Німецька Коломия

 

/data/blog/114447/ee631d695edfe82c8802171a25e57d4d.jpg

 

Коли ви приїжджаєте до Коломиї, то вас зустрічають старі руські (українські) церкви, польські костели і віденська сецесія. Ви впродовж кількох хвилин можете зайти до королівства Руського, загубитися в Речі Посполитій та винирнути в монархії Габсбурґів.  Стара королівська дорога з якою до Коломиї звозили сіль з навколишніх гір (шлях короля Данила), готичні костел отців єзуїтів  і заклад сестер уршулянок, а за рогом Український дім та музей Покуття і Гуцульщини…

 

Але це центр, ми ж поговоримо про ту Коломию, яку майже ніхто не знає, забуту Коломию, знищену в 1944-6-му. Там, куди не доходять туристи та й місцеві часто губляться.

Мало хто вам зараз пояснить різницю між Марґільфом і Флеберґом, а визначення меж німецьких колоній Славці чи Вінцентівка становлять проблему навіть для сучасних дослідників.

Це розповідь про Коломию «богемів» і про Коломию «швабів» … про німецьку Коломию…

На думку історика Івана Монолатія перші німці в Коломиї з’явилися у Х-ХІ століттях. Галицькі князі запрошували до своїх земель німецьких ремісників та купців. Після татаро-монгольської навали королі Руси почали ще активніше заселяти знелюднілі землі вихідцями з-над Рейну. В 1362-му році Коломия отримує «маґдебурґію» (німецьке право на самоврядування), що дає поштовх для розвитку міста. Німецькі прибульці здебільшого були купцями, зброярами, найманцями-рейтарами, гармашами, каменярами… В 1405-му році німець Ніколаус Фрейстетер стає спадковим коломийським старостою. Проте, незважаючи на привілейованість, німців в середньовічній Коломиї було не багато. Все змінило входження Коломиї до складу монархії Габсбурґів. У той час на теренах Коломиї з’являється шість німецьких колоній: Маріягільф (1811 р.), Баґінсберґ (1818 р.), Славці (1833 р.), Вінцентівка (1833 р.), Розенгек (1866 р.) і Флеберґ (1892 р.).

Якщо для навколишніх русинів-українців ці всі поселення були німецькими, а їхні мешканці – «швабами», то самі колоністи добре знали хто вони і звідки. Маріягільф, Розенгек та Флеберґ – поселення німців-католиків, вихідців з Судетских гір (Чехія). Себе вони називали Богемцями (der Deutschen aus Böhmen). Баґінсберґ та Славці були поселеннями німців-лютеран зі Швабії, Вінтенберґу, Палатинату (справжні «шваби»). Вінцентівка (місцевість від теперішньої вулиці Богуна аж до села Королівка) стояла трохи осібно. Її переважно заселяли не прибульці з «німецьких земель», а вихідці з Міріягільфу та Баґінсберґу. Хоча Вінцентівка й виникла як німецька колонія, але дуже швидко туди наплинули українці-русини, поляки, вірмени… У Вінцентівці німецьких слідів не вдалося знайти, хіба що кілька будинків з не типовими для Покуття верандами. Проте чи це справді німецькі хати, чи може якийсь коломийський русин/поляк/вірменин скопіював собі будинок з Баґінсберґу)?

Маріягільф (коломийська – Марґільф, нім. – Mariаhilf, пол. – Marjówka) – офіційно, найстаріша німецька колонія в Коломиї. Заснована в 1811 році переселенцями-католиками з Чеських Судет. Їхні нащадки, які ще досі живуть в Коломиї, себе вважають богемцями, а не німцями. В Маріягільфі (теперішня вулиця Довбуша, ближче до Раківчика) був величезний німецький костел. Історія стандартна. Прийшли зі сходу «визволителі» і в 1946-му підірвали костел. В 2004-му на місці колишньої святині місцева німецька громада відбудувала «Кірху». Повністю відбудувати було «кєжко» (тяжко), не вистачало грошей, то ж зробили ¼ від оригіналу. Цікаве почалося пізніше. Після відбудови костелику з навколишніх сіл почали нести врятоване від москалів. Костелик хоча і є новобудовою, проте різьблення в середині – автентика.

Баґінсберґ (коломийська – Баґінщина, Баґінсберґ, нім – Baginsberg, пол. – Baginszczyzna) – лютеранська (швабська) колонія, що виникла на землях коломийської шляхетської родини Баґінських (тепер вулиці Хмельницького, Пушкіна, Лепкого і Петлюри).  Звідси і назва – Баґінсберґ (гора Баґінських). З часом стає найзаселенішою і найповажнішою лютеранською німецькою колонією на Покутті. До Баґінсберґа належали лютеранські парафії від Снятина (Авґустдорф) до Отинії (Нойдорф, Мікульсдорф). Коли постало питання, де в Коломиї має бути резиденція Гарсбурґів, то був обраний саме Баґінсберґ. В цій віллі, під час відвідин Коломиї у 1912 році, зупинявся архикнязь Карл Франц Йосип фон Гарсбурґ. Майбутній останній імператор Австро-Угорщини, король Галичини та Володимирії (1916-1918 рр.). На жаль будинок не зберігся – був знесений «совками». Офіційно «для добра народу», а насправді там зараз пустка. 

Проте збереглися дві сусідні вілли – «Емілія» та «Вільгеміна». 

Також збереглася лютеранська кірха – зараз це греко-католицька церква святого Миколая.

Розенгек (коломийська – Розів, нім. – Rosenhek, пол. – Różanówka). Колонія німців-католиків з Богемії – виникла як продовження Маріягільфу. Під час Другої світової війни повністю знищена. Зараз це чисте поле. Залишилося лише кілька хат. У 2006 році на місці Розенгекського костелу було поставлено пам’ятний хрест.

Славці (коломийска – Славці, нім. – Slawitz, пол. – Sławce). «Швабська» колонія, десь від середини теперішньої вулиці Франка до залізничної колії. Своєї кірхи не мала. Парафіяни ходили до сусіднього Баґінсберґу. Проте залишилося кілька типових німецьких будинків з верандами.

Флеберґ (коломийська – Флеберґ, Флєберґ, нім. – Flehberg, пол. – Święty Jan). Ще одна «богемська» колонія. Знаходилася на частині вулиці Івана Франка (вул. Святого Івана, uł. Świętego Jana), яка зараз лежить на північ від залізниці Коломия – Івано-Франківськ. Збереглися старий католицький костел (тепер – молитовний дім адвентистів) та німецьке кладовище. 

 

Використана листівка з книги Валерія Ковтуна та Івана Монолатія «Коломия з минулого в сьогодення»


25.08.2016 3119 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2594
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1231
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1142
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2338
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3771
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2778 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1010

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

847

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

801

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

745
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

8
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10484
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

391
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5481
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1192
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2991
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

585
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

430 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

862
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

752
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

803