Невгамовні: як в Івано-Франківську працює альтернативна школа

Багато батьків жаліються, що школа заганяє в рамки. Для тих, кого це не влаштовує, є альтернативні методи. «Гоумскулінг» (домашнє навчання) нині набирає прихильників.

Один із прикладів – «Невгамовні», франківський простір сімейної освіти, пише “Репортер”.

Уроки у «Невгамовних» відбуваються в орендованому двоповерховому будинку в Угринові. Всередині – сучасна кухня, класи, обладнані дошками та окремими партами. Дітей сюди привозять батьки і найнятий автобус.

Простір працює другий рік. Зараз тут вчаться 16 хлопців і дівчат від 6 до 10 років, загалом три класи. А починалося все з трьох мам, які вирішили навчати своїх дітей вдома. Щоб не ізолювати їх від однолітків, організували простір сімейної освіти. Зараз п’ять матерів навчають дітей тому, в чому сильні самі. Ірина Кушнір – мама двох учнів і педагог за фахом – відповідає за навчальний процес і веде уроки англійської.

«У нас є обов’язкові предмети: письмо, читання, математика, англійська мова. А є додаткові, які можуть змінюватися, – розповідає Ірина. – Наприклад, раніше діти мали курс ліп­лення з глини, тепер грають у шахи. Три дні на тиждень на перервах розмовляють з учителем англійською. Ходять на плавання, займаються театром, співами. Минулого року був курс кулінарії: вивчали кухні народів світу, продукти, вчилися готувати».

Дітей не змушують робити те, до чого у них не лежить душа, але слідкують, щоб не лінувалися. На день є 4-5 уроків, перекус і обід. Ґаджети заборонені: на перервах діти граються одне з одним, а не з телефоном.

«Я не хочу, щоб мій син приходив додому і цікавився лише комп’ютерними іграми. Хочу, щоб у нього були інші цінності, – каже Ірина Кушнір. – Тут діти придумують якісь досліди на вулиці, якщо хочуть – сидять на дереві й читають книжку. Щодня у них є 1,5 години великої перерви, щоб погуляти надворі».

Батькам доводиться жертвувати не тільки своїм часом, а й щомісяця платити за комуналку, харчування та оренду будинку. Скидаються батьки всіх дітей, які навчаються у школі, сума покриває лише витрати, – вчителі заробітку не мають. Скільки платять, говорити не хочуть, але у 1000 грн з людини не вкладаються точно. Зате, кажуть, те, що їхні діти із задоволенням йдуть вчитися, варте витрат.

«У «Невгамовних» чують дітей і дають їм право вибору, – говорить мама восьмирічної Насті Марія Маркова. – Діти вчаться не закриватися від оточення, розповідати, що їх хвилює. І головне – хочуть ходити до школи. Основним аргументом моєї знайомої, яка рекомендувала мені «Невгамовних», було те, що її дитина відмовилася від поїздки на море, щоб не пропускати уроки».

«Звичайна школа забирає багато часу на уроки й домашні завдання, хоч той матеріал можна засвоїти значно швидше. До того ж, там дитина вчиться, щоб отримати оцінку, а це – суб’єктивна мотивація, – пояснює Ірина Кушнір. – Ми ж не ставимо балів, але завжди пояснюємо, що вийшло добре, а що треба виправити. Також раз на тиждень робимо збори, разом із дітьми, де обговорюємо всі неприємні ситуації, приймаємо спільні рішення».

Багато уваги тут приділяють творчості. Діти й батьки-вчителі організовують вистави, наприклад, нині готують вертеп. Задіюють усіх: хто не любить виступати і співати, той допомагає шити костюми – їх майструють власноруч, а не беруть на прокат.

Домашні завдання розвивають креативність, наприклад, підготувати інформацію про якусь птаху і розповісти іншим. А ще вчителі не обмежені часовими рамками, як у школі. Хоч і є розпорядок дня, та його можна корегувати.

Проте, організувати альтернативне навчання виявилося непросто. Директори кількох франківських шкіл, каже Ірина Кушнір, відмовилися оформити дітей на екстернат.

У департамент освіти взагалі не зверталися, мовляв, уже мають неприємний досвід спілкування з тамтешніми чиновниками. Зв’язалися зі школою у Львові, яка не перший рік працює з учнями на екстернаті. Тепер щорічну атестацію «Невгамовні» проходять там.


23.12.2018 1524
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1132
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

408
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14272 18
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1644
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

926
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6274

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

692

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1518

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1321

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1205
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

566
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

705
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1625
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

643
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

934
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5976
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13909
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

310
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

605
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

535
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

850 2