Новий Закон України про місцеві вибори можна справді назвати революційним.
Народні депутати проголосували за проведення місцевих виборів за новими правилами в другому читанні та в цілому. За законопроект № 2831-3 проголосували 257 нардепів.
Місцеві вибори, які мають відбутись 25 жовтня, відбуватимуться наступним чином: в обласні, районні, міські та районні в містах ради – за пропорційною системою в багатомандатних округах. Отже, депутатів зможуть висувати політичні партії, і місця в радах розподілять згідно з кількістю отриманих голосів.
1. Законом визначається, що загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців: 1) до 1 тисячі виборців - 16 депутатів; 2) від 1 тисячі до 3 тисяч виборців - 20 депутатів; 3) від 3 тисяч до 5 тисяч виборців - 30 депутатів; 4) від 5 тисяч до 20 тисяч виборців - 36 депутатів; 5) від 20 тисяч до 50 тисяч виборців - 46 депутатів; 6) від 50 тисяч до 100 тисяч виборців - 50 депутатів; 7) від 100 тисяч до 250 тисяч виборців - 60 депутатів; 8) від 250 тисяч до 500 тисяч виборців - 76 депутатів; 9) від 500 тисяч до 1 мільйона виборців - 90 депутатів; 10) від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців - 110 депутатів; 11) понад 2 мільйони виборців - 120 депутатів.
Отже, в Івано-Франківську буде обрано, як і раніше 60 депутатів.
2. Вибори мера Івано-Франківська будуть відбуватися за принципом абсолютної більшості, тобто, якщо в першому турі ніхто з кандидатів не набере 50% плюс 1 голос, - то буде другий тур виборів.
3. Затверджено норму щодо закріплення у так званій "закритій частині виборчого списку" по одному лідеру виборчого списку. (Якщо правильно ми зрозуміли - мова про те, що лідер партійного списку не буде змушений йти на виборчий округ, а автоматично стає депутатом, якщо партія набрала мінімальний прохідний бар'єр).
4. Вилучено скандальну норму щодо заборони участі у виборах партій, які зареєстровані менше, аніж за рік до дня виборів, або змінили назву меньше, аніж за пів-року до дня виборів. (Аналітики припускали, що така ініціатива влади була спрямована, щоб не допустити до виборів нові "післямайданні" партії - зокрема "Українське об'єднання патріотів - УКРОП").
5. Законом передбачається "гендерна квота" серед учасників виборів. Кожною партією має бути висунуто не меньше 30% жінок.
6. Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.
7. Прохідний бар'єр для партій - 5%. Кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата у багатомандатному виборчому окрузі, обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій, що отримали п’ять і більше відсотків голосів виборців у відношенні до сумарної кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій.
8. У виборчому списку місцевої партійної організації кандидати у депутати розташовуються в порядку зменшення відсотку голосів виборців, поданих за відповідну місцеву організацію партію у територіальних виборчих округах, за якими були закріплені кандидати, від загальної кількості голосів виборців, поданих за всі місцеві організації партій у відповідних територіальних виборчих округах. Якщо ж отримані відсотки є рівними у кількох кандидатів у депутати, вони розміщуються у виборчому списку в порядку зменшення кількості голосів виборців поданих за місцеву партійну організацію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: