Обмороження, допомога при обмороженні

 

/data/blog/99443/f28218e5e0af6bf7db7c0169ccacf4ec.jpeg?hash=2016-01-25-14-46-19

 

Що таке обмороження?

 

Відмороження - ушкодження тканин, викликане впливом низьких температур. Надмірно низька температура навколишнього середовища, також як і висока, може чинити негативний вплив на організм людини. Обмороження може бути викликано поступової або швидкою втратою тепла тілом. Обмороження може піддатися все тіло або окремі його частини (наприклад, руки, ноги, пальці, вуха). Обмороження вражає тканини майже також як і опік.

 

Ознаки обмороження

  • Бліда шкіра, при зігріванні червоніє.
  • Бульбашки.
  • Колір шкіри варіюється від темно-коричневого до чорного.


Що відбувається при обмороженні?

Організм поступово замерзаючого людини намагається компенсувати втрату тепла, зменшуючи приплив крові до поверхні тіла, а тіло, в свою чергу, зменшує тепловіддачу. Під час поверхневого відмороження відбувається закупорка капілярів, здатна спричинити гангрену.

 

При замерзанні всього тіла звужуються кровоносні судини, викликаючи ішемію шкіри, яка блідне, з'являється гусяча шкіра. Організм починає виробляти більше тепла, що виникає тремтіння м'язів, що також сприяє додаткової вироблення тепла. Якщо всі ці заходи самозахисту організму при тривалому впливі холоду не допомагають, то загальне переохолодження (гіпотермія) неминуче. При замерзанні відчувається печіння, пізніше втрата чутливості, а при зігріванні виникає досить сильний біль. Порушується периферійний кровообіг, серцебиття і дихання стають все рідше і слабкіше, нарешті, повністю порушується обмін речовин. Температура тіла падає до критичної межі і становить 25°С, настає смерть.

 

 

Ступені обмороження

При впливі холодом тільки на окремі частини тіла з'являється місцеве ураження шкіри і тканин - обмороження, що нагадує опік. Ступені обмороження, також як і опіків, можуть бути різної тяжкості:

 

I ступінь - уражаються поверхневі шари шкіри. Шкіра стає блідою. При зігріванні відмороженою частини тіла кровоносні судини залишаються розширеними, тому почервоніння ураженої частини тіла зберігається.

 

II ступінь - уражається шкіра, утворюються бульбашки. При нормалізації кровообігу крізь уражені стінки кровоносних судин в шкіру проникає серум (сироватка крові), утворюються бульбашки. Через деякий час бульбашки заживають, не залишаючи рубців.

 

III ступінь - уражаються глибокі шари шкіри і підшкірна тканина. Кровообіг недостатньо, частина тканин гине. Колір шкіри в місцях, уражених холодом, від темно-коричневого до чорного.

 

IV ступінь - некроз не тільки м'яких тканин, але і кісток, виникає гангрена.

 

Перша допомога при обмороженні

Зігрівати замерзлого людини необхідно поступово. Найкраще це робити у ванні або під душем. Вода не повинна бути занадто гарячою, її температуру слід підвищувати поступово. Замерзлий чоловік дуже добре відчуває «повернення життя» в уражені тканини тіла: в тих місцях посилюється бігання мурашок, може з'явитися навіть біль. Після нормалізації кровообігу у всіх частинах тіла людини необхідно укласти в ліжко, так як його серцево-судинна система сильно ослаблена. Крім того, при переохолодженні підвищується ризик інфекційних захворювань. Відморожені кінцівки не слід масажувати і сильно розтирати. Після нормалізації кровообігу виникає припухлість, біль, піднімається температура. Ступінь ураження тканин можна визначити тільки через деякий час. Звичайно контури загиблих тканин стають виразними через кілька діб.

 

Відмороження III і IV ступеня повинен лікувати лікар, навіть у тому випадку, якщо площа ураження шкіри невелика.

 

Уражені ділянки шкіри лікар змаже спеціальною маззю. Загиблі тканини, якщо вони не відокремилися внаслідок відбуваються в організмі реакцій, іноді доводиться видаляти хірургічним шляхом. Лікар також повинен стежити за тим, щоб некроз не торкнувся здорові тканини. В гіршому випадку потрібна ампутація ураженої кінцівки.

 

Алкоголь сприяє розширенню кровоносних судин, тому після його прийому організм людини не здатний належним чином захиститися від холоду. Крім того, люди в нетверезому стані не здатні оцінити свої відчуття.

 

 

Тарас Драгомирецький


Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1054
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

865
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1994
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3362
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2608
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2606

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

344

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

787

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

747

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1704
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

435
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

790
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

668
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

418
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

447
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27104
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

894
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19738
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

499
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

454
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

783
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1494 5