Ненависть як інструмент контролю

В суспільстві зростає градус політичного протистояння. Якщо раніше ця сумна констатація відносилась до дискусійних тез, то тепер політики і коментатори лише змагаються один з одним у спробах афористичного означення цієї ненависті. Так, скажімо, Геннадій Москаль згадав найгірші часи минулого століття і заявив: «Українці, як у сорок першому, по різні боки окопу».

Є підозра (яка близька до впевненості), що ця ситуація є технічною. Що ненависть культивують заради того, щоби зробити суспільство більш керованим. Технологія застосування ненависті як інструменту контролю відома з давніх часів. Її, зокрема, успішно використовували європейські колонізатори у країнах Азії і Африки. Вони навмисно розсварювали сусідні племена або клани з одного народу, для того, щоби потім виступити в якості арбітра і контролювати територію і ресурси ворогуючих кланів.

 

Як правило у цієї технології є кілька «рівнів»:

Перший із них стосується актуалізації історії та схованих в ній конфліктів. Історія є скринею Пандори. Для того, щоби тримати скриню напіввідкритою, технологи підтримують різноманітних істориків-аматорів, які подають матеріал однобічно, на догоду одній концепції, одному ракурсові бачення. «Історичний» тип мислення, коли людина мислить себе через минуле, через діяння своїх предків, є ідеальним грунтом для маніпуляцій з використанням «технологій ненависті».

Другий рівень – це так звані «техніки пробудження». Зазвичай пересічна людина на побутовому рівні не надає значення тим подіям, які відбуваються на «абстрактних» рівнях. Принаймні, не реагує на них так гостро і діяльно, як, припустимо, на невірність члена сім’ї  або на хворобу своєї дитини. Треба «розбудити» пересічну людину, вказати на когось, як на актуального ворога. Й не просто на ворога, а на такого ворога, який щохвилинно загрожує життю і спокоєві, не дає дихати, готовий прийти і відібрати майно, принизити і вбити.

Третій рівень – це техніки обєднання проти ворога. Тут політичні технологи пропонують фігуру «лідера» - захисника від ворога, та певну організацію, яка має протистояти актуалізованій загрозі. Цю організацію пропонується любити. Саме любити, а не просто підтримувати. Організація має викликати підсвідому прихильність і симпатію. Вона має бути «своєю» або на родинно-кланову рівні, або на рівні інстинктивного пошуку «зграї» для самозахисту.

 

Коли три рівні «відбуті», штучно актуалізована ненависть починає діяти як технологія здобуття влади та, відповідно, як інструмент контролю.

В Україні ці технології вперше застосували більшовики у 1917-1920 роках, під час громадянської війни. Потім, за часів Сталіна їх було введено до регулярних практик державного життя. Згадаймо, для прикладу, радянський винахід - «страшний» «український буржуазний націоналізм».

А в наші дні елементи цих технологій використовували спочатку влада у 1999 році, потім «помаранчеві» у 2000-2005-их, а вже потім всі, кому не лінь.

Поступово технічно актуалізована ненависть стала невід’ємною частиною сучасного українського політико-ментального поля. Вона нашарувалась на залишки тих страхів і протистоянь, які дістались нам у спадок від минулих століть, посилилась через з’єднаність із суспільно шанованими міфами та ужитковою некрогероїкою.

 

Ненависть стала «інтегрованою», багатовекторною, й дуже зручною для політичних маніпуляцій. Скажімо, для швидкої мобілізації електорату.

Це було продемонстровано неодноразово. Варто лише згадати як надання старою владою Степану Бандері звання Героя України якраз між двома турами президентських виборів, так і намагання нової влади позбавити Бандеру цього звання після президентських виборів. У політичному підтексті позбавлення звання Героя сумніватися не приходиться, враховуючи, що з більш ніж двадцяти присвоєнь цього звання посмертно нова влада вибрала саме Бандеру.

Думається, що дуже підозрілі події останніх днів (поява БУНТу, явно списаного з чекістських розробок 20-их років типу «Синдикату» та підрив пам’ятника Сталіну, який за припущенням «Свободи» в провокативних цілях «само-підірвали» комуністи) є першими кроками до нових проектів з використанням «технології ненависті».

 

Аналітична група «Фіртка Магус»


Коментарі (3)

колодавоці 2011.01.06, 17:12
криза, породжена спекулянтами, призвела до безробіття, безгрішшя і, як наслідок, до ненависті до спекулянтів (читай: можновладців, бізнесменів, аналітичних груп, тощо), які спихають все на г.москалів:)
! 2011.01.06, 17:27
Кожен народ заслуговує на своїх правителів. Якщо він їсть те г..., яке йому підсовують, значить так йому і треба.
Raptor 2011.01.08, 18:14
ненависть дуже легко розповсюдити серед бідних людей бо їм немає чого втирачати. а серед тих хто має хати, авто, свинку і тету в райдержадміністрації яка може бути ненависть. потриндять про москалів і підуть горілку пити
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

901
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1336
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3441
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5195
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1529
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1856

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

727

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1527

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1601
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

641
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2329 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2153
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

733
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4773
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

611
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8301
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

500
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

286
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

608
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

767 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

937