуста, Макарія Великого. Я б радив прочитати про митарства кожному, хто піклується про свою душу. У книзі перераховуються 20 митарств - гріхів, за які буде наживання (пустослів'я, брехня, осуд і наклеп, ненажерливість, лінощі, злодійство, грошолюбство і скупість, здирства, неправда, заздрість, гордість, гнів і лють, злопам'ятність, вбивство, чарування і призивання бісів, блуд, перелюб, гомосексуальні гріхи, єресь, немилосердя і жорстокосердість)". У даній книзі описується, що біси, керуючі поневіряннями, надають список гріхів - проступків, а ангели - добрі справи душі за життя. Якщо добрі справи переважують злі - душа проходить до наступного випробування. Якщо кількість злих справ перевищує добрі, і ангелам нічого пред'явити для виправдання душі, біси забирають душу в пекло на покару. Щоб уникнути покари за скоєний гріх, його потрібно сповідувати (тому важлива сповідь). Після проходження митарств душа йде на поклоніння до Бога.

Третій, дев'ятий, двадцятий і сороковий день дуже важливі для душі. Адже вирішується її доля. Тому в ці дні церква посилює свої молитви. Важливо відвідати храм рідним, помолитися за померлих з вірою, що по наших молитвах Господь помилує душі покійних.

ПРОТИ КРЕМАЦІЇ. "Церква дуже благоговійно відноситься до тіла людини, адже воно було нерозривно пов'язано з душею, - каже отець Іларіон. - Через нього людина брала все - і любов, і ласку, і долучення до Святих таїнств. І в вічності це оновлене тіло повстане в славі. Тому, з благоговіння до тіла людини, ми не благословляємо кремацію".

КЛІНІЧНІ СМЕРТІ. "З одного боку, Господь і без клінічної смерті відкривав святим отцям церкви істину про життя після смерті, у видіннях, снах, - каже отець Іларіон. - Щоб повірити в загробне життя - достатньо спуститися в печери Києво-Печерської лаври до святих мощей. Чому ці тіла не зотліли? Де Бог - там немає тління. З іншого боку, якщо люди пережили клінічну смерть - їхнє життя з храмом зв'язується назавжди. Їм вже не потрібно нічого доводити, вони самі можуть розповісти багато чого. Думаю, через клінічні смерті Господь хоче нам сказати: віримо ми в Бога чи ні, Він від цього не перестає бути, а ось наше життя без віри абсолютно безглузде".

ПАМ'ЯТЬ ДУШІ. Ієромонах Серафим Роуз у книзі "Душа після смерті" поєднав безліч випадків клінічної смерті з навчаннями святих отців. "Оскільки душа продовжує жити після смерті, залишається добро, яке не губиться зі смертю, але зростає. Душа не утримується ніякими перешкодами, що ставить смерть, але більш діяльна, бо діє у своїй сфері без усякого зв'язку з тілом, яке їй швидше тягар, чому користь" (св. Амвросій "Смерть як благо"). Преп. авва Дорофей додає: "І нічого не забуває душа з того, що зробила в цьому світі, але все пам'ятає по виході з тіла, і притому краще і ясніше, як звільнилася від земного сього тіла" (авва Дорофей. Повчання 12).

ДРУГЕ ЖИТТЯ СВЯТОГО ЛАЗАРЯ

Євангельську історію воскресіння Лазаря Ісусом пам'ятають по фразі Христа: "Лазарю! Іди геть". Яким же було подальше життя Лазаря? А пройшло воно на Кіпрі, де він знайшов притулок, рятуючись від первосвящеників, які бажали убити його, щоб люди не увірували в Ісуса. Лазарю було тоді близько 30 років. В 45 апостоли Павло і Варнава висвятили його в сан єпископа, після цього 18 років Лазар був пастирем громади Кітіона (нині - Ларнака). Там його відвідала Матір Божа і подарувала архієпископську мантію. За переказами, Лазар після воскресіння ніколи не посміхався, приголомшений видом, який відкрився йому в Пеклі, де він провів 4 дні.

ПРИТЧА. Христос часто говорив з учнями притчами, в тому числі на тему потойбічного життя: "Один чоловік був багатий, одягався в порфіру й щоденно розкішно бенкетував. Був і вбогий, ім'ям Лазар, що лежав біля воріт його і бажав годуватися кришками, що зо столу багатія, і пси, приходячи, лизали струпи його. Помер жебрак, і віднесли його ангели на лоно Авраамове. Помер багач, і поховали його. І в Пеклі, будучи в муках, він підняв очі свої, та й побачив здаля Авраама та Лазаря і заволав: отче Аврааме змилосердься і пошли Лазаря, щоб омочив пальця свого у воді і прохолодив, бо я мучуся в полум'ї цім. Але Авраам сказав: чадо, згадай, що ти отримав добре твоє в житті твоєму, а Лазар - зле; тепер він тут тішиться, а ти мучишся А крім того всього, поміж нами та вами велика безодня, так що ті, що бажають перейти звідси до вас не можуть, також і звідти до нас не переходять. Тоді сказав він: так прошу, пішли його в дім батька мого, бо в мене п'ять братів; хай він їм засвідчить, щоб і вони не прийшли на це місце муки. Авраам сказав: Вони мають Мойсея й Пророків, нехай слухають їх. Він же сказав: отче Аврааме, але коли прийде хто з мертвих до них, то нехай покаються. Тоді Авраам сказав: Як Мойсея й Пророків не слухають, то, коли тому, хто й із мертвих воскрес, не повірять" (Луки. XVI, 19-31).

 

ukr.segodnya.ua

 


03.07.2016 15729 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

857 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

793
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1609
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2239
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4215 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3216

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

218

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

446

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

386

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

858
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

624
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

671
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

959
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1072
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

672
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6255
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1748
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31762 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1543
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

756 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

720