Обміління річок на Прикарпатті: які причини та як врятувати водойми

Через неконтрольоване використання водойм та посушливі періоди на Прикарпатті може зникнути декілька малих річок, які час від часу перетворюються в потічки. Фахівці пояснюють, що це явище тимчасове – рівень води може знижуватися, а під час випадіння опадів – знову підійматися.

І низька водність річок спостерігається чи не щороку з приходом весни. Та причини не тільки в кліматі, але й в байдужості місцевих жителів, пише РАІ.

На території Івано-Франківської області нараховується 8 294 річки, зокрема, одна велика (Дністер) та три середні (Бистриця, Прут і Черемош). За кількістю річок область посідає друге місце на гідрологічній сітці. Це пов’язано з тим, що Прикарпаття знаходиться в Карпатському регіоні, тому розгалуження даних річок є дуже інтенсивним. А притоки великих річок сягають до 100 кілометрів.

Як відзначив начальник Дністровського басейнового управління водних ресурсів Роман Михайлюк, критичних проблем в області з маловоддям немає. Проте все ж є річки, які періодично зникають. За даними Івано-Франківського гідрометцентру – це р. Бережанка в селі Старий Угринів та р. Урив на краю селі Новиця, що знаходяться в Калуському районі.

«Причиною цьому є вплив погодних умов. Зміна клімату впливає на рівень води у річці. Якщо брати температурний режим за останні роки, то 2015 рік став найбільш посушливим. Постраждала від цього вся Україна, зокрема і Прикарпаття. Тоді середня річна температура сягнула 9,8 градусів при нормі 7,6.», – повідомив начальник Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології Володимир Фригович.

Також історичних мінімальних показань досягали рівні води в таких водоймах:

  • р. Лужанка (село Гошів Калуський район);
  • р. Прут (місто Яремче та село Татарів);
  • р. Бистриця-Солотвинська (Івано-Франківськ).

Зокрема, рівні води були нижчими своїх історичних мінімальних значень на:

  • р. Дністер (місто Галич і село Нижнів Івано-Франківського району);
  • р. Сукіль (село Тисів Калуський район);
  • р. Чечва (село Спас Калуський район)

Чи не щороку спостерігається низька водність під час весняного періоду. Наприклад, 2020 рік почався посушливо: опадів практично не було, рівень води був мінімальний. Натомість в червні відбулися три паводки, один з яких навіть був катастрофічний. Так, заплави, прирічкові території, приватні території були затоплені, а об’єкти інфраструктури пошкоджені. Тоді й рівень води різко піднявся.

І причиною таких коливань є не тільки клімат, а й згубний вплив людини. Висушування боліт, вирубка лісів, розорювання орних земель може призвести до того, що через 20-30 років деяким районам Прикарпаття загрожує дефіцит питної води.

«Через зниження рівня води в басейнах річки Дністер і Прут можуть постраждати Коломийський, Калуський та колишній Рожнятівський (тепер Калуський. – Ред.) райони. Такий варіант можливий, що ми будемо воювати за питну воду», – наголосив Фригович.

У 2016 році в окремих населених пунктах у Тлумацькому районі (тепер Івано-Франківський район. – Ред.) річка Тлумачик повністю висохла. Проблема тягнулася вже декілька років, і їй передували такі причини, як сильна замуленість, засмічення, рибні ставки та неочищення русла ріки.

Тоді Тлумацька районна рада створила тимчасову комісію з питань екології, щоб вирішити проблему обміління. Її очолив Дмитро Романишин – ексдепутат Тлумацької районної ради сьомого демократичного скликання.Тоді члени комісії визначили, що однією з причин зникнення річки було рибогосподарське підприємство у селі Мельники. На руслі річки вони зробили штучну дамбу, засмітили протоки та не давали річці далі протікати.

В Івано-Франківському ЦГМ переконують, після сніготанення р. Тлумачик знову наповнилася, хоч і минулого року в цей самий період перебувала в катастрофічному стані – кількість води там була мінімальна. Тому зараз їй не загрожує висихання, а ситуація дещо стабілізувалася. Проте з такою позицією не згідний Дмитро Романишин. Ексдепутат вважає, що річка далі перебуває в незадовільному стані.

«Вона засмічена побутовими відходами, сміттям, періодично зникає вода серед літа. Це аргументують маловоддям. Хоч і наша тимчасова комісія була переконана, що причиною є стави, які були створені у верхів’ї річки, нерегульований забір води. Це призвело до того, що в посушливі часи ця річка зникає. Також часто приватні особи зливають каналізацію, нечистоти в Тлумачик. Не було зроблено суттєвих кроків, щоб вирішити дану проблему, тому ситуація ані покращилася, ані погіршилася», – пояснив Романишин.

Проте стан річки готові покращувати. Зокрема, у Дністровському басейновому управлінні проводять моніторинг на водоймі. Останній відбір проб річки відбувся 7 квітня.

«Програмою державного моніторингу на 2021 рік відповідно до Наказу № 233 від 31.03.2021 р.  на річці Тлумачик визначено пункт моніторингу в с. Локітка Тлумацького району (21 км від гирла), встановлений на масиві поверхневих вод, який перебуває під ризиком на основі антропогенних впливів на якісний та кількісний стан вод – вплив стічних вод КП “Тлумачкомунсервіс”, – додав Роман Михайлюк.

Начальник обласного ЦГМ вважає, що врятувати річки можливо. І починати потрібно з маленького. До прикладу, кожен населений пункт може встановити дренажну систему, тобто поверхневе водовідведення. Це допоможе своєчасно очищувати стоки та запобігти забрудненню водойм і грунту. Крім того, іноді очищені стічні води підприємства можуть використовувати повторно для господарських потреб.

Власник ТОВ «Екосолум» Костянтин Соляник розповів про ще один варіант порятунку річок – за допомогою нових лісів.

«Потрібно збільшувати площі лісів, але не чим завгодно. Хвойні дерева не можна висаджувати, бо вони вбивають ґрунти. Краще спрямувати кошти на клен, вербу, тополю. Цим має піклуватися територіальна громада, але і центральна влада повинна стимулювати їх», – заявив Соляник.

На його думку, інколи лісництва використовують давній прийом під назвою «підміна понять». Замість того, аби платити гроші своїм співробітникам за висадку саджанців, подають це, як добру справу і закликають до неї долучитися небайдужих мешканців. А виділені гроші просто «зникають».

«Насадження нового лісу – це хороша ініціатива, але не відновлювати його за рахунок жителів. Лісництво зрубало дерева, отримало гроші, а отже – має висадити нові», – додав Соляник.

А яка ж має бути правильна висадка нового лісу? Для цього потрібно звернутися до місцевого лісництва, щоб вони виділили 1-2 га території, на якій немає лісу. І вже тоді почнеться створюватись справді нова історія. Але в такому разі однієї знайденої ділянки не вистачить. Потрібна ініціатива від усіх: від лісівників – щоб підготували саджанці та провели консультації, від місцевої влади – аби згуртували громаду, ну а від громади – бажання писати нову, незабруднену історію…


Читайте також: 

На Косівщині відновили зруйнований тогорічною повінню міст


18.04.2021 2977 1
Коментарі (1)

Сергiй 2021.04.19, 13:46

Вам потрiбно краже вивчити причинить обмiлiння рiчок.Якщо Вам дiйсно це цiкаво.

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

802
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

880
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1474
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2454 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1263
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3204

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1017

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1151

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1583

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2177
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

488
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26551 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

875
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7753
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3137
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1385
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

1046
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3611
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

460
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

537
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4437
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1180