Нетипово тепла погода у Сибірі поширюється по всьому світу

Глобальна температура відхиляється від середньої з січня по травень 2020 року у порівнянні з середньою в 1951-1980 роках. (Берклі Земля)


На планеті якраз минув найтепліший травень, продовжуючи чергу з 2014 року.


На температурній карті в ці дні Сибір показаний яскраво-червоним, як поширений висип на поверхні Землі. У цьому регіоні постійно спостерігаються екстремальні температури від зими, що призвело до згубного розливу арктичної нафти, спричинило ранні спалахи великих лісових пожеж і допомогло підняти глобальні температури до нових рубежів.

Незвично високі температури у Сибірі, ​​а також середні температури в інших місцях, змусили земну кулю встановити рекорд найтеплішого травня, згідно з даними, оприлюдненими минулого тижня чотирма атмосферними дослідницькими групами, які відстежують глобальні температури.

Зимова теплова хвиля по всій Росії стала настільки актуальною проблемою, що це було першим запитанням, яке поставили президентові Росії Володимиру Путіну під час його чотиригодинної пресконференції про закінчення року.

"Як відомо, Росія є північною країною, і 70 відсотків нашої території знаходиться в північних широтах", - відповів Путін. "Деякі наші міста були побудовані на північ від Полярного кола, на вічній мерзлоті. Якщо вона почне танути, ви можете уявити, які наслідки це матиме. Це дуже серйозно".


Відлига запускає розлив палива

Танення вічної мерзлоти ненароком спричинило сильний розлив палива у Сибірі на початку місяця. Бак з паливом, що прорвався на електростанції в Норильську - над Полярним колом на півночі Центральної Росії - щонайменше 20 000 тонн дизельного палива потрапило в сусідню річку Амбарна, що визнали найбільшим розливом в історії російської Арктики.

Танення вічної мерзлоти через Сибір, пов’язане зі зміною клімату, спричинило різнопланові проблеми, такі як знищення доріг, руйнування будинків та перебої у традиційному скотарстві та сільському господарстві. Саме це стало причиною внаслідок чого розірвався резервуар з паливом у гірничо-металургійній компанії «Норильський нікель».

Під час зустрічі на телевізійній відеоконференції Путін лаяв начальника управління Норильського нікелю Володимира Потаніна за те, що він не вчасно замінив паливний бак, що запобігло б витоку. Питання полягає в тому, що багатьом фабрикам і заводам, розташованим на вічній мерзлоті, не потрібно регулярно контролювати стабільність ґрунту, — сказав Василь Яблоков, координатор проєктів російської філії Greenpeace.

10 червня мертва риба на березі річки Амбарна за межами Норильська (Ірина Яринська / AFP / Getty Images)

Прибирання розливу потребуватиме років і особливо складне через віддалене розташування, де немає доріг. У екологів було побоювання щодо оголошення губернатора, що забруднення досягло озера Пясино.

"Не можна жити в цій суміші води та палива, тому, звичайно, риба там загинула", - сказав Яблоков. "Тепер ми можемо назвати це мертвим озером".

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications за 2018 рік, свідчить про те, що розлив у Норильську не стане останнім виливом нафти чи газу, пов'язаного з мерзлотою. У дослідженні, яке вивчало вплив кліматичних змін на арктичну інфраструктуру, встановлено, що майже половина «глобально важливих» родовищ нафти та газу в російській Арктиці знаходяться в районах, де відлига приземної вічної мерзлоти може завдати серйозної шкоди до 2050 року.


Рекордна тепла зима триває до весни

Весною непоступливі райони високого тиску у регіоні призвели до того, що у частинах Сибіру зафіксували відхилення температури від середньої, яка досягла надзвичайно високих 18 градусів (10 градусів за Цельсієм), повідомляє Служба змін клімату Коперника, яка є ініціативою Європейського Союзу.

Зокрема, в Західному Сибіру це був найтепліший травень, зазначається в спеціальному звіті Коперника.

Наприклад, 22 травня у місті Хатанга, Сибір, яке розташоване на північ від Полярного кола, зафіксовано температуру 78 градусів, що на 46 градусів вище норми. Типова максимальна температура за день у цьому місці - 32 градуси. Місто побило попередній рекордний показник 54 на 24 градуси й місячний рекорд 68 приблизно на 10 градусів.

Згідно з повідомленням про останні сибірські температури, збереження теплих аномалій виділяється з історичних записів.

На додаток до травневих рекордів, середні температури з грудня по травень були рекордно високими за період, що датується 1979 роком.

Порівнявши дані із записами НАСА, що відносяться до 1880 р., вчені з проєкту Коперника виявили, що цей останній піврічний період, мабуть, є безпрецедентним з принаймні 1880 року.

Ці високі температури сприяли винятковому теплу у світі загалом.

За даними Коперника, НАСА та Землі Берклі, у планети був найтепліший травень зафіксований з 1880 року, тоді як Національне управління океанічних і атмосферних досліджень вважає його пов'язаним з 2016 роком, коли був найтепліший травень.

Протягом семи років у травні, з 2014 по 2020, було сім рекордів серед цих найтепліших місяців, виявило NOAA. Крім того, 2020 рік відстежується як другий найгарячіший рекорд.

Незалежно від рейтингу, зрозуміло, що лихоманка на планеті погіршується, відгуки надходять зі всієї Арктики. Танення криги вічної мерзлоти викидає в атмосферу парникові гази, такі як вуглекислий газ та метан.

Аномально тепла погода у Сибірі також призвела до початку весняного сезону пожеж у регіоні раніше, ніж зазвичай; добровольці-пожежники на далекому сході Росії заявили, що вони почали пахнути димом, просто вийшовши на вулицю, на кілька тижнів раніше, ніж зазвичай.

Деякі квітневі пожежі на сході Росії примножили те пекло, яке було в цей час минулого року, вогонь, який врешті ревів через 7 мільйонів акрів — приблизно розміром зі штат Мериленд — і посилав дим, який доходив до Сполучених Штатів та Канади. У Красноярську, приблизно за 2500 миль на схід від Москви, останніх пожеж було в 10 разів більше, ніж у цей час минулого року. Далі на схід, у Забайкальському краї, пожеж було втричі більше.

Тим часом в арктичній Алясці, де також спостерігаються раптові зміни до більш спекотного та сухого літа, пожежі виникають у незвичних місцях, таких як у західних частинах держави, недалеко від Берингового моря. Крім того, удари блискавки були виявлені на вихідних на шляху від Фербенкса до Північного схилу штату. Більшість щорічних пожеж на Алясці виникають внаслідок ударів блискавкою.

За матеріалами The Washington Post


18.06.2020 4850
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

486
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1089
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2319
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1266
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1832 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2861

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

603

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

682

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1600

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1584
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

405
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18311
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1271
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3609
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

980
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10736
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6532
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1141
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

402
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

636
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3255
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

958