Невідома Україна: плоскі будинки

 

В українських містах є ще безліч цікавинок, які можуть неабияк здивувати. До таких екстравагантних витворів архітектури належать і «плоскі» будинки. Спитаєте, як це «плоскі» і чи живуть у них люди? Звичайно, навіть такі, здавалося б, не пристосовані для життя будівлі, мають пожильців.

 

А все тому, що «плоскі» будинки видаються такими тільки завдяки особливому нестандартному спорудженню. Насправді вони – трикутні, а з певного кута видається, що будинок має тільки одну стіну. Ці будівлі – родзинки кожного міста, де вони розташовані. А таких ми нарахували в Україні шість. Що ж, познайомимось із незвичними будинками на вулицях українських міст разом. Почнемо звідти, де таких екзотичних будівель кілька.

 

Одеса

Будинок відьми, Картковий будинок – так цю будівлю у Воронцовському провулку називають у Південній пальмірі.  Незвичайна будівля – одна з найулюбленіших серед туристів. Гіди підводять охочих поглянути на «плоский» будинок справа. Адже саме з цього боку він видається плоским. Завдячують такій дивовижі одесити тим, що у часи зведення будинку на всі чотири стіни грошей банально не вистачило. Так, завдяки оптичному ефекту будинок став родзинкою Одеси. Та він міг бути назавжди втраченим. У 2012 році впритул до будинку почали зводити двоповерхову будівлю. Скандал розрісся настільки, що подальше зведення припинили. Нині будинок – пам’ятка архітектури місцевого значення, яка знаходиться на Воронцовському провулку під номером 4.

 

Джерело фото: livejournal, автор – bogdanovvital.

 

У місті є ще кілька подібних будівель. Проте вони не настільки відомі туристам і тому мандрівники навідуються сюди рідше. Ось такий плоский будинок під номером 12 розташований у провулку Віри Інбер.

 

Джерело фото: odess-life.od.ua.

 

А на Лідерсівському бульварі ось така краса просто радує око. Будинок  під номером 21. Подейкують, що в ньому навіть засідали члени масонської ложі!

 

Джерело фото: odess-life.od.ua.

 

Ще один плоский будинок на вулиці Віри Холодної. Цю похмуру будівлю можна знайти під номером 7.

 

Джерело фото: odessaguide.net.

 

Загалом у місті нарахували 6 таких будинків. Хоча цілком можливо, що їх більше, головне – вміти помічати дивовижу!

 

Львів

Найзнаменитіша львівська «стіна» знаходиться на вулиці Пекарській, 34. У місті Лева будинок має статус «найплоскішого». Адже стіни будинку утворюють кут 45 градусів. А зрізана вершина має всього 1,4 метра. Сюди часто приходять туристи, адже Пекарська – одна із найгарніших вулиць міста Лева.

 

Джерело фото: 1256.lviv.ua.

 

Ще один будинок-стіна знаходиться на вулиці Лисенка під номером 10. Ця унікальна будівля теж багатьом знайома з львівських світлин.

 

Джерело фото: спільнота «Екскурсії Львовом» у соцмережі vk.com.

 

Не менш красива «стіна» також є на вулиці Залізняка. За кронами дерев ховається будинок під номером 10.

 

Джерело фото: fotokor.org.

 

А цей будинок унікальний тим, що єдиний зі своїх «братів» одноповерховий. Розташований він на вулиці Некрасова під номером 73.

 

Джерело фото: photo-lviv.in.ua.

 

Загалом у Львові нарахували 10 «плоских» будинків. Тож не дивуйтесь, коли, прогулюючись цим казковим містом, побачите незвичайну будівлю.

 

Житомир

Будинок-серце – так місцеві називають цей незвичайний будинок. Така романтична назва виникла через легенду про те, що будівлю звів 120 років тому місцевий купець на знак свого палкого кохання. Хоча ця історія документального підтвердження не має. Натомість більш вірогідним є те, що тут розташовувалася міська пожежна команда. Також подейкують, що тут був будинок розпусти. Це теж пов’язано з формою споруди, адже її стіни, з одного боку з’єднуючись під гострим кутом, надають будинку схожості із серцем. Звісно, щоб побачити цей ефект, треба дивитися з висоти пташиного польоту чи зайти до середини двору. Побачити дивовижу можна у Житомирі на площі Перемоги під номером 10.

 

Джерело фото: zhzh.info.

 

Харків

Навіть у такому великому місті, як Харків, теж траплялося, що на будівництво не вистачало коштів. Тож місцеві архітектори також скористалися оригінальним вирішенням цієї проблеми – звели будинок-стіну. Туристи, проходячи Московським проспектом біля будинку номер 193, дивуються, як у плоскому будинку можуть жити люди? На вікнах «стіни» – все як у звичайних будинках – штори приховують від чужого погляду оселі харків'ян, на підвіконнях цвітуть квіти і навіть під сонечком на підвіконні може ніжитися кіт! Тож чи справді цей будинок плоский, – запитують туристи. Ні, просто унікальний, – відповідають харківські екскурсоводи.

 

Джерело фото: lifekharkov.com.

 

Чернівці

Чарівна столиця Буковини теж може похвалитися унікальним творінням архітекторів. Якщо потрапили до цього міста, не змарнуйте нагоди прогулятися старими вуличками. Мандруючи площами Філармонії та Турецькою, оглядаючи собор Святої Параскеви, ви обов’язково натрапите на «плоский» будинок. Ця унікальна будівля заховалася на затишній стрій вуличці під красивою назвою Трояндова.

 

Джерело фото: foto.ua, автор – Алексей.

 

Чортків

Хто б міг подумати, що до когорти великих міст, де можна побачити «плоскі» будинки, увійде і невеличке Чортків. У місті на Тернопільщині, на берегах ріки Серет, мешкає всього 30 тисяч містян. Тож не слід нехтувати Чортковом, коли складаєте маршрут «плоскими» будинками України. Тим більше, що свою дивовижу на вулиці Залізничній містяни виділили як могли – пофарбували у яскравий зелений колір. 

 

Джерело фото: tcb.vn.ua.

 

Ось такі незвичайні будинки можна побачити в українських містах. У кожного з них є своя історія. Її найкраще розкажуть місцеві мешканці, які все життя живуть поруч дивовиж чи навіть мешкають у їх «стінах». Варто  спробувати розпитати, як їм живеться у «плоских» будинках. А може, вдасться натрапити на гостинного господаря, який запросить вас навідатися до його оселі. Все можливо, головне – бажання побачити та якомога більше дізнатися про ці дивовижі!

 

ua.igotoworld.com


04.06.2016 7131 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1191
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2919
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1020
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1075
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1085 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3210 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

965

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

816

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

375

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1111
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

191
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2381
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1170
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

477
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15093
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7403
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

837
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

401
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

311
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

394
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

681
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1134