Неприємні зізнання

 

Галичани – феєричні колабораціоністи та пристосуванці. Не скажу, що всі (і навіть утримаюсь від уживання слова «більшість») – скоріше, окреслю явище. Втім, ці якості взагалі властиві українцям, але решта хоча б не претендує на свій ідейно-духовний провід.  Ми співпрацювали з поляками проти москалів, з австрійцями проти поляків, з німцями – проти всіх, і, нарешті, з совітами проти самих себе. Якщо уявити, що колабораціонізм має довершену форму, то галичани її, безумовно, досягли.

 

Це неприємно визнавати, особливо з огляду на власне галицьке походження. Втім, мій університетський викладач філософії казав, що для того, аби розірвати тенета ілюзії, треба бути критичним в першу чергу до того, що є дорогим тобі особисто (хоча, цілком можливо, це казав і Сократ). Отже, коли я спостерігаю всі ті неподобства, що сьогодні діються у Києві,  то заспокоюю себе думкою, що є ще надія на Галичину. Але приїжджаючи до Галичини, розумію, що надії немає. І найбільш правильне рішення, яке може прийняти людина у здоровому глузді – заповнити формуляр лотереї «Грін Кард».

 

Напередодні Дня Незалежності 2012 року я сидів у своєму помешканні на вулиці Бельведерській та дивився новини по «Галичині». Там як раз йшлося про те, що Івано-Франківська і обласна, і міська ради відмовилися підкорятися скандальному закону про мови, який прийняли донецькі у Києві. Олександр Сич – тоді ще тільки кандидат у народні депутати –  як завжди красивий у своїй вишиванці, щось переконливо говорив про те, що ми «рішуче не допустимо, тому що, збережемо, і ніколи»  (не ручаюся за дослівність цитати, але зміст був приблизно такий). Відчувши прилив ентузіазму від такої рішучості і переконливості, я пішов на кухню – налити собі келишок за «вашу і нашу Свободу», так би мовити. Але по дорозі задумався над тим, що насправді означає відмова підкорятися закону і що в цьому випадку насправді мав би говорити Олександр Максимович.

 

Чи можуть в унітарній країні місцеві органи влади не виконувати рішення центрального органу влади? Чи не тягне відмова від визнання загальнодержавного закону на певній території на громадянську непокору? Чи, в свою чергу, місцеві органи влади, які ініціюють цю непокору, не опиняються в площині перед-повстання?

 

Отже, своїм прекрасним рішенням Івано-Франківська обласна і міська ради (а також Львівська, Тернопільська і здається ще хтось) натякнули, що вони повстають проти режиму. Власне за це я і збирався випити. Але тоді шановний Олександр Сич, як голова Івано-Франківської обласної ради, мав би говорити не про «нашу культуру, не дамо, і назавжди» (знову ж таки, я приблизно передаю зміст його виступу), а щось на кшталт цього:

 

«Дорогі співвітчизники, українці. Ми не будемо підкорюватися цій антинародній і окупаційної влади. У даній ситуації в нас є лише один вихід – розпочинати процес відокремлення Західної України. Зрозуміло, що антинародна влада буде нам протидіяти. Тому закликаю вас бути рішучими і мужніми, як були ваші діди з Української повстанської армії. Прошу записуватися волонтерами. Передаю слово командувачу Західного оперативного командування, яке вже перейшло на наш бік».

 

З усього цього щось було сказано тільки про УПА – і то в контексті ветеранів, яких традиційно необхідно згадати у День Незалежності.

 

Про що свідчить цей епізод, який здається так і розчинився у повітрі (але, напевно,  додавши відсоток-другий «Свободі» у загальному заліку)? Напевно про те, що ми і так знаємо про себе і про що нам соромно і неприємно зізнаватись. З самого початку ми не збиралися відстоювати свої права, які конкретно в той момент прийняли вигляд мови.  Політики в красивих вишиванках хотіли не захищати Україну, а потрапити до парламенту. Ми всі це розуміли. І мовчазно погоджувались. Як і всі попередні рази. Бо якщо б ми з цим не погодилися, то ситуація вимагала б від нас більш рішучих дій. На які ми готові лише до тієї миті, поки не потрібно діяти самим. Як правило, у  кожного «свідомого патріота» знаходиться своя поважна причина, чому він сьогодні не може.

 

Нам простіше пристосуватися та чекати, коли хтось вирішить наші проблеми за нас. Грати по правилах режиму, яким би він не був, керуючись правилом «аби не гірше». Стає гірше, але ми воліємо ще потерпіти. Це програшна стратегія, і саме тому Україна (з Галичиною включно) весь час переходить з рук у руки.

 

Якось у вересні через прикарпатське село, розбиваючи і так погану дорогу, проїхала колона недешевих джипів. «Це синок Януковича, у них тут якесь сафарі проходить», - повідомив мені чоловік років 35. Сплюнув, і пішов до хати. Напевно, за хлібом-сіллю.

 

Дмитро Бушуєв, соціальнй філософ

Галицький кореспондент

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Оцените красоту игры :)

Холості патрони історії


30.01.2013 Дмитро Бушуєв 996 9
Коментарі (9)

+)! 2013.01.31, 21:50
+++++ )))))))))))))) !!!!!!!!!!!
Михайло 2013.02.01, 00:15
Приємно розумні речі читати. Дуже хочеться почитати ще якісь речі цього мудрого і здібного спостерігача. Дякую!
Василь 2013.02.01, 11:04
О тож бо..... Я теж почекаю....
MG-42 2013.02.01, 15:05
Пане Бушуєв, то Ви випили каламарчик чи ні ? Якщо ні,то ідіть випийте, беріть шмайсер - і на "сотку".
Давно Пора 2013.02.02, 20:46
Щось ніби філософське як казав мій кімнатний гуру(може то й Фейєрбахові слова - хто зна). А може запізніла першоквітнева рефлексія "нуішос?". Автор сам спитав, сам налив, сам нічого не сказав... Але мені сі видає, що вуйко який обійде всю свою худобину і за флєшков кави з сусідом розробить куди колоритніший політичний аналіз з розлогим дискурсом. Щось ви такой Дмитре не фист і Бушуєв, і ніц не зізнались. А так мож почитати, коли ніц нема до роботи))
LM 2013.02.03, 10:15
Повна дурня...Причина одна. Справжні УКРАЇНЦІ бояться за втрату цілісності держави. На цьому і грає сучасна влада. Згоден, що треба щось робити в цьому випадку, але не те що пропонує автор цього допису. "Галичина це наріст на тілі України" - так заявляє депутат від ПР. І пропоновані Вами дії лише зіграють йому на руку. Російські фашисти того і домагаються аби подерти нашу державу на шматки.
walther 2013.02.03, 10:18
п, чи може т. Бушуєв, продовжуйте , неодмінно продовжуйте писати, дивись колись може щось і напишите гідне. Бажаю успіху !
NECAJ-AVTORU OPUSU 2013.02.03, 12:38
123DURNYJ TEBE PIP XRESTYV
Давно Пора 2013.02.05, 21:38
Припиніть, неодмінно припиніть писати. Ваші рехлєксії не тотожні до соціоїтальної фільозофії. Мош си почитаєте туво http://hvylya.org/analytics/politics/novaya-vlast-ukrainskaya- korporativno-oligarhicheskaya-respublika.html http://hvylya.org/analytics/politics/novaya-vlast-konets- obshhestvennogo-dogovora-v-usloviyah-oligarhicheskogo- konsensusa.html Правда то не є сповіддю, але думати заставляє набагато більше
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

399
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

672
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1191
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2529
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1374
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2030 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

706

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

765

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1668

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1653
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

358
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

466
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18373
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7491
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3666
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1054
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10786
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

303
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

300
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

493
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

456
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

692