Нуріель Рубіні про 2012-й: "Пристебніть ремені, цей рік буде вибоїстим!"

 

Економічний прогноз на 2012 р. одного з провідних економістів світу Нуріеля Рубіні (голова консалтингової служби Roubini Global Economic, професор економіки в Школі бізнесу Стерн при Нью-Йоркському університеті):

 

Перспективи світової економіки в 2012 р. ясні, хоча аж ніяк не райдужні: рецесія в Європі, в кращому випадку анемічне зростання в Сполучених Штатах і різкий спад в Китаї і в більшості країн з ринковою економікою.

 

Азіатські країни схильні до впливу Китаю. На Латинську Америку вплине падіння цін на сировинні товари (які знизяться внаслідок уповільнення економіки розвинених країн і Китаю). Центральна і Східна Європа схильні до впливу єврозони. А потрясіння на Близькому Сході, що провокують високі ціни на нафту, викличуть серйозні економічні ризики і будуть стримувати зростання світової економіки.

 

Рецесія в єврозоні не викликає сумнівів. Найближчим часом варто чекати продовження кредитної кризи, проблем суверенного боргу, відсутність конкурентоспроможності і жорсткої економії бюджетних коштів. Всі ці проблеми припускають серйозний спад, хоча глибину рецесії і її тривалість передбачити складно. Криза єврозони торкнеться і США, темпи зростання яких останні 2 роки і так "черепашачі".

 

США будуть продовжувати боротися з істотними фінансовими обмеженнями. Головні проблеми США - скорочення кредитування поряд з дефіцитом нових робочих місць, відсутність зростання доходів і зниження цін на нерухомість, збільшення нерівності в суспільстві і політичний глухий кут.

 

Британія переживає W-подібний економічний спад, у міру того як бюджетна консолідація з ЄС на початковому етапі і нинішні проблеми єврозони підривають економічне зростання.

 

У Японії темпи відновлення після землетрусу сповільняться, у міру того як уряд буде не в змозі провести структурні реформи. Недоліки моделі економічного зростання Китаю стають очевидними. Падіння цін на нерухомість викличе ланцюгову реакцію, яка торкнеться забудовників, викличе зниження рівня інвестицій та урядових доходів. Крім проблем у будівельній галузі, найсильніший удар економіці завдасть зниження експорту, викликане ослабленням попиту з боку єврозони і США.

 

Спроба влади охолодити ринок нерухомості шляхом приборкання цін має свої негативні наслідки - тепер китайським лідерам буде важко відновити зростання.

 

Що стосується помилок у політиці, Китай не самотній. США, Європа і Японія також відкладали серйозні економічні, фіскальні та фінансові реформи, необхідні для відновлення стійкого і збалансованого зростання. Ми бачимо, що скорочення заборгованості як приватного, так і державного секторів у країнах з розвиненою економікою тільки-тільки починається. Баланси домашніх господарств, банків і фінансових установ, а також місцевих і центральних органів влади як і раніше зводяться зі скрипом.

 

Ситуація покращилася лише в високорівневому корпоративному секторі. Втім, враховуючи масу постійних побічних ризиків, невизначеність щодо світового попиту, надлишкові потужності внаслідок надмірно високих інвестицій в нерухомість, а також сплеску інвестицій у виробництво Китаю в останні роки, потенціал інвестицій цих компаній невеликий, а наймання нових співробітників дуже стриманий.

 

Зростання нерівності в суспільстві, почасти спровокований скороченням робочих місць в процесі корпоративної реструктуризації, скорочує сукупний попит в економіці, оскільки малозабезпечені сім'ї та одержувачі трудових доходів в сумі більш схильні до витрат, ніж корпорації, багаті домогосподарства і акціонери. Більше того, у міру того як нерівність підігріває акції протесту в усьому світі, соціальна і політична нестабільність може створити додатковий ризик для економічної діяльності.

 

Дисбаланс поточних рахунків між США і Китаєм (і іншими країнами з ринковою економікою), а також у межах єврозони між центром і периферією, як і раніше великий.

 

Адаптація вимагає меншого внутрішнього попиту в країнах з великим дефіцитом бюджету і нижчого торгового профіциту в країнах з надмірними накопиченнями, що може бути здійснене за допомогою номінального та реального зміцнення валютного курсу.

 

Для відновлення зростання країни, що мають великий бюджетний дефіцит, потребують номінального і реального здешевлення. У той час як країни з позитивним сальдо потребують стимулювання внутрішнього попиту, особливо споживання. Втім, коректування відносних цін за допомогою рухів валют зайшло в глухий кут, оскільки країни з позитивним сальдо чинять опір зміцненню валютного курсу, що призводить до рецесійної дефляції в країнах з дефіцитом.

 

В результаті, валютні битви ведуться за декількома напрямками: валютні інтервенції, кількісні послаблення і управління притоками капіталу.

 

У міру подальшого ослаблення зростання світової економіки в 2012 р., ці бої можуть перерости в торговельні війни. Варіантів вірної політики не так багато. Девальвація валюти є грою з нульовою сумою, оскільки процес збільшення експорту займає певний час і не може відбутися одночасно зі зниженням курсу.

 

Грошово-кредитна політика буде пом'якшуватися, у міру того як інфляція перестане загрожувати розвиненим країнам (і тим, що реально розвиваються). Втім, дана політика втрачає всякий сенс у тих розвинених країнах, де головні проблеми виникають через банкрутства - і, отже, кредитоспроможність, а не ліквідність. Між тим, фіскальна політика стримується зростанням дефіцитів і боргів, політикою регуляторів, а також новими бюджетними правилами в Європі. Підтримка та порятунок банків політично непопулярні, крім того, в урядів немає на це грошей.

 

Обіцянки "Великої двадцятки" поступилися місцем "Великому нулю": слабким урядам все важче здійснювати міжнародну координацію політики, оскільки світогляд, цілі та інтереси країн з розвиненою економікою, що розвивається і конфліктують між собою.

 

В результаті, маючи справу з дисбалансами ринків (значними боргами приватного й державного секторів), усунення проблем платоспроможності за допомогою короткострокових заходів: фінансування і ліквідності, - в кінцевому підсумку може призвести до болючої і, цілком ймовірно, безладної реструктуризації боргів. Крім того, підвищення конкурентоспроможності та зниження торгових дисбалансів вимагають коректування валют, які, зрештою, можуть призвести до виходу деяких країн з єврозони.

 

Відновлення стійкого зростання складно здійснити без горезвісного скорочення боргу і політичної волі. Це завдання, яке належить вирішити крихкій і незбалансованій світовій економіці в 2012 р. Перефразовуючи Бетт Девіс у фільмі "Все про Єву": "Пристебніть ремені, цей рік буде вибоїстим!"

 

 vesti.ru 


19.12.2011 1133 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3655
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

190

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2