Невгамовні: як в Івано-Франківську працює альтернативна школа

Багато батьків жаліються, що школа заганяє в рамки. Для тих, кого це не влаштовує, є альтернативні методи. «Гоумскулінг» (домашнє навчання) нині набирає прихильників.

Один із прикладів – «Невгамовні», франківський простір сімейної освіти, пише “Репортер”.

Уроки у «Невгамовних» відбуваються в орендованому двоповерховому будинку в Угринові. Всередині – сучасна кухня, класи, обладнані дошками та окремими партами. Дітей сюди привозять батьки і найнятий автобус.

Простір працює другий рік. Зараз тут вчаться 16 хлопців і дівчат від 6 до 10 років, загалом три класи. А починалося все з трьох мам, які вирішили навчати своїх дітей вдома. Щоб не ізолювати їх від однолітків, організували простір сімейної освіти. Зараз п’ять матерів навчають дітей тому, в чому сильні самі. Ірина Кушнір – мама двох учнів і педагог за фахом – відповідає за навчальний процес і веде уроки англійської.

«У нас є обов’язкові предмети: письмо, читання, математика, англійська мова. А є додаткові, які можуть змінюватися, – розповідає Ірина. – Наприклад, раніше діти мали курс ліп­лення з глини, тепер грають у шахи. Три дні на тиждень на перервах розмовляють з учителем англійською. Ходять на плавання, займаються театром, співами. Минулого року був курс кулінарії: вивчали кухні народів світу, продукти, вчилися готувати».

Дітей не змушують робити те, до чого у них не лежить душа, але слідкують, щоб не лінувалися. На день є 4-5 уроків, перекус і обід. Ґаджети заборонені: на перервах діти граються одне з одним, а не з телефоном.

«Я не хочу, щоб мій син приходив додому і цікавився лише комп’ютерними іграми. Хочу, щоб у нього були інші цінності, – каже Ірина Кушнір. – Тут діти придумують якісь досліди на вулиці, якщо хочуть – сидять на дереві й читають книжку. Щодня у них є 1,5 години великої перерви, щоб погуляти надворі».

Батькам доводиться жертвувати не тільки своїм часом, а й щомісяця платити за комуналку, харчування та оренду будинку. Скидаються батьки всіх дітей, які навчаються у школі, сума покриває лише витрати, – вчителі заробітку не мають. Скільки платять, говорити не хочуть, але у 1000 грн з людини не вкладаються точно. Зате, кажуть, те, що їхні діти із задоволенням йдуть вчитися, варте витрат.

«У «Невгамовних» чують дітей і дають їм право вибору, – говорить мама восьмирічної Насті Марія Маркова. – Діти вчаться не закриватися від оточення, розповідати, що їх хвилює. І головне – хочуть ходити до школи. Основним аргументом моєї знайомої, яка рекомендувала мені «Невгамовних», було те, що її дитина відмовилася від поїздки на море, щоб не пропускати уроки».

«Звичайна школа забирає багато часу на уроки й домашні завдання, хоч той матеріал можна засвоїти значно швидше. До того ж, там дитина вчиться, щоб отримати оцінку, а це – суб’єктивна мотивація, – пояснює Ірина Кушнір. – Ми ж не ставимо балів, але завжди пояснюємо, що вийшло добре, а що треба виправити. Також раз на тиждень робимо збори, разом із дітьми, де обговорюємо всі неприємні ситуації, приймаємо спільні рішення».

Багато уваги тут приділяють творчості. Діти й батьки-вчителі організовують вистави, наприклад, нині готують вертеп. Задіюють усіх: хто не любить виступати і співати, той допомагає шити костюми – їх майструють власноруч, а не беруть на прокат.

Домашні завдання розвивають креативність, наприклад, підготувати інформацію про якусь птаху і розповісти іншим. А ще вчителі не обмежені часовими рамками, як у школі. Хоч і є розпорядок дня, та його можна корегувати.

Проте, організувати альтернативне навчання виявилося непросто. Директори кількох франківських шкіл, каже Ірина Кушнір, відмовилися оформити дітей на екстернат.

У департамент освіти взагалі не зверталися, мовляв, уже мають неприємний досвід спілкування з тамтешніми чиновниками. Зв’язалися зі школою у Львові, яка не перший рік працює з учнями на екстернаті. Тепер щорічну атестацію «Невгамовні» проходять там.


23.12.2018 1563
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1121
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

934
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1996
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3466
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1283
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1273

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1536

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

434

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1081

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1246
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24201
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

460
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

520
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1447
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

637
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15315
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

440
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

207
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1240 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

576
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

484