"Независимая газета" (Росія): Українські олігархи погрожують владі майданом

Кабмін планує перекрити офшорні схеми. На думку урядовців, це сприятиме проведенню економічних реформ. Наразі планують узятися за кіпрський офшор. Експерти дискутують про опір великого бізнесу й урядовий популізм – пише Тетяна Івженко у російському виданні «Независимая газета».

 

Уряд збирається перекрити офшорні схеми виведення капіталу.

Український уряд планує закрити для українських бізнесменів кіпрський офшор. Як повідомив віце-прем’єр Сергій Тігіпко, до 14 грудня будуть підготовлені документи для денонсації українсько-кіпрської угоди про уникнення подвійного оподаткування. Чиновники впевнені, що це збільшить податкові надходження до українського держбюджету. Експерти не виключають протидії з боку бізнесменів і прогнозують другу, потужнішу атаку на уряд.

Заступник Сергія Тігіпка з партії «Сильна Україна» Костянтин Бондаренко пояснив «НГ», чому серед безлічі офшорних зон був вибраний Кіпр: «Наші бізнесмени традиційно працюють через кіпрські банки: виводять туди гроші, а потім як інвестиції вкладають ці кошти в українські підприємства. У такий спосіб з-під оподаткування виводяться мільярди доларів». Тігіпко підтвердив сказане цифрами: «З Кіпру в Україну інвестовано понад 8,5 мільярда доларів. А з України на Кіпр, за даними офіційної статистики, лише прямих інвестицій – 6,3 мільярда доларів». Віце-прем’єр вважає, що денонсація угоди потрібна для успішного проведення економічних реформ в Україні: «Реформи матимуть шанси на успіх лише тоді, коли люди будуть бачити, що влада залучає для оздоровлення економіки усі можливі важелі, не залишаючи щілин, через які великий бізнес може уникати оподаткування. Закон має бути однаковим для всіх».

З цією думкою погодився заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони України Дмитро Видрін. «В умовах глобалізації офшори – це вчорашній день, атавізм. Це раніше у світі були затишні куточки, де можна було ховати гроші, політичних ізгоїв. Зараз усе відстежується. І тому серйозні люди, великі бізнесмени давно працюють відкрито й прозоро, сплачують усі податки. В офшорних схемах зацікавлений насамперед напівкримінальний бізнес», – сказав він «НГ».

Однак ситуація не така однозначна. Лідер опозиції Юлія Тимошенко багато разів звинувачувала команду Віктора Ющенка та соратників Віктора Януковича у виведенні капіталу за кордон. Улітку 2009 року, очолюючи уряд, вона заявила, що гроші Нацбанку, які виділяються для оздоровлення комерційних банків, найбільше постраждалих у результаті світової фінансової кризи, виводяться в офшорні зони. У той час вона звинуватила в змові президента Ющенка і підпорядковане йому керівництво Нацбанку. Наприкінці листопада цього року Тимошенко зробила ще різкішу заяву на адресу команди Януковича: «Починаючи з дати приходу до влади нового президента в офшорні зони було виведено 23 млрд 745 млн 995 тис. доларів. Майже вся ця сума виведена на Кіпр. Можна сказати, що це майже 200 мільярдів гривень, тобто майже весь дохід держбюджету України».

Нацбанк спростовує слова Юлії Тимошенко. А депутат від правлячої Партії регіонів Володимир Олійник заявив, що лідер опозиції лицемірить і займається популізмом.

Процедура передбачає, що уряд внесе узгоджений в усіх відомствах проект рішення до Верховної Ради, від голосування якої залежатиме результат ініціативи Тігіпка. Експерти впевнені, що всі парламентські фракції проголосують за документ, оскільки жодна політична сила не ризикне потрапити під вогонь критики, підозр і звинувачень. «Розірвання угоди з Кіпром – це буде такий тест для українських політиків і суспільства. Якщо ми хочемо змін на краще, то повинні повністю припинити всі спроби робити бізнес на держбюджеті», – сказав Костянтин Бондаренко.

Соратник Тігіпка припускає, що справа може обернутися війною деяких бізнесменів проти уряду. «Коли реформи проводяться системно, ґрунтовно, незадоволеними виявляються насамперед ті, хто звик заробляти гроші на колишній системі. Вони володіють підприємствами, тому можуть, наприклад, припинити платити зарплату, щоб спровокувати соціальні бунти і направити їх проти уряду», – припустив Бондаренко. Він вважає, що для влади в таких умовах настає момент істини: якщо керівництво країни справді готове до докорінних перетворень, то знайде способи пояснити населенню сенс прийнятих рішень; інакше від ідеї закрити офшорні діри відмовляться, а члени уряду, зацікавлені у реформуванні економіки, змушені будуть піти у відставку. Оскільки йдеться насамперед про Сергія Тігіпка, віце-прем’єр учора сказав журналістам, що не боїться за свій імідж і не боїться відставки.

Усі учасники нинішніх подій надмірно драматизують ситуацію, вважає віце-президент Центру досліджень корпоративних відносин В’ячеслав Бутко. Він упевнений, що урядові не загрожують ні бунти, ні інші дії у відповідь з боку бізнесменів. «У світі десь півсотні привабливих офшорних зон, куди можна переказати кошти. Чому взялися за Кіпр, який якраз не можна назвати стовідсотковою офшорною зоною? Та тому, що у населення Кіпр асоціюється з офшорами, які традиційно сприймаються як зло. Не виключено, що ідея уряду має популістський характер», – зазначив експерт.

 

Тетяна Івженко, Независимая газета (Росія)

ІноЗМІ


08.12.2010 1227 1
Коментарі (1)

кук 2010.12.15, 12:47
Просто нудить від цих реформаторів. Тігіпкий добре знає, хто куди що виводить, поки був у Приваті навчився. Кіпр - улюблені офшорки Коломойського, тут майже усі його контори мають кіпрських засновників. ВА області - та ж скорзонера, Нафтохімік і тд. І це чмо, яке само виводило туди мілярди, зараз "реформатсвує" і триндить про "напівкримінальний бізнес". А про повністю кримінальний уряд слабо?
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1179
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1900
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2043 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7424
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15159 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2007

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

201

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

952

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1022

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1810
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

208
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

591
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

824
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3072
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

832
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1889
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

922
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35072 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

415
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

558
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

886
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

790