"Независимая газета" (Росія): Українські олігархи погрожують владі майданом

Кабмін планує перекрити офшорні схеми. На думку урядовців, це сприятиме проведенню економічних реформ. Наразі планують узятися за кіпрський офшор. Експерти дискутують про опір великого бізнесу й урядовий популізм – пише Тетяна Івженко у російському виданні «Независимая газета».

 

Уряд збирається перекрити офшорні схеми виведення капіталу.

Український уряд планує закрити для українських бізнесменів кіпрський офшор. Як повідомив віце-прем’єр Сергій Тігіпко, до 14 грудня будуть підготовлені документи для денонсації українсько-кіпрської угоди про уникнення подвійного оподаткування. Чиновники впевнені, що це збільшить податкові надходження до українського держбюджету. Експерти не виключають протидії з боку бізнесменів і прогнозують другу, потужнішу атаку на уряд.

Заступник Сергія Тігіпка з партії «Сильна Україна» Костянтин Бондаренко пояснив «НГ», чому серед безлічі офшорних зон був вибраний Кіпр: «Наші бізнесмени традиційно працюють через кіпрські банки: виводять туди гроші, а потім як інвестиції вкладають ці кошти в українські підприємства. У такий спосіб з-під оподаткування виводяться мільярди доларів». Тігіпко підтвердив сказане цифрами: «З Кіпру в Україну інвестовано понад 8,5 мільярда доларів. А з України на Кіпр, за даними офіційної статистики, лише прямих інвестицій – 6,3 мільярда доларів». Віце-прем’єр вважає, що денонсація угоди потрібна для успішного проведення економічних реформ в Україні: «Реформи матимуть шанси на успіх лише тоді, коли люди будуть бачити, що влада залучає для оздоровлення економіки усі можливі важелі, не залишаючи щілин, через які великий бізнес може уникати оподаткування. Закон має бути однаковим для всіх».

З цією думкою погодився заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони України Дмитро Видрін. «В умовах глобалізації офшори – це вчорашній день, атавізм. Це раніше у світі були затишні куточки, де можна було ховати гроші, політичних ізгоїв. Зараз усе відстежується. І тому серйозні люди, великі бізнесмени давно працюють відкрито й прозоро, сплачують усі податки. В офшорних схемах зацікавлений насамперед напівкримінальний бізнес», – сказав він «НГ».

Однак ситуація не така однозначна. Лідер опозиції Юлія Тимошенко багато разів звинувачувала команду Віктора Ющенка та соратників Віктора Януковича у виведенні капіталу за кордон. Улітку 2009 року, очолюючи уряд, вона заявила, що гроші Нацбанку, які виділяються для оздоровлення комерційних банків, найбільше постраждалих у результаті світової фінансової кризи, виводяться в офшорні зони. У той час вона звинуватила в змові президента Ющенка і підпорядковане йому керівництво Нацбанку. Наприкінці листопада цього року Тимошенко зробила ще різкішу заяву на адресу команди Януковича: «Починаючи з дати приходу до влади нового президента в офшорні зони було виведено 23 млрд 745 млн 995 тис. доларів. Майже вся ця сума виведена на Кіпр. Можна сказати, що це майже 200 мільярдів гривень, тобто майже весь дохід держбюджету України».

Нацбанк спростовує слова Юлії Тимошенко. А депутат від правлячої Партії регіонів Володимир Олійник заявив, що лідер опозиції лицемірить і займається популізмом.

Процедура передбачає, що уряд внесе узгоджений в усіх відомствах проект рішення до Верховної Ради, від голосування якої залежатиме результат ініціативи Тігіпка. Експерти впевнені, що всі парламентські фракції проголосують за документ, оскільки жодна політична сила не ризикне потрапити під вогонь критики, підозр і звинувачень. «Розірвання угоди з Кіпром – це буде такий тест для українських політиків і суспільства. Якщо ми хочемо змін на краще, то повинні повністю припинити всі спроби робити бізнес на держбюджеті», – сказав Костянтин Бондаренко.

Соратник Тігіпка припускає, що справа може обернутися війною деяких бізнесменів проти уряду. «Коли реформи проводяться системно, ґрунтовно, незадоволеними виявляються насамперед ті, хто звик заробляти гроші на колишній системі. Вони володіють підприємствами, тому можуть, наприклад, припинити платити зарплату, щоб спровокувати соціальні бунти і направити їх проти уряду», – припустив Бондаренко. Він вважає, що для влади в таких умовах настає момент істини: якщо керівництво країни справді готове до докорінних перетворень, то знайде способи пояснити населенню сенс прийнятих рішень; інакше від ідеї закрити офшорні діри відмовляться, а члени уряду, зацікавлені у реформуванні економіки, змушені будуть піти у відставку. Оскільки йдеться насамперед про Сергія Тігіпка, віце-прем’єр учора сказав журналістам, що не боїться за свій імідж і не боїться відставки.

Усі учасники нинішніх подій надмірно драматизують ситуацію, вважає віце-президент Центру досліджень корпоративних відносин В’ячеслав Бутко. Він упевнений, що урядові не загрожують ні бунти, ні інші дії у відповідь з боку бізнесменів. «У світі десь півсотні привабливих офшорних зон, куди можна переказати кошти. Чому взялися за Кіпр, який якраз не можна назвати стовідсотковою офшорною зоною? Та тому, що у населення Кіпр асоціюється з офшорами, які традиційно сприймаються як зло. Не виключено, що ідея уряду має популістський характер», – зазначив експерт.

 

Тетяна Івженко, Независимая газета (Росія)

ІноЗМІ


08.12.2010 1175 1
Коментарі (1)

кук 2010.12.15, 12:47
Просто нудить від цих реформаторів. Тігіпкий добре знає, хто куди що виводить, поки був у Приваті навчився. Кіпр - улюблені офшорки Коломойського, тут майже усі його контори мають кіпрських засновників. ВА області - та ж скорзонера, Нафтохімік і тд. І це чмо, яке само виводило туди мілярди, зараз "реформатсвує" і триндить про "напівкримінальний бізнес". А про повністю кримінальний уряд слабо?
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

553
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

749
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2384
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1774
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2065
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5673 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

31

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

209

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1181

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1200
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

942
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

792
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14613
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

629
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10441
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6136
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

664
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7620
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2869
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

596
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

685
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

510