Новорічний парад номінацій у Франківську. Версія «Фіртки»

Напередодні Нового року прийнято підводити підсумки і дарувати подарунки. Саме з подарунків АН «Фіртка» вирішила розпочати НОВИЙ, 2018-й рік.

 

Ми вже традиційно взяли на себе сміливість відзначити тих людей, котрі останні дванадцять місяців були у фарватері подій на Прикарпатті, а також задавали ритм місцевого життя, веселили і тішили нас, злили, але не залишали байдужими.

 

Серед них – політики, спортсмени, митці, люди, які творили картину міста і робили наші будні цікавішими. Барабанний дріб... Номінації «Фіртки» цього року розподілились наступним чином:


ПОДІЯ РОКУ. ФЕСТИВАЛЬ СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА Porto Franko

У місті трапився Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва Porto Franko. Трапився, як, бува, трапляються стихійні повені — місто наповнилося по вінця строкатим різножанровим мистецтвом. На площі перед Театром ім. Івана Франка щовечора збирали натовп гурти «Бумбокс», Коzak System, Familia Perkalaba, «Брати Гадюкіни» та вперше в Україні Subcarpati.

На вокзалі піаніст зі світовим ім’ям Антоній Баришевський грав авангардні «Сонати та інтерлюдії» Джона Кейджа, а у несподіваних закутках міста влаштовували концерти експериментальної музики. Юрій Андрухович та Юрко Іздрик «накачували» людей міцною поезією із перформативної сцени у палаці Потоцьких. На Porto Franko крутили кіно, влаштовували лекторії, відкривали виставки.


БЛОНДИНКА РОКУ. ТЕТЯНА МИХАЙЛОВА

Тетяна Михайлова, котра цієї весни збила на автомобілі трьох людей у Крихівцях, знову скандально "відзначилась". 23 липня, на вулиці Сахарова вона кидалася під проїжджаючі автівки. Її відвезли у наркологічний диспансер, але жінка відмовилась від огляду. Там вона подряпала руку медику, яка її оглядала.

Згодом патрульні відвезли Тетяну Михайлову в міський відділок поліції на вулиці Бельвереській та скалали на неї три протоколи: за дрібне хуліганство, злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського та появу в громадському місці в стані алкогольного сп'яніння. У відділку вона всіляко ображала поліцейських. Казала, що їх усіх звільнять і вона не шкодує, що "переїхала селфіка".


ДЕРБІ РОКУ. ПРИКАРПАТТЯ - КАРПАТИ

20 вересня, на стадіоні «Рух» в Івано-Франківську відбулася історична гра, "Велике Галицьке дербі" між «Прикарпаттям» та львівськими «Карпатами» на Кубок України. Карпати сенсаційно програли 1:2, а їх фанати влаштували безпорядки на стадіоні. Дійшло навіть до рукоприкладства.

Майже зірваний матч в Івано-Франківську, арбітр призупинив гру на 30 хвилин через безлади, мав своє продовження. Дві години після закінчення гри футболісти "Карпат" не виходили із роздягальні, адже біля стадіону їх чекали розлючені фанати. Навіть два кордони поліції не завадили їм розбити лобове скло клубного автобуса.

Зрештою, футболісти "Карпат" таки сіли в автобус і відправились до Львова. У Пустомитівському районі Львівської області, в Сокільниках, був зупинений автобус команди "Карпат" людьми, які назвалися їх фанами. Вони вирішили вияснити причини програшу в Івано-Франківську, на місці зупинки автобусу відбувся конфлікт.


ВЧИНОК РОКУ. ДЕПУТАТ ВРЯТУВАВ НЕМОВЛЯ, КОТРЕ ЛЕДЬ НЕ ЗАДИХНУЛОСЯ В АВТІВЦІ

У Франківську депутат міськради Мстислав Тарас врятував немовля, яке задихалося в автомобілі. Подія трапилась 18 серпня на вулиці Чорновола.

Зайшовши до найближчого магазину, депутат взяв молоток і почав віджимати бокове скло автомобіля. Ногою вибивати не став, адже боявся, що скло може потрапити на маля. Дитину вдалося витягнути. Після чого її занесли до прохолодного магазину і намагалися надати першу медичну допомогу. За короткий період прибула швидка, яка оглянула дівчинку, проте госпіталізації вона на той момент вже не потребувала.

Порятунок дитини тривав близько 15 хливин, після чого з’явився батько немовляти і пояснив, що на кілька хвилин вийшов зі старшою донькою до лікарні, де перебувала дружина. Молодшу, яка спала, залишив в автомобілі. Каже, що не розуміє, як таке могло трапитися і свою провину усвідомлює.

Батько дякував людям за порятунок дитини і претензій за пошкоджену автівку не висловив. Перебував в легкому шоці і вже пізніше пояснив, що тоді ризиків для життя його Алінки не уявляв.


СКАНДАЛ РОКУ. ПОБИТТЯ ШКОЛЯРА

В Івано-Франківській школі №13 група старшокласників регулярно била 7-класника сироту, знімаючи це на відео для соцмереж.

Відео побиття школяра  у Фейсбук завантажив франківець, юрист Oleg Veremiyenko. 

На записі видно, як семикласника Юрка притисли до стіни, один із підлітків завдає йому удари у живіт, а другий кричить: "Ну, Макаре, давай!". Під час побиття повз підлітків проходить доросла жінка, ймовірно вчитель, але вона навіть не намагається завадити побиттю.

Адвокат повідомив, що Юрія били регулярно. А одного з учнів, який заступився за школяра, заманили в засаду й жорстоко побили.

Працівники ювенальної превенції розпочали перевірку інциденту. Опікун хлопчика, його сестра, до дітей претензій не має, каже, що в ситуації розібралися самі без втручання поліції.

А тим часом один із фігурантів скандалу вже отримав атестат про середню освіту і першого вересня до школи вже не повернувся.


ДОБРОТА РОКУ. РОДИНА ГРИНЬКІВИХ

Голова родини – учасник АТО. У цьому році їм з малятами пощастило двічі. Спершу сім’я всиновила дитину, яку покинули батьки, а потім – дружина завагітніла. З рук міського голови сім'я отримала відзнаку "Людина року".


 ХАБАРНИК РОКУ. ПАТРІОТ У ВИШИВАНЦІ

Зранку 18 травня в обласному центрі Прикарпаття на хабарі у 4 тисячі гривень і 500 доларів був затриманий інспектор управління Держпраці області. Хабар начебто не найбільший у цьому році, але...хабарник з нагоди свята одягнув вишиванку. Ця новина швидко розлетілася інформаційним простором і чоловік отримав прізвисько "хабарник-патріот". Згодом він розкаявся і пообіцяв більше такого не робити.

Вироком Івано-Франківського міського суду йому було призначено покарання у виді штрафу в розмірі 25 500 гривень.


ЗАГАДКА РОКУ. СМЕРТЬ РОДИНИ ПІД ПОТЯГОМ

Очевидці кажуть, що машина проїхала переїзд, потім розвернулася та поїхала прямісінько під потяг. 

На Прикарпатті родина загинула під колесами потяга. Мати, батько та двоє маленьких дітей їхали в легковику, котрий проігнорував червоне світло семафора.

Пасажирський потяг їхав з Києва у Ворохту зі швидкістю майже 90 км/год. Залізничники запевняють, що це дозволена швидкість на цій ділянці. Коли побачив на переїзді легковик, машиніст зупинитися одразу не зміг – проїхав ще 650 метрів і увесь цей час тягнув із собою "Жигулі" з людьми. Щоби витягнути тіла, рятувальникам довелося розпилювати авто.

На залізничному переїзді біля Більшівців шлагбаума немає, проте він обладнаний світлофорно-звуковою сигналізацію. За словами свідків, у момент зіткнення вона працювала, а потяг, що наближався, було видно здалеку. Однак водій легковика правилами безпеки чомусь знехтував – уже переїхавши переїзд, він раптом розвернувся назад.

Батьки в цей час мали би везти 3-річного Артура та 4-річну Вікторію у садочок. Чому поїхали в протилежний бік – ніхто не розуміє.


СПОРТСМЕН РОКУ. ЛЮДМИЛА ЛУЗАН

Івано-франківська веслувальниця Людмила Лузан цьогоріч зібрала чималу колекцію нагород на змаганнях міжнародного класу. Це і дві бронзові нагороди на етапі Кубку світу в угорському Сегеді, і дві "бронзи" на етапі Кубку світу в португальському Монтемор-у-Велью, і золота нагорода на чемпіонаті Європи серед молоді U-23.

Також наша красуня є основним кандидатом на участь в Олімпійських іграх у Токіо-2020.


ЩАСЛИВЧИК РОКУ. БУДІВЕЛЬНИК АНАТОЛІЙ ПАВЛЮК

Чоловік купив 5 білетів під час акції «Відірвись по-дорослому», яку Лото-забава організувала на честь свого 18-річчя. І на одному з них додаткова ігрова комбінація виявилась виграшною.

Завдяки виграшу Анатолій став членом клубу мільйонерів МСЛ. За традицією отримав відповідний сертифікат, а ще 2 дні розкішного життя в столиці. За виграні гроші планує купити доньці квартиру.


ГОРДІСТЬ РОКУ. ОЛЕКСАНДРА РОГАЧОВА

Олександра Рогачова з Коломиї у 24 роки створила додаток Inkhunter, який дозволяє "приміряти" татуювання. Нещодавно в Apple назвали головні тренди і найкращі програми 2017 року. InkHunter потрапив до ТОП-10.

З дитинства Олександра Рогачова захоплювалася математикою і головоломками, брала участь у шкільних олімпіадах, а в старших класах зацікавилася інформатикою.  Отримавши атестат, вагалася у виборі між механіко-математичним і факультетом комп'ютерних наук. Вибрала другий – і не прогадала. Вчилася у Харкові, в університеті ім. Каразіна. Зараз їй 24 роки, вона CEO американського стартапу з 6 мільйонами користувачів, мешкає у Нью-Йорку.

Ще у 2014 році Олександра з університетськими друзями виграла хакатон на тему технологій доповненої реальності - розробили прототип додатку, який показує користувачу, як на його тілі буде виглядати татуювання. Після навчання Олександра працювала в аутсорсинговій компанії, ідея з додатком відійшла на другий план, нею займалася у вільний від роботи час.

Демо-версія Inkhunter з'явилася в AppStore в 2015 році, але користувачі її проігнорували. Успіх до дівчини прийшов у лютому минулого року. Олександра зібрала нову команду і покинула роботу. Зароблених грошей вистачило, щоб зосередитися на власній ідеї. Взялися доводити розробку до пуття. З часом отримали новий продукт  зрозумілий, зручний, з гарним дизайном. Однак і нову версію користувачі завантажувати не поспішали.

Олександра почала шукати інвестиційну підтримку на Заході  відправляли заявки в європейські і американські інкубатори. Написала також релізи про додаток у кілька західних ЗМІ. Першими відгукнулися журналісти The Daily Dot, які опублікували матеріал про український додаток вночі за київським часом. 

"Вранці прокинулася, а в нас купа твітів і листів на пошті",  пригадує Олександра. Влітку 2016 року українці прилетіли в США.  В Америці дуже добрий ґрунт для будь-яких починань, каже дівчина. Експерти в ERA вчать будувати бізнес. "Вони знаходять больові точки, відкривають очі на дійсність, допомагають усвідомити некомпетентність",  розповідає Олександра. Ще одна перевага американського досвіду  нові знайомства в інсторських і експертних колах. 

Олександра зізнається: вдень і вночі її не відпускають думки, як рухатися швидше. 

Поки що команда Inkhunter тримає темп. Недавно домовилися про партнерство з кіностудією Fox. Компанія знімає серіал, головний герой якого має багато татуювань. Fox запропонувала розмістити галерею цих тату в додатку.

А потім про додаток написали Product Hunt, TechCrunch, Vogue и Cosmopolitan і численні видання в 40 країнах. Додаток Inkhunter швидко зібрав першу сотню тисяч користувачів.


РОЗЧАРУВАННЯ РОКУ. "УРАГАН"

Рік без домашніх перемог, останнє місце в турніній таблиці Екстраліги після 15 турів, незрозуміла кадрова політика і тренерські рішення. Все це - колись грізний Івано-Франківський "Ураган", який зараз більше схожий на легкий літній бриз. Але надіємося, що в новому році справи у підопічних Максима Павленка підуть на лад і команда ще потішить уболівальників новими перемогами і титулами.


"ПРОВТИК" РОКУ. ВІДКРИТТЯ ЯЛИНКИ

19 грудня під час відкриття новорічної ялинки в Івано-Франківську від петарди з феєрверку постраждала дівчина. Одна із петард змінила траєкторію польоту та вцілила в голову студентці. Дівчину без свідомості госпіталізували. Франківці почали вимагати від мерії покарати винних у трагедії.

Наступного дня міський голова вибачився за інцидент з феєрверком та пообіцяв догани підлеглим. Медики запевнили, що дівчина не дуже сильно постраждала, проте у неї часткова амнезія і що трапилось вона не пам’ятає.

Наразі поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 272 (порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою).

 Поки шукають винного, постраждала дівчина досі в лікарні і не бачить на одне око.


ФОТО РОКУ. ВОЛГІН У КАБІНЕТІ МАРЦІНКІВА

Депутат Івано-Франківської міської ради Андріан Волгін прикував себе кайданками до батареї у кабінеті міського голови Руслана Марцінківа. Таким чином він протестував проти забудови нардепом Юрієм Солов'єм території біля міського озера.


"ПРОЛІТ" РОКУ. КУПІВЛЯ ЛОКОМОТИВОРЕМОНТНОГО ЗАВОДУ

28 серпня Івано-Франківський локомотиворемонтний завод став власністю міста. 99,5% акцій заводу обійшлися місту в 33 мільйони 920 тисяч гривень. Проте вже у листопаді на міську раду Івано-Франківська відкрили кримінальну справу через його купівлю.

Фонд Держмайна досі не передав акції "Локомотиворемонтного заводу" міській раді Івано-Франківська, але влада вже призначила директора і поставила на підприємстві свою охорону.

Наразі доля заводу зависла у повітрі.


СУД РОКУ. ВИПРАВДАННЯ ЕКС-ГОЛОВИ АДМІНСУДУ

9 червня близько опівночі поблизу Івано-Франківського окружного адміністративного суду патрульні зупинили "Mercedes-Benz", яким керував екс-голова цього суду Петро Черепій у нетверезому стані. 8 вересня Богородчанський районний суд виніс постанову: Черепія позбавили водійських прав.

Проте Апеляційний суд свого колегу виправдав - постанову Богородчанського суду скасував і закрив справу у зв'язку із закінченням строків стягнення. Черепій дотепер стверджує, що автомобілем керував інший чоловік, а постанову Богородчанського суду називає незаконною.


ПОВЕРНЕННЯ РОКУ. ПАЛАЦ ПОТОЦЬКИХ

14 листопада міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків підписав договір про передачу Палацу Потоцьких у власність громади міста.

Згодом Івано-Франківська міська рада прийняла його на баланс. Як йшлося на сесії Палац Потоцький передають "з метою задоволення мистецьких, соціальних, культурних, рекреаційних потреб громади міста".

Проте чіткої візії, яким повинен бути цей історичний об'єкт в майбутньому поки немає. В мерії обдумують можливість повної реставрації, проте коштів на це в бюджеті немає.

Попереднім власником будівель палацового комплексу був бізнесмен з Івано-Франківська Олег Бахматюк.


ВТРАТА РОКУ. РОМАН МАТЯШ

43-річний лідер мегапопулярного гурту 90-х "Фантом-2" і батько двох дітей Роман Матіяш до останнього боровся за життя, проте 8 липня помер.

Роман Матіяш прославився своєю участю у проекті "Фантом 2", який став справжнім мозковивертом у 90-х, щоправда музику він вже покинув давно та решту свого життя присвятив спорту та дієтології.

Знайомі Романа згадують, що кілька років тому він потрапив в аварію, після чого у чоловіка відмовили нирки, а після були серйозні проблеми зі здоров'ям. Проте він вилікувався та  навіть зміг повернутися до тренувань і готував інших спортсменів до змагань.


ПОГРАБУВАННЯ РОКУ. ВИКРАДЕННЯ 15 КІЛОГРАМІВ ЗОЛОТА

4 квітня в Івано-Франківську на парковці гіпермаркету "Велес" сталося зухвале пограбування. Невідомий заволодів коштами та золотими прикрасами, загальною вагою майже 15 кілограм на суму близько 400 тис. доларів.

Потерпілий - мешканець Одещини. Чоловік є працівником одного із заводів ювелірних виробів "Золотий лелека". Чоловік залишив авто на стоянці і зайшов до магазину. Тим часом з транспортного засобу потерпілого, "Рено Дастер", шляхом розбиття заднього скла, невідомий чоловік вкрав всі вищезазначені цінності. Сів у автомобіль "Фольксваген Бора", де знаходився ще один невідомий, і поїхав у напрямку села Вовчинці.

Вже у Вовчинцях грабіжники залишили автомобіль на дорозі у напрямку до села Колодіївка. Також вони намагались його спалити, але місцеві жителі загасили вогонь.

Їх і досі шукають...


ФРАЗА РОКУ. "Івано-Франківськ – українська Мекка геїв та лесбійок"


На останній сесії Івано-Франківської міськради депутати одноголосно прийняли звернення до керівництва держави з вимогою законодавчо заборонити пропаганду гомосексуалізму в країні та захистити традиційну сім’ю. Це звернення висміяв відомий телеведучий Майкл Щур, назвавши наше місто "Меккою геїв та лесбійок":


ФІШКА РОКУ. ЗНИЖКА НА РИТУАЛЬНІ ПОСЛУГИ

З 1 серпня цього року  за "карткою іванофранківця" можна отримати знижки в різних закладах міста. Зокрема діють знижки на ліки в деяких аптеках міста та на відвідування футбольних матчів на стадіоні "Рух".

Проте є і дуже цікаві "пропозиції". Наприклад - знижка на ритуальні послуги, які надає КП "Ритуальна служба". Так, днями франківчанка знайшла у своїй поштовій скриньці рекламку цін на ритуальні послуги і була дуже здивована. Знижка для власників "картки" складає від 3 до 60 гривень, в залежності від "послуги".


Події та герої (в різному розумінні цього слова) не закінчуються ніколи. Навіть тепер, коли ви читаєте цей допис, щось відбувається. Триває війна на сході, триває становлення громадянського суспільства, затягування з покаранням винних за розстріли на Майдані та покаранням “Межигірської зграї”.

Втім, ми щиро віримо, що особливо дві останні справи закінчаться наступного року і ми заживемо у дійсно українській Україні. Так, це мрія, щира, наївна, але це мрія. Астрологи кажуть, що у цей рік відбудуться позитивні зміни і він стане для нас щасливим.

Отож, давайте мріяти разом і нехай наші мрії здійсняться!
З прийдешнім Вас Новим 2018 роком!


30.12.2017 3978 0
Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

627
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1161
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2487
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1345
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1982 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2913

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

666

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

750

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1654

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1638
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

338
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

450
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18360
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7473
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3651
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1038
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10774
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

284
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

284
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

471
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

446
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

678