Одна серед людей: на Прикарпатті хвора жінка живе без газу, світла, їжі та допомоги

XXI століття. Україна. Село Розтоки Косівського району – "гонорове", як люблять казати місцеві жителі... Олена Гавриляк, 59 років. Самотня. Живе у Розтоках у столітній дерев’яній хаті без світла, газу і без грошей.

Волонтери з Косова кажуть, що помирає з голоду, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Доведеться вмерти у цій хаті

На відео, яке зняли волонтери Юлія Таринська, Назар Александрук та Анна Пліхтяк, жінка розповідає: "Дрова рубаю сама. Лишилася сама. Нема нікому нічого допомогти. Родини не маю. Зверталася туди, в районну адміністрацію, щоб хоч одноразову допомогу дали. Аби хоть дали субсидію ту. Ходила вже скрізь. То треба зайнятися чимось таким… А то ні пенсії нема, ні допомоги. Ну, треба "копія" того. Треба. Проробила листоношею. 25 років маю стажу. Ну то й шо? Куди ти не підеш – скрізь закони. Продовжили ще й далі. Мені 59 років. Аби хоть дали одноразову. Хоть би дали пару рублів. Того року ходила. Всі тут у Ростоках наїлися. А мені так, як…Родини не маю. Приходиться вмерти у цій хаті".

На деяких подвір’ях по 5-6 машин, огорожі по 3 метри, а поруч помирає з голоду людина

Волонтер Назар Александрук, який розмовляв з жінкою, каже, що у хаті чистенько: "Частина, де вона проживає, перемазана, більш-менш побілена. Є образи. Газу і світла немає. Варить на дровах. Жінка дуже худа. Як тріска. В хаті, прибрано, чисто. Якщо врахувати, що вона живе без світла, без можливості помити посуд, то доволі чисто. Має про проблеми зі здоров’ям: зоб і пухлина на спині. У лікарні сказали 20 тис. грн на операцію. Вона таких грошей немає. Будемо домовлятися з лікарями, може хтось погодиться прооперувати".

Є такі люди-невидимки

До групи волонтерів звернулися сусіди через групу у Viber. Молоді люди приїхали за 40 кілометрів, привезли пакет продуктів. Жінка розповіла, що ходить по установах, але досягти нічого не може.

"Жінка дуже скромна і тиха. Їй кажуть, що зараз нема виплат, або, щоб прийшла пізніше. Одним словом, є такі люди – як невидимки. Їх ніхто не бачить, не звертає уваги. Вона нам сказала таку річ: «Хтось приїжджає на машині, дає шоколадку і знає, як ті всі виплати називаються, – і їм допомагають. А вона навіть пояснити не може правильно. Тому її відфутболюють", – розповідає Назар Александрук.

За його словами, він був шокований побаченим: щоб у 2020-му році настільки бідно жила людина:

"І це у селі, де є пилорами, виробництво. І хоча б десяти людей на село нема, щоб допомогти жінціі. На деяких подвір’ях по 5-6 машин, огорожі по 3 метри. А поруч помирає з голоду людина. Їм легше коментар з виправданням під нашим постом написати, як піти і допомогти людині. Кажуть, що в жінки важка вдача. А я відповідаю: "Буває таке, що пес кусає за ногу, але ж ти не перестаєш його годувати".

Жінці важко добиватися правди, адже їхати у район їй не просто.

"Я собі важко уявляю, коли людина без фінансового доходу добирається у Косів. Це - як нам поїхати на Канарські острови відпочити. Найстрашніше не те, що людина так живе. Вона ж не на безлюдному острові. А те, що людина живе в соціумі. Але цей соціум таких людей не помічає, і вони вмирають з голоду. У тій хаті світла проведено не було", - каже Назар Александрук.

Соціальні працівники зобов’язані виявляти таких людей

Заступник директора департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної держадміністрації Степан Микицей стверджує, що у кожному селі є соціальні працівники, які зобов’язані виявляти таких соціально незахищених людей і допомагати їм:

"Там є територіальний центр обслуговування громадян, в яких є соціальні працівники, які зобов’язані таких людей виявляти. За кожним селом закріплений соціальний працівник. А якщо вони не виявили, то треба до них звернутися, і вони оцінять ситуацію та нададуть відповідну допомогу чи запропонують вихід зі становища. Крім того, треба звернутися в Косівський територіальний центр соціального обслуговування громадян".

За словами очільника департаменту, якщо людині не призначено пенсію через певні юридичні обставини, то при досягненні певного віку, їй надається допомога. Якщо в людини нема доходів на існування, то вона подає документи і отримує фінансування від держави як малозабезпечена. Є соціальна допомога замість пенсії особам, які не мають права на пенсію але досягли відповідного віку.

"Є люди, які на місцях приймають документи. У кожній сільській раді є людина, яка відповідає за прийом документів (це, так би мовити, центр надання адміністративних послуг). Цій жінці не обов’язково їхати в Косів у центр надання адмінпослуг. Вона може в сільській раді цьому працівнику здати документи. Він зніме копії з них і передасть у Косів електронною поштою, якщо є інтернет-зв’язок, чи привезе особисто. Ця система працює і під час карантину", – каже Степан Микицей.

Крім того, він розповів, що, якщо людина одинока людина і не може собі дати раду, її можна оформити у геріатричний пансіонат:

"Для цього ті, хто виявив бажання допомогти потребуючій, збирають документи, подають у департамент. І ми селимо в геріатричний пансіонат. Але зараз, на час карантину, ми нікого не приймаємо, щоб не наражати на небезпеку мешканців таких пансіонатів".


03.05.2020 1950
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

937
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2740
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

948
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1015
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1014 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3037 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

861

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

752

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1072
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

106
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2304
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1130
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

430
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15046
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7359
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

797
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

357
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

270
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

360
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

635
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1092