Обсерваторія на горі Піп Іван матиме ще один напрямок використання

Заходом під назвою "Недосяжна нація", який відбувся 24 серпня, започатковано артпроєкт "Театральні Попівання на обсерваторії".

Ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда та керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Ростислав Держипільський підписали договір про співпрацю, пише Фіртка з посиланням на пресслужбу обсерваторії.

Тож відреставровану обсерваторію використають не тільки для астрономічних та метеорологічних спостережень, студентських практик екологів та біологів. Беручи до уваги факт, що будівля знаходиться на одній з найвищих та найкрасивіших вершин Чорногірського гірського масиву Українських Карпат, об’єкт матиме широке комплексне використання. Зокрема, тут будуть раді і співпраці з творчими людьми.

Організатори артпроєкту поділилися із сайтом БІЛИЙ СЛОН своїми планами та враженнями від зіграної напередодні ввечері у стінах Обсерваторії вистави «Нація» за творами Марії Матіос, яку у прямому ефірі транслювало «Суспільне: Карпати» та яку по телебаченню та на сторінках соціальних мереж «Суспільного», Франківського драмтеатру та сайту БІЛИЙ СЛОН подивилося у День Незалежності України близько 100 тисяч глядачів.

"Вчора було складно. Але ми впорались, і це була унікальна історія. Адже нині ведеться реставрація будівлі і такої локації, на якій ми зіграли, тут вже не буде. Бо будуть зроблені перекриття, встановлено двері. А це була історична мить. Взагалі ми, кожен українець, творимо історію. Пам‘ятайте це! Недосяжно націє, як ми можемо програти цю державу?!, - звернувся до всіх, хто сприяв та вболівав за втілення задуму, спостерігав за прямим ефіром з обсерваторії",- режисер-постановник вистави та керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Ростислав Держипільський.

Він підкреслив, що українці є великими мрійниками та романтиками, «згодні багато чого придумати, але довести до кінця інколи не вміємо». Однак Ростислав Держипільський переконаний, що проєкт відродження колишньої обсерваторії і створення у її стінах Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» Прикарпатського та Варшавського університетів буде втілено у життя: "Форму наповнено змістом".

Ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда своєю чергою зазначив, що ідея артпроєкту виникла ще три роки тому. Але різні причини заважали її втіленню.

"Нарешті нам це вдалося!, - заявив Ігор Цепенда, підкресливши також і мужні якості режисера та акторів, які вийшли на вершину гори, цілий день у нелегких і не звичних для них умовах високогір'я працювали над підготовкою акції і абсолютно блискуче зіграли, зокрема, фінал на вулиці при температурі +5, одягнуті лише у тонкі вишиванки. - Це не є відпрацювання номеру. Це внутрішній порив. Коли людина відчуває, що вона повинна це зробити!"

Крім того, ректор черговий раз підкреслив, що будівля обсерваторії на горі Піп Іван не є власністю університетів, а «це об’єкт, який ми реставруємо для людей»:

"В першу чергу, звісно, йдеться про науку. Це буде третій по висоті міжнародний науковий центр. Але по своїй багатофункціональності виглядає на те, що об’єкт вийде на перше місце. Адже це й центр підготовки гірських рятувальників. А започаткуванням артпроєкту ми з Ростиславом відкрили ще один цікавий напрямок. Тут буде місце і для творчих людей".

Керівник Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський окремо підкреслив роль авторки твору «Нація» Марії Матіос: «Вона написала цю геніальну історію. Дякуємо вам!». Так само і ректор Прикарпатського університету подякував письменниці.


28.08.2020 1872
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2641
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20486
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1792
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1282 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2302
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3934

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

524

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2053

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

743

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1347
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

415
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

940
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24439
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

680
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

634
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

780
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1673
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8122
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

595
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

816
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2102 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

771