Нуріель Рубіні про 2012-й: "Пристебніть ремені, цей рік буде вибоїстим!"

 

Економічний прогноз на 2012 р. одного з провідних економістів світу Нуріеля Рубіні (голова консалтингової служби Roubini Global Economic, професор економіки в Школі бізнесу Стерн при Нью-Йоркському університеті):

 

Перспективи світової економіки в 2012 р. ясні, хоча аж ніяк не райдужні: рецесія в Європі, в кращому випадку анемічне зростання в Сполучених Штатах і різкий спад в Китаї і в більшості країн з ринковою економікою.

 

Азіатські країни схильні до впливу Китаю. На Латинську Америку вплине падіння цін на сировинні товари (які знизяться внаслідок уповільнення економіки розвинених країн і Китаю). Центральна і Східна Європа схильні до впливу єврозони. А потрясіння на Близькому Сході, що провокують високі ціни на нафту, викличуть серйозні економічні ризики і будуть стримувати зростання світової економіки.

 

Рецесія в єврозоні не викликає сумнівів. Найближчим часом варто чекати продовження кредитної кризи, проблем суверенного боргу, відсутність конкурентоспроможності і жорсткої економії бюджетних коштів. Всі ці проблеми припускають серйозний спад, хоча глибину рецесії і її тривалість передбачити складно. Криза єврозони торкнеться і США, темпи зростання яких останні 2 роки і так "черепашачі".

 

США будуть продовжувати боротися з істотними фінансовими обмеженнями. Головні проблеми США - скорочення кредитування поряд з дефіцитом нових робочих місць, відсутність зростання доходів і зниження цін на нерухомість, збільшення нерівності в суспільстві і політичний глухий кут.

 

Британія переживає W-подібний економічний спад, у міру того як бюджетна консолідація з ЄС на початковому етапі і нинішні проблеми єврозони підривають економічне зростання.

 

У Японії темпи відновлення після землетрусу сповільняться, у міру того як уряд буде не в змозі провести структурні реформи. Недоліки моделі економічного зростання Китаю стають очевидними. Падіння цін на нерухомість викличе ланцюгову реакцію, яка торкнеться забудовників, викличе зниження рівня інвестицій та урядових доходів. Крім проблем у будівельній галузі, найсильніший удар економіці завдасть зниження експорту, викликане ослабленням попиту з боку єврозони і США.

 

Спроба влади охолодити ринок нерухомості шляхом приборкання цін має свої негативні наслідки - тепер китайським лідерам буде важко відновити зростання.

 

Що стосується помилок у політиці, Китай не самотній. США, Європа і Японія також відкладали серйозні економічні, фіскальні та фінансові реформи, необхідні для відновлення стійкого і збалансованого зростання. Ми бачимо, що скорочення заборгованості як приватного, так і державного секторів у країнах з розвиненою економікою тільки-тільки починається. Баланси домашніх господарств, банків і фінансових установ, а також місцевих і центральних органів влади як і раніше зводяться зі скрипом.

 

Ситуація покращилася лише в високорівневому корпоративному секторі. Втім, враховуючи масу постійних побічних ризиків, невизначеність щодо світового попиту, надлишкові потужності внаслідок надмірно високих інвестицій в нерухомість, а також сплеску інвестицій у виробництво Китаю в останні роки, потенціал інвестицій цих компаній невеликий, а наймання нових співробітників дуже стриманий.

 

Зростання нерівності в суспільстві, почасти спровокований скороченням робочих місць в процесі корпоративної реструктуризації, скорочує сукупний попит в економіці, оскільки малозабезпечені сім'ї та одержувачі трудових доходів в сумі більш схильні до витрат, ніж корпорації, багаті домогосподарства і акціонери. Більше того, у міру того як нерівність підігріває акції протесту в усьому світі, соціальна і політична нестабільність може створити додатковий ризик для економічної діяльності.

 

Дисбаланс поточних рахунків між США і Китаєм (і іншими країнами з ринковою економікою), а також у межах єврозони між центром і периферією, як і раніше великий.

 

Адаптація вимагає меншого внутрішнього попиту в країнах з великим дефіцитом бюджету і нижчого торгового профіциту в країнах з надмірними накопиченнями, що може бути здійснене за допомогою номінального та реального зміцнення валютного курсу.

 

Для відновлення зростання країни, що мають великий бюджетний дефіцит, потребують номінального і реального здешевлення. У той час як країни з позитивним сальдо потребують стимулювання внутрішнього попиту, особливо споживання. Втім, коректування відносних цін за допомогою рухів валют зайшло в глухий кут, оскільки країни з позитивним сальдо чинять опір зміцненню валютного курсу, що призводить до рецесійної дефляції в країнах з дефіцитом.

 

В результаті, валютні битви ведуться за декількома напрямками: валютні інтервенції, кількісні послаблення і управління притоками капіталу.

 

У міру подальшого ослаблення зростання світової економіки в 2012 р., ці бої можуть перерости в торговельні війни. Варіантів вірної політики не так багато. Девальвація валюти є грою з нульовою сумою, оскільки процес збільшення експорту займає певний час і не може відбутися одночасно зі зниженням курсу.

 

Грошово-кредитна політика буде пом'якшуватися, у міру того як інфляція перестане загрожувати розвиненим країнам (і тим, що реально розвиваються). Втім, дана політика втрачає всякий сенс у тих розвинених країнах, де головні проблеми виникають через банкрутства - і, отже, кредитоспроможність, а не ліквідність. Між тим, фіскальна політика стримується зростанням дефіцитів і боргів, політикою регуляторів, а також новими бюджетними правилами в Європі. Підтримка та порятунок банків політично непопулярні, крім того, в урядів немає на це грошей.

 

Обіцянки "Великої двадцятки" поступилися місцем "Великому нулю": слабким урядам все важче здійснювати міжнародну координацію політики, оскільки світогляд, цілі та інтереси країн з розвиненою економікою, що розвивається і конфліктують між собою.

 

В результаті, маючи справу з дисбалансами ринків (значними боргами приватного й державного секторів), усунення проблем платоспроможності за допомогою короткострокових заходів: фінансування і ліквідності, - в кінцевому підсумку може призвести до болючої і, цілком ймовірно, безладної реструктуризації боргів. Крім того, підвищення конкурентоспроможності та зниження торгових дисбалансів вимагають коректування валют, які, зрештою, можуть призвести до виходу деяких країн з єврозони.

 

Відновлення стійкого зростання складно здійснити без горезвісного скорочення боргу і політичної волі. Це завдання, яке належить вирішити крихкій і незбалансованій світовій економіці в 2012 р. Перефразовуючи Бетт Девіс у фільмі "Все про Єву": "Пристебніть ремені, цей рік буде вибоїстим!"

 

 vesti.ru 


19.12.2011 1092 0
Коментарі (0)

13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

660
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

944 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3176 3
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33644
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2543
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3728

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

112

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

563

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1436

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

891
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

435
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

348
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

719
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12021
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1308
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1098
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1192
13.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30347 1
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

186
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1084
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

4102
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

639