Обов’язкове ЗНО з математики, зарплати вихователям та освітні ноу-хау: Ганна Новосад про плани Міністерства освіти на новий навчальний рік

Традиційно «Сніданок з 1+1» запрошує до студії представників уряду, аби з перших вуст отримати відповіді на питання, які хвилюють мільйони українців.

Цього разу гостею ефіру стала Міністр освіти і науки України Ганна Новосад.

Міністерство освіти і науки України на новий навчальний рік з вересня 2020 року запланувало багато новацій, направлених на підвищення якості освіти, покращення умов для вчителів, викладачів, учнів та студентів.

Серед очікуваних змін - обов’язкове ЗНО з математики, нові правила сертифікації вчителів, реформа дошкільної освіти та перші кроки до запровадження принципу «гроші ходять за вихователем». Після анонсування цих змін в українців з’явилося багато запитань. Відповіді на них у студії «Сніданку з 1+1» отримував Єгор Гордєєв.

ЗНО з математики стане обов’язковим

Цей рік в Україні оголошено роком математики. І саме у 2020-2021 навчальному році математика буде серед обов’язкових предметів ЗНО, яке складатимуть абітурієнти. За словами Ганни Новосад, хоча ЗНО з математики і стане обов’язковим, але його результати не впливатимуть на вступ на гуманітарні спеціальності. 

«Так, у 2021 році математика буде серед обов’язкових предметів ЗНО. Але щоб ні у кого не було страху, для вступу у вищі навчальні заклади цей сертифікат з математики необхідно буде подавати лише на ті спеціальності і програми, які при вступі цього вимагатимуть. Припустимо, якщо дитина складе математику не дуже добре, то на її вступ  - якщо вона виступатиме на гуманітарний напрямок - це не впливатиме. Тому давайте перестанем боятися і почнемо готуватися», - пояснила міністр.

Міністерство освіти по затвердженій програмі вже розробило демонстраційні тести з математики, які кожен охочий може побачити на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Тест з математики буде складатися з двох рівнів - базового та поглибленого. Діти, які навчаються у звичайних школах, проходитимуть тест з математики базового рівня. Але також буде тест поглибленого рівня для тих дітей, які навчаються в профільних школах і класах.

Сертифікацію вчителів зможуть проводити приватні компанії

Серед інших ноу-хау - вчителі зможуть підвищувати свою кваліфікацію не лише через державні установи, але і приватні.   

Як розповіла Ганна Новосад, в планах міністерства - демонополізація ринку освітніх послуг. Це означає, що можливість проводити сертифікацію вчителів отримають всі учасники ринку - приватні установи, університети, приватні компанії та інші. Таким чином вчителі отримують можливість обирати, як вони хочуть забезпечувати свій професійний розвиток і обирати напрямок і місце, де вони хочуть це робити.

«Ми будемо таким чином розвивати ринок приватних освітніх послуг, який часто є більш якісним. І будемо це фінансувати з державного бюджету», - підтверджує міністр. 

Запровадження принципу «гроші ходять за вихователем» у дитсадках

Щодо продовження реформи НУШ, у 2020 році міністерство освіти планує масштабно працювати над змінами закону про дошкільну освіту.

«Нам дуже важливо прив'язати розпочаті зміни у НУШ до відповідних змін у дошкільній освіті. Адже це та сама дитина, яка ходила у садочок, потім приходить до школи. Але зараз у закладах дошкільної освіти змін як таких немає. Тому 2020 рік ми хочемо присвятити, у першу чергу, зміні закону про дошкільну освіту. Це такий бюрократичний інструмент, але ми хочемо закласти деякі нові принципи, зокрема, варіювати форму здобуття дошкільної освіти і розширити можливості раннього розвитку», - коментує Новосад.

На питання, чи планується підвищення зарплати вихователям дитсадків, міністр відверто коментує: «Без зміни того, як ми загалом фінансуємо дошкільну освіту, суттєво підвищити заробітні плати вихователям буде надзвичайно складно. Це все муніципальний бюджет, на який уряд не має фактично жодного впливу. Ми можемо постановою оклад підвищити, але чи зможуть його на місцях виплачувати, це питання місцевих бюджетів».

За словами Новосад, саме тому у законі про дошкільну освіту планується запровадження нового підходу до її фінансування - підняття фінансування дошкілля на центральний рівень і впровадження принципу «гроші ходять за вихователем».

«Ми можемо визначити базову вартість здобуття дошкільної освіти і фактично сплачувати  закладу дошкільної освіти за дитину відповідно до певної базової вартості. Тому що зараз ми фінансуємо лише садочок і не знаємо, скільки в ньому є дітей, і не прив’язуємо фінансування дошкілля до цього. Тому хочемо переглянути те, як ми фінансуємо дошкілля, і в тому числі заробітну плату вихователям. Це складний довгий процес, зараз будемо тільки розпочинати дискусію всередині комітету ВРУ», - пояснила нововведення Новосад.

Серед інших планів - створення програм підвищення кваліфікації для вихователів дитсадків, програм професійного зростання та тренінгів. 

Дивіться більше  - у сюжеті «Сніданку з 1+1».


14.01.2020 1329
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

300
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13599 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1543
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

849
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6099
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1704

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

622

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1449

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1261

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1156
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

507
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

639
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1560
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

587
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

864
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5908
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13522
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

222
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

525
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

469
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

776 2