"Независимая газета" (Росія): Українські олігархи погрожують владі майданом

Кабмін планує перекрити офшорні схеми. На думку урядовців, це сприятиме проведенню економічних реформ. Наразі планують узятися за кіпрський офшор. Експерти дискутують про опір великого бізнесу й урядовий популізм – пише Тетяна Івженко у російському виданні «Независимая газета».

 

Уряд збирається перекрити офшорні схеми виведення капіталу.

Український уряд планує закрити для українських бізнесменів кіпрський офшор. Як повідомив віце-прем’єр Сергій Тігіпко, до 14 грудня будуть підготовлені документи для денонсації українсько-кіпрської угоди про уникнення подвійного оподаткування. Чиновники впевнені, що це збільшить податкові надходження до українського держбюджету. Експерти не виключають протидії з боку бізнесменів і прогнозують другу, потужнішу атаку на уряд.

Заступник Сергія Тігіпка з партії «Сильна Україна» Костянтин Бондаренко пояснив «НГ», чому серед безлічі офшорних зон був вибраний Кіпр: «Наші бізнесмени традиційно працюють через кіпрські банки: виводять туди гроші, а потім як інвестиції вкладають ці кошти в українські підприємства. У такий спосіб з-під оподаткування виводяться мільярди доларів». Тігіпко підтвердив сказане цифрами: «З Кіпру в Україну інвестовано понад 8,5 мільярда доларів. А з України на Кіпр, за даними офіційної статистики, лише прямих інвестицій – 6,3 мільярда доларів». Віце-прем’єр вважає, що денонсація угоди потрібна для успішного проведення економічних реформ в Україні: «Реформи матимуть шанси на успіх лише тоді, коли люди будуть бачити, що влада залучає для оздоровлення економіки усі можливі важелі, не залишаючи щілин, через які великий бізнес може уникати оподаткування. Закон має бути однаковим для всіх».

З цією думкою погодився заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони України Дмитро Видрін. «В умовах глобалізації офшори – це вчорашній день, атавізм. Це раніше у світі були затишні куточки, де можна було ховати гроші, політичних ізгоїв. Зараз усе відстежується. І тому серйозні люди, великі бізнесмени давно працюють відкрито й прозоро, сплачують усі податки. В офшорних схемах зацікавлений насамперед напівкримінальний бізнес», – сказав він «НГ».

Однак ситуація не така однозначна. Лідер опозиції Юлія Тимошенко багато разів звинувачувала команду Віктора Ющенка та соратників Віктора Януковича у виведенні капіталу за кордон. Улітку 2009 року, очолюючи уряд, вона заявила, що гроші Нацбанку, які виділяються для оздоровлення комерційних банків, найбільше постраждалих у результаті світової фінансової кризи, виводяться в офшорні зони. У той час вона звинуватила в змові президента Ющенка і підпорядковане йому керівництво Нацбанку. Наприкінці листопада цього року Тимошенко зробила ще різкішу заяву на адресу команди Януковича: «Починаючи з дати приходу до влади нового президента в офшорні зони було виведено 23 млрд 745 млн 995 тис. доларів. Майже вся ця сума виведена на Кіпр. Можна сказати, що це майже 200 мільярдів гривень, тобто майже весь дохід держбюджету України».

Нацбанк спростовує слова Юлії Тимошенко. А депутат від правлячої Партії регіонів Володимир Олійник заявив, що лідер опозиції лицемірить і займається популізмом.

Процедура передбачає, що уряд внесе узгоджений в усіх відомствах проект рішення до Верховної Ради, від голосування якої залежатиме результат ініціативи Тігіпка. Експерти впевнені, що всі парламентські фракції проголосують за документ, оскільки жодна політична сила не ризикне потрапити під вогонь критики, підозр і звинувачень. «Розірвання угоди з Кіпром – це буде такий тест для українських політиків і суспільства. Якщо ми хочемо змін на краще, то повинні повністю припинити всі спроби робити бізнес на держбюджеті», – сказав Костянтин Бондаренко.

Соратник Тігіпка припускає, що справа може обернутися війною деяких бізнесменів проти уряду. «Коли реформи проводяться системно, ґрунтовно, незадоволеними виявляються насамперед ті, хто звик заробляти гроші на колишній системі. Вони володіють підприємствами, тому можуть, наприклад, припинити платити зарплату, щоб спровокувати соціальні бунти і направити їх проти уряду», – припустив Бондаренко. Він вважає, що для влади в таких умовах настає момент істини: якщо керівництво країни справді готове до докорінних перетворень, то знайде способи пояснити населенню сенс прийнятих рішень; інакше від ідеї закрити офшорні діри відмовляться, а члени уряду, зацікавлені у реформуванні економіки, змушені будуть піти у відставку. Оскільки йдеться насамперед про Сергія Тігіпка, віце-прем’єр учора сказав журналістам, що не боїться за свій імідж і не боїться відставки.

Усі учасники нинішніх подій надмірно драматизують ситуацію, вважає віце-президент Центру досліджень корпоративних відносин В’ячеслав Бутко. Він упевнений, що урядові не загрожують ні бунти, ні інші дії у відповідь з боку бізнесменів. «У світі десь півсотні привабливих офшорних зон, куди можна переказати кошти. Чому взялися за Кіпр, який якраз не можна назвати стовідсотковою офшорною зоною? Та тому, що у населення Кіпр асоціюється з офшорами, які традиційно сприймаються як зло. Не виключено, що ідея уряду має популістський характер», – зазначив експерт.

 

Тетяна Івженко, Независимая газета (Росія)

ІноЗМІ


08.12.2010 1219 1
Коментарі (1)

кук 2010.12.15, 12:47
Просто нудить від цих реформаторів. Тігіпкий добре знає, хто куди що виводить, поки був у Приваті навчився. Кіпр - улюблені офшорки Коломойського, тут майже усі його контори мають кіпрських засновників. ВА області - та ж скорзонера, Нафтохімік і тд. І це чмо, яке само виводило туди мілярди, зараз "реформатсвує" і триндить про "напівкримінальний бізнес". А про повністю кримінальний уряд слабо?
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

972
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2368 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1115
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

920
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2