Одна з найбільших таємниць віри: життя після смерті

 

/data/blog/110398/5698cb8b475c61e2272ac3991211b9c7.jpg

 

Де поневіряється душа померлого і чому не можна кремувати тіло

Відразу скажемо, дана тема - це питання віри, яку неможливо довести. Тому спекуляцій на ній, псевдовчень і лжепорад настільки багато, що більшість людей і обговорювати це не хочуть. Кажуть, в падаючому літаку або на війні немає атеїстів. Думки про смерть - один із шляхів до Бога. Разом з настоятелем храму "Живоносне джерело", ієромонахом Іларіоном, ми намагалися розібратися - що говорить про життя після смерті Святе письмо і святі отці церкви.

ПОНЕВІРЯННЯ ДУШІ. У православному світі вважається, що перші два дні після смерті душа людини знаходиться на землі, потім проходить митарства, потім поклоняється Богові. На дев'ятий день Господь показує їй обителі Раю і Пекла. На 40 день після смерті душа отримує визначення - де вона буде: в Раю чи в Пеклі. Змінити ж це визначення можливо буде тільки на Страшному суді.

"Христос не говорив про митарства, він говорив про Рай і Пекло, про життя за заповідями, - розповідає отець Іларіон. - А відомості ці з'явилися набагато пізніше, і докладно описані в книзі "Митарства блаженної Феодори" і містяться також у творах Іоанна Златоуста, Макарія Великого. Я б радив прочитати про митарства кожному, хто піклується про свою душу. У книзі перераховуються 20 митарств - гріхів, за які буде наживання (пустослів'я, брехня, осуд і наклеп, ненажерливість, лінощі, злодійство, грошолюбство і скупість, здирства, неправда, заздрість, гордість, гнів і лють, злопам'ятність, вбивство, чарування і призивання бісів, блуд, перелюб, гомосексуальні гріхи, єресь, немилосердя і жорстокосердість)". У даній книзі описується, що біси, керуючі поневіряннями, надають список гріхів - проступків, а ангели - добрі справи душі за життя. Якщо добрі справи переважують злі - душа проходить до наступного випробування. Якщо кількість злих справ перевищує добрі, і ангелам нічого пред'явити для виправдання душі, біси забирають душу в пекло на покару. Щоб уникнути покари за скоєний гріх, його потрібно сповідувати (тому важлива сповідь). Після проходження митарств душа йде на поклоніння до Бога.

Третій, дев'ятий, двадцятий і сороковий день дуже важливі для душі. Адже вирішується її доля. Тому в ці дні церква посилює свої молитви. Важливо відвідати храм рідним, помолитися за померлих з вірою, що по наших молитвах Господь помилує душі покійних.

ПРОТИ КРЕМАЦІЇ. "Церква дуже благоговійно відноситься до тіла людини, адже воно було нерозривно пов'язано з душею, - каже отець Іларіон. - Через нього людина брала все - і любов, і ласку, і долучення до Святих таїнств. І в вічності це оновлене тіло повстане в славі. Тому, з благоговіння до тіла людини, ми не благословляємо кремацію".

КЛІНІЧНІ СМЕРТІ. "З одного боку, Господь і без клінічної смерті відкривав святим отцям церкви істину про життя після смерті, у видіннях, снах, - каже отець Іларіон. - Щоб повірити в загробне життя - достатньо спуститися в печери Києво-Печерської лаври до святих мощей. Чому ці тіла не зотліли? Де Бог - там немає тління. З іншого боку, якщо люди пережили клінічну смерть - їхнє життя з храмом зв'язується назавжди. Їм вже не потрібно нічого доводити, вони самі можуть розповісти багато чого. Думаю, через клінічні смерті Господь хоче нам сказати: віримо ми в Бога чи ні, Він від цього не перестає бути, а ось наше життя без віри абсолютно безглузде".

ПАМ'ЯТЬ ДУШІ. Ієромонах Серафим Роуз у книзі "Душа після смерті" поєднав безліч випадків клінічної смерті з навчаннями святих отців. "Оскільки душа продовжує жити після смерті, залишається добро, яке не губиться зі смертю, але зростає. Душа не утримується ніякими перешкодами, що ставить смерть, але більш діяльна, бо діє у своїй сфері без усякого зв'язку з тілом, яке їй швидше тягар, чому користь" (св. Амвросій "Смерть як благо"). Преп. авва Дорофей додає: "І нічого не забуває душа з того, що зробила в цьому світі, але все пам'ятає по виході з тіла, і притому краще і ясніше, як звільнилася від земного сього тіла" (авва Дорофей. Повчання 12).

ДРУГЕ ЖИТТЯ СВЯТОГО ЛАЗАРЯ

Євангельську історію воскресіння Лазаря Ісусом пам'ятають по фразі Христа: "Лазарю! Іди геть". Яким же було подальше життя Лазаря? А пройшло воно на Кіпрі, де він знайшов притулок, рятуючись від первосвящеників, які бажали убити його, щоб люди не увірували в Ісуса. Лазарю було тоді близько 30 років. В 45 апостоли Павло і Варнава висвятили його в сан єпископа, після цього 18 років Лазар був пастирем громади Кітіона (нині - Ларнака). Там його відвідала Матір Божа і подарувала архієпископську мантію. За переказами, Лазар після воскресіння ніколи не посміхався, приголомшений видом, який відкрився йому в Пеклі, де він провів 4 дні.

ПРИТЧА. Христос часто говорив з учнями притчами, в тому числі на тему потойбічного життя: "Один чоловік був багатий, одягався в порфіру й щоденно розкішно бенкетував. Був і вбогий, ім'ям Лазар, що лежав біля воріт його і бажав годуватися кришками, що зо столу багатія, і пси, приходячи, лизали струпи його. Помер жебрак, і віднесли його ангели на лоно Авраамове. Помер багач, і поховали його. І в Пеклі, будучи в муках, він підняв очі свої, та й побачив здаля Авраама та Лазаря і заволав: отче Аврааме змилосердься і пошли Лазаря, щоб омочив пальця свого у воді і прохолодив, бо я мучуся в полум'ї цім. Але Авраам сказав: чадо, згадай, що ти отримав добре твоє в житті твоєму, а Лазар - зле; тепер він тут тішиться, а ти мучишся А крім того всього, поміж нами та вами велика безодня, так що ті, що бажають перейти звідси до вас не можуть, також і звідти до нас не переходять. Тоді сказав він: так прошу, пішли його в дім батька мого, бо в мене п'ять братів; хай він їм засвідчить, щоб і вони не прийшли на це місце муки. Авраам сказав: Вони мають Мойсея й Пророків, нехай слухають їх. Він же сказав: отче Аврааме, але коли прийде хто з мертвих до них, то нехай покаються. Тоді Авраам сказав: Як Мойсея й Пророків не слухають, то, коли тому, хто й із мертвих воскрес, не повірять" (Луки. XVI, 19-31).

 

ukr.segodnya.ua

 


03.07.2016 15135 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1641
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3783 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33892
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2862

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

371

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1725

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1087
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1513
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

565
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283