Нуріель Рубіні про 2012-й: "Пристебніть ремені, цей рік буде вибоїстим!"

 

Економічний прогноз на 2012 р. одного з провідних економістів світу Нуріеля Рубіні (голова консалтингової служби Roubini Global Economic, професор економіки в Школі бізнесу Стерн при Нью-Йоркському університеті):

 

Перспективи світової економіки в 2012 р. ясні, хоча аж ніяк не райдужні: рецесія в Європі, в кращому випадку анемічне зростання в Сполучених Штатах і різкий спад в Китаї і в більшості країн з ринковою економікою.

 

Азіатські країни схильні до впливу Китаю. На Латинську Америку вплине падіння цін на сировинні товари (які знизяться внаслідок уповільнення економіки розвинених країн і Китаю). Центральна і Східна Європа схильні до впливу єврозони. А потрясіння на Близькому Сході, що провокують високі ціни на нафту, викличуть серйозні економічні ризики і будуть стримувати зростання світової економіки.

 

Рецесія в єврозоні не викликає сумнівів. Найближчим часом варто чекати продовження кредитної кризи, проблем суверенного боргу, відсутність конкурентоспроможності і жорсткої економії бюджетних коштів. Всі ці проблеми припускають серйозний спад, хоча глибину рецесії і її тривалість передбачити складно. Криза єврозони торкнеться і США, темпи зростання яких останні 2 роки і так "черепашачі".

 

США будуть продовжувати боротися з істотними фінансовими обмеженнями. Головні проблеми США - скорочення кредитування поряд з дефіцитом нових робочих місць, відсутність зростання доходів і зниження цін на нерухомість, збільшення нерівності в суспільстві і політичний глухий кут.

 

Британія переживає W-подібний економічний спад, у міру того як бюджетна консолідація з ЄС на початковому етапі і нинішні проблеми єврозони підривають економічне зростання.

 

У Японії темпи відновлення після землетрусу сповільняться, у міру того як уряд буде не в змозі провести структурні реформи. Недоліки моделі економічного зростання Китаю стають очевидними. Падіння цін на нерухомість викличе ланцюгову реакцію, яка торкнеться забудовників, викличе зниження рівня інвестицій та урядових доходів. Крім проблем у будівельній галузі, найсильніший удар економіці завдасть зниження експорту, викликане ослабленням попиту з боку єврозони і США.

 

Спроба влади охолодити ринок нерухомості шляхом приборкання цін має свої негативні наслідки - тепер китайським лідерам буде важко відновити зростання.

 

Що стосується помилок у політиці, Китай не самотній. США, Європа і Японія також відкладали серйозні економічні, фіскальні та фінансові реформи, необхідні для відновлення стійкого і збалансованого зростання. Ми бачимо, що скорочення заборгованості як приватного, так і державного секторів у країнах з розвиненою економікою тільки-тільки починається. Баланси домашніх господарств, банків і фінансових установ, а також місцевих і центральних органів влади як і раніше зводяться зі скрипом.

 

Ситуація покращилася лише в високорівневому корпоративному секторі. Втім, враховуючи масу постійних побічних ризиків, невизначеність щодо світового попиту, надлишкові потужності внаслідок надмірно високих інвестицій в нерухомість, а також сплеску інвестицій у виробництво Китаю в останні роки, потенціал інвестицій цих компаній невеликий, а наймання нових співробітників дуже стриманий.

 

Зростання нерівності в суспільстві, почасти спровокований скороченням робочих місць в процесі корпоративної реструктуризації, скорочує сукупний попит в економіці, оскільки малозабезпечені сім'ї та одержувачі трудових доходів в сумі більш схильні до витрат, ніж корпорації, багаті домогосподарства і акціонери. Більше того, у міру того як нерівність підігріває акції протесту в усьому світі, соціальна і політична нестабільність може створити додатковий ризик для економічної діяльності.

 

Дисбаланс поточних рахунків між США і Китаєм (і іншими країнами з ринковою економікою), а також у межах єврозони між центром і периферією, як і раніше великий.

 

Адаптація вимагає меншого внутрішнього попиту в країнах з великим дефіцитом бюджету і нижчого торгового профіциту в країнах з надмірними накопиченнями, що може бути здійснене за допомогою номінального та реального зміцнення валютного курсу.

 

Для відновлення зростання країни, що мають великий бюджетний дефіцит, потребують номінального і реального здешевлення. У той час як країни з позитивним сальдо потребують стимулювання внутрішнього попиту, особливо споживання. Втім, коректування відносних цін за допомогою рухів валют зайшло в глухий кут, оскільки країни з позитивним сальдо чинять опір зміцненню валютного курсу, що призводить до рецесійної дефляції в країнах з дефіцитом.

 

В результаті, валютні битви ведуться за декількома напрямками: валютні інтервенції, кількісні послаблення і управління притоками капіталу.

 

У міру подальшого ослаблення зростання світової економіки в 2012 р., ці бої можуть перерости в торговельні війни. Варіантів вірної політики не так багато. Девальвація валюти є грою з нульовою сумою, оскільки процес збільшення експорту займає певний час і не може відбутися одночасно зі зниженням курсу.

 

Грошово-кредитна політика буде пом'якшуватися, у міру того як інфляція перестане загрожувати розвиненим країнам (і тим, що реально розвиваються). Втім, дана політика втрачає всякий сенс у тих розвинених країнах, де головні проблеми виникають через банкрутства - і, отже, кредитоспроможність, а не ліквідність. Між тим, фіскальна політика стримується зростанням дефіцитів і боргів, політикою регуляторів, а також новими бюджетними правилами в Європі. Підтримка та порятунок банків політично непопулярні, крім того, в урядів немає на це грошей.

 

Обіцянки "Великої двадцятки" поступилися місцем "Великому нулю": слабким урядам все важче здійснювати міжнародну координацію політики, оскільки світогляд, цілі та інтереси країн з розвиненою економікою, що розвивається і конфліктують між собою.

 

В результаті, маючи справу з дисбалансами ринків (значними боргами приватного й державного секторів), усунення проблем платоспроможності за допомогою короткострокових заходів: фінансування і ліквідності, - в кінцевому підсумку може призвести до болючої і, цілком ймовірно, безладної реструктуризації боргів. Крім того, підвищення конкурентоспроможності та зниження торгових дисбалансів вимагають коректування валют, які, зрештою, можуть призвести до виходу деяких країн з єврозони.

 

Відновлення стійкого зростання складно здійснити без горезвісного скорочення боргу і політичної волі. Це завдання, яке належить вирішити крихкій і незбалансованій світовій економіці в 2012 р. Перефразовуючи Бетт Девіс у фільмі "Все про Єву": "Пристебніть ремені, цей рік буде вибоїстим!"

 

 vesti.ru 


19.12.2011 1160 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1461
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2995
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1046
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1096
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1112 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3300 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

101

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1012

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

846

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

382
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

222
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2412
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1188
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

495
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15117
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7420
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

855
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

420
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

330
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

416
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

701
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1160