Нематеріальна культурна спадщина: чому косівська кераміка занепадає без підтримки влади

Наші політики люблять поговорити про розвиток національної культури. І відповідні закони ухвалюють, які мають захищати все національне. І на виборах завжди обіцяють піклуватися про все українське, аби лише за них проголосували. А як доходить до діла. Усе по-іншому.

Те, що справді становить національну культурну спадщину, не має від політиків жодної підтримки. Приклад, косівська кераміка - унікальна художня традиція нашого народу, яка отримала міжнародне визнання, але й досі залишається поза увагою нашої держави, пише Фіртка з посиланням на Подробиці.

Богота, Колумбія. Сесія Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. В залі півсотні делегацій з усього світу. Всі нетерпляче чекають на розгляд їхньої заявки.

"Наступний файл - традиція косівської мальованої кераміки, яку представляє Україна".

Коротке резюме. І - довгоочікуване рішення.

"Вітаю, Україна. Ви у списку".

Цього визнання ЮНЕСКО косівські художники чекали сім років. Тож скромну делегацію з Боготи вдома зустрічають оваціями.

"Ще наша держава дуже мало приділяє уваги нематеріальній культурній спадщині", - говорить Марія Гринюк, заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства.

Недооцінена, та все ж збережена. Косівська кераміка - унікальна. Її гуцули передають з покоління в покоління вже кілька століть. Як їм це вдається? В чому екслюзивність техніки? За відповідями рушаємо у Карпати.

Косівщина. Серце гуцульського краю. Тут просто неймовірні карпатські краєвиди. ГірськИм серпантином доїжджаємо у місто майстрів Косів. І насамперед ідемо - сюди.

Зараз ми знаходимось на косівському базарі. Саме сюди кожної суботи зїзджаються горяни зі всього району зі своїм товаром. Саме тут продають і відому косівську мальовану кераміку.

"Що продаєте? Косівську кераміку. - А звідки вона у вас, хто виробляє? - Я майстер, я виробляю".

Шукали кераміку, а заодно знайшли й майстра. Знайомтеся - Василь Івасюк. "Оживляти" глину почав ще в юнацькі роки - на Косівському художньо-виробничому комбінаті. Тоді тутешню кераміку виробляли у промислових масштабах на весь Союз. У дев'яностих - усе занепало. Пан Василь - звільнився. Облаштував гончарню вдома.

"Я серію скульптур робив. це і є традиційна гуцульська кераміка. Я здавна її робив. А це називається гуцулка".

Малі скульптури та великі тарілки - кожна робота - унікальна.

"Зимою не працюю, бо не маю як. Холодно. Я полуфабрикан виробляю. А вже випалюю, глазур в друзів, або на комбінаті. Чи плачу, чи договарюємось", - говорить Василь Івасюк, майстер косівської кераміки.

А це власне, колись легендарний Косівський художньо-виробничий комбінат.

Поставили на центр, а тепер придавили і робимо дно. Бачити таким чином робиться дно. А тепер саме цікавіше.Народжується стіночка.

Починав у сімдесятих, від учня - до народного майстра, весь цей шлях Михайло Сусак пройшов у цих стінах. Розповідає перший секрет косівської кераміки. І він у місцевій глині.

"Нам у сімдесятих завезли механічний цех, що виробляється глина. Рахуйте барабани, вільпрес, вакуумпрес, які по сьогодні діючі але треба їх ремонтувати. Бо скільки техніка годна видержати", - говорить Уляна Шкром'юк, керівниця творчих майстерень кераміки.

Готові вироби складають на полиці, і дають добре висохнути, потім покривають білою глиною, та випалюють у печі, далі - за роботу беруться ось ці жінки. Схилившись біля теплої пічки, в якій потріскують дрова  - вони наносять на виріб малюнки, в них уся історія гуцулів. Використовують лише три барви - зелений, жовтий та коричнево-червоний. Усе вручну.

"Ми робимо розпис шилом, наводимо. І це все з памяті, тому що у нас всі елементи закладені в голові. Отака піпетка у нас є з червеню ми наносимо по рисунку, ми вже знаємо де коричневе, де зелене", - говорить Оксана Бейсюк, майстриня з розпису косівської кераміки.

На колись процвітаючому комбінаті зараз працює лише вісім майстрів. Найбільш витривалі. Решта пішли у вільне плавання. Бо працювати тут - дуже важко. Приміщення не бачили ремонту десятиліття. Тут холодно навіть улітку, а взимку взагалі неможливо. Через високі ціни на газ, опалюють майстерні дровами. Їх художники заготовляють самі. А нещодавно тут відключили й газові печі для кераміки.

"О це у нас пічка. Якою два роки тому ми ще користувалися. Бачите, можемо пройти. Загружалася повністю сира робота, і вже на другий випал друга робота. Повністю із середини закладалася. Верхи замуровувалися цеглою. І вісімнадцять годин випальщик набирав температуру 960 градусів".

Один тільки випал брав тисячу кубів газу. Тож довелося знайти дешевшу альтернативу.

"Зара ми використовуємо таку невеличку еклектричну піч, де випалюємо ми роботу".

У схожій, але власній, печі випалює свої роботи Василь Гривінський. Розповідає: 10 років тому віддав за неї кілька тисяч доларів. Навряд чи би міг собі це дозволити, якби не займався паралельно ще й бізнесом.

"Люди, які роблять кераміку, вони багато не заробляють. В мене брат, він відкрив сувенірний магазин, свої роботи продає, але він тільки цього року собі дозволив і то таку дешеву", - говорить Василь Гривінський, майстер косівської кераміки.

Роботи Василя Гривінського не схожі на інші. Бо творить для душі, а не для заробітку. Гончарне коло у нього стоїть просто у спальні.

"Включаємо станок. Стаєте ногою тут, о. Наносимо глину, тепер мочемо руки. Там тиснете. Я покажу вам початок".

Найважче втримати форму, один не правильний рух і робота зіпсована.

"Тримайте за край. Все, не вдалася тарілка. Нігті завеликі мабуть".

Свої роботи чоловік не продає, а виставляє. Окраса колекції - ось ця рушниця.

"Цю рушницю я зробив, щоб ніколи не було війни. Щоб користувалися тільки такими рушницями".

Косівська кераміка для чоловіка - родина справа. Нею займається і брат, і дружина. Та чи збережеться традиція далі Василь не певен.

"Мої діти не будуть продовжувати мої традиції. Може мої онуки захочуть. І я би хотів їх щось навчити. Може щось зміниться", - говорить Василь Гривінський, майстер косівської кераміки.

На зміни сподіваються й інші гончарі.

"Я вірю що все таки як прийняли під егідою юнеско то вона повинна би трохи відродитися. Може будуть щось помагати. Чекають майстри", - говорить Василь Івасюк, майстер косівської кераміки.

"Як тільки проголосували, що кераміка внесена до ЮНЕСКО звідусіль дзвінки. Ми хочемо замовити у вас і те, і те", - говорить Марія Гринюк, заслужена діячка мистецтв України, кандидат мистецтвознавства.

Та все ж світового визнання замало. І нематеріальна культурна спадщина ЮНЕСКО - потребує цілком матеріальної державної підтримки.

Аби пошарпані стіни колись легендарного комбінату обігрівались не лише талантом вісьмох художників. А діти теперішніх косівських майстрів хотіли продовжувати те, чим наша країна може вражати світ.


23.02.2020 3633
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

336
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

654
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1938
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3415
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1252
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1401

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

401

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1054

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1220
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

432
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2590
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

472
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1426
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

622
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15289
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

421
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1128 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

557
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541