Немає доріг, немає спільності, немає України…

 

Те, що в Україні є дві проблеми – дороги і влада знають вже навіть підлітки. І те, що одна проблема глобальніша за іншу – не сумнівається ніхто.

 

Втім, поки влада вибудовує плани свого порятунку і живе виключно собою, зараз мова про дороги.

 

Важливість значення доріг як засобу для комунікації зрозуміли ще у Римській імперії – там навчилися їх будувати швидко і якісно. Тому й імперія була сильною та могутньою. У Австро-Угорщині також дотримувалися цього принципу. Подекуди старовинна бруківка у Івано-Франківську чи Коломиї милує око там, де її не встигли зняти в один прекрасний момент і залити асфальтом. І вимощений старовинний брук майже ідеальний – йому ще стояти і стояти, незважаючи на поважний вік, чого не скажеш про сучасні прогресуючі технології та надбання.

 

У розвинутих країнах світу проблем доріг не існує взагалі – там їх будують якісно і надовго. І у США, і в ЄС чи в Японії сучасні автостради і автобани зв’язують найвіддаленіші куточки один з одним, роблячи їх ближчими та доступнішими.

 

Втім, як уже мовилося, технології, які використовують у нашому дорожньому господарстві, сучасними назвати дуже важко. Часто ми стаємо свідками, як асфальт закидають лопатами, а потім його утрамбовує каток. І після цього залишаються характерні горбики чи смужки, які все ж таки ускладнюють дорожній рух. Подекуди це робиться у дощову погоду і краплини дощу чомусь "вимивають" асфальт – і ремонту як і не було. Гроші витратили, а ефекту ніякого.

 

Ось і тепер, зима якраз в розпалі, а нещодавнє потепління зуміло "оголити" усі принади українських автошляхів. Вже традиційно, їх у нас після танення снігу практично не залишається. Точкові, ямкові ремонти ми ніяк не хочемо забути…

 

Але дорга – одна для всіх: і для дорогих іномарок і для міських маршруток. І дорога стає вже схожою на полігон, на якому потрібно "вижити". Про дороги, як у європейських країнах, як це любить безперестанку повторювати влада, ніхто вже і не думає.  

 

Саме такою лінією перешкод довелось минулого тижня мандрувати і мені. Не знаю, як в інших населених пунктах нашої неньки України, але те, що побачила, вразило. Відрізок автодороги, міжобласного сполучення, за напрямком "Івано-Франківськ-Тернопіль" густо всіяний вибоїнами і то такими, оминути які вже навіть не під силу маститим водіям, що "свої зуби з’їли" за кермом, а тепер, бачачи стан доріг, тільки безпорадно знизують плечима.

 

Не краща ситуація і в Івано-Франківську. Вулиці обласного центру після танення снігу нагадують радше мінне поле, аніж дороги міста із численними європейськими відзнаками.

 

Здається, минулого року ситуація була дещо кращою. Однак, поспішні ремонти до ЄВРО-2012 тепер показують своє "справжнє обличчя". Схоже, маємо те, що маємо.

 

Відразу ж пригадала твердження часів студентства – Україна буде тільки тоді єдиною, коли будуватимуться дороги, що пришвидшать комунікацію між Заходом і Сходом, обміном думками та ідеями. Втім, дороги у нас вперто не будуться, ба навіть і не ремонтуються. Відповідь коротка – брак фінансування. Тим більше, не йде мова і про швидкісні автобани.

 

Такий стан справ наводить на питання, скоріш риторичне –  а, можливо, комусь вигідно, щоб так було, щоб кожен українець жив у своєму маленькому світі і читав про Прикарпаття чи Донбас тільки у газетах або, у кращому випадку, в соцмережах, бачив сюжети на ТБ, але аж ніяк не спостерігав як живуть брати-українці за лінією кордону тієї чи іншої області. Немає доріг, немає спільності, немає України…

 

І насамкінець, у міжнародній практиці є неписане правило, як оцінюють рівень розвитку тієї чи іншої країни. Є три показники, за якими це проводять: стан громадських туалетів, стан доріг та асортимент дитячих іграшок у магазинах.

 

Стан громадських туалетів свідчить про рівень культури суспільства – чим чистіше, тим рівень культури вищий. Стан доріг свідчить про ставлення влади до населення: якщо дороги у належному стані – це свідчить, що влада дбає про людей. А асортимент дитячих іграшок показує рівень розвитку промисловості. Якщо є великий асортимент іграшок вітчизняного виробництва – промисловість працює. Якщо іноземного – країна залежить від імпорту.

 

Якщо ви ще не їхали по наших дорогах – обов’язково це зробіть – і ви відчуєте усі принади нашої реальності. Після цього і в магазин за іграшками, напевно, не захочеться іти…


05.02.2013 Марія Лутчин 2100 5
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

394
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

658
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1949
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3423
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1256
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1260

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1415

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

405

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1056

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1223
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24186
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

434
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2593
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

478
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1432
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

624
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15295
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

424
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

87
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1143 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

562
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

462