Немає доріг, немає спільності, немає України…

 

Те, що в Україні є дві проблеми – дороги і влада знають вже навіть підлітки. І те, що одна проблема глобальніша за іншу – не сумнівається ніхто.

 

Втім, поки влада вибудовує плани свого порятунку і живе виключно собою, зараз мова про дороги.

 

Важливість значення доріг як засобу для комунікації зрозуміли ще у Римській імперії – там навчилися їх будувати швидко і якісно. Тому й імперія була сильною та могутньою. У Австро-Угорщині також дотримувалися цього принципу. Подекуди старовинна бруківка у Івано-Франківську чи Коломиї милує око там, де її не встигли зняти в один прекрасний момент і залити асфальтом. І вимощений старовинний брук майже ідеальний – йому ще стояти і стояти, незважаючи на поважний вік, чого не скажеш про сучасні прогресуючі технології та надбання.

 

У розвинутих країнах світу проблем доріг не існує взагалі – там їх будують якісно і надовго. І у США, і в ЄС чи в Японії сучасні автостради і автобани зв’язують найвіддаленіші куточки один з одним, роблячи їх ближчими та доступнішими.

 

Втім, як уже мовилося, технології, які використовують у нашому дорожньому господарстві, сучасними назвати дуже важко. Часто ми стаємо свідками, як асфальт закидають лопатами, а потім його утрамбовує каток. І після цього залишаються характерні горбики чи смужки, які все ж таки ускладнюють дорожній рух. Подекуди це робиться у дощову погоду і краплини дощу чомусь "вимивають" асфальт – і ремонту як і не було. Гроші витратили, а ефекту ніякого.

 

Ось і тепер, зима якраз в розпалі, а нещодавнє потепління зуміло "оголити" усі принади українських автошляхів. Вже традиційно, їх у нас після танення снігу практично не залишається. Точкові, ямкові ремонти ми ніяк не хочемо забути…

 

Але дорга – одна для всіх: і для дорогих іномарок і для міських маршруток. І дорога стає вже схожою на полігон, на якому потрібно "вижити". Про дороги, як у європейських країнах, як це любить безперестанку повторювати влада, ніхто вже і не думає.  

 

Саме такою лінією перешкод довелось минулого тижня мандрувати і мені. Не знаю, як в інших населених пунктах нашої неньки України, але те, що побачила, вразило. Відрізок автодороги, міжобласного сполучення, за напрямком "Івано-Франківськ-Тернопіль" густо всіяний вибоїнами і то такими, оминути які вже навіть не під силу маститим водіям, що "свої зуби з’їли" за кермом, а тепер, бачачи стан доріг, тільки безпорадно знизують плечима.

 

Не краща ситуація і в Івано-Франківську. Вулиці обласного центру після танення снігу нагадують радше мінне поле, аніж дороги міста із численними європейськими відзнаками.

 

Здається, минулого року ситуація була дещо кращою. Однак, поспішні ремонти до ЄВРО-2012 тепер показують своє "справжнє обличчя". Схоже, маємо те, що маємо.

 

Відразу ж пригадала твердження часів студентства – Україна буде тільки тоді єдиною, коли будуватимуться дороги, що пришвидшать комунікацію між Заходом і Сходом, обміном думками та ідеями. Втім, дороги у нас вперто не будуться, ба навіть і не ремонтуються. Відповідь коротка – брак фінансування. Тим більше, не йде мова і про швидкісні автобани.

 

Такий стан справ наводить на питання, скоріш риторичне –  а, можливо, комусь вигідно, щоб так було, щоб кожен українець жив у своєму маленькому світі і читав про Прикарпаття чи Донбас тільки у газетах або, у кращому випадку, в соцмережах, бачив сюжети на ТБ, але аж ніяк не спостерігав як живуть брати-українці за лінією кордону тієї чи іншої області. Немає доріг, немає спільності, немає України…

 

І насамкінець, у міжнародній практиці є неписане правило, як оцінюють рівень розвитку тієї чи іншої країни. Є три показники, за якими це проводять: стан громадських туалетів, стан доріг та асортимент дитячих іграшок у магазинах.

 

Стан громадських туалетів свідчить про рівень культури суспільства – чим чистіше, тим рівень культури вищий. Стан доріг свідчить про ставлення влади до населення: якщо дороги у належному стані – це свідчить, що влада дбає про людей. А асортимент дитячих іграшок показує рівень розвитку промисловості. Якщо є великий асортимент іграшок вітчизняного виробництва – промисловість працює. Якщо іноземного – країна залежить від імпорту.

 

Якщо ви ще не їхали по наших дорогах – обов’язково це зробіть – і ви відчуєте усі принади нашої реальності. Після цього і в магазин за іграшками, напевно, не захочеться іти…


05.02.2013 Марія Лутчин 1243 5
27.06.2022
Ілона Шевченко

З перших днів повномасштабного вторгнення Каріна заснувала благодійний фонд «Fredoom Ukraine». Разом із двома співзасновниками волонтери передають гуманітарну допомогу на передову та забезпечують на Прикарпатті потреби дітей, які вимушено переїхали з міст, де ведуться активні бойові дії.

115
21.06.2022
Ілона Шевченко

Автор легендарних мультфільмів: "Козаки", Енеїда", "Лис Микита" Едуард Кирич разом із дружиною з початку відкритої агресії рф проживає в Івано-Франківську – саме сюди подружжя переїхало через активні бойові дії у рідному місті.

636
17.06.2022
Наталія Луцик

Тури вихідного дня західною Україною – це чудова ідея для одноденного відпочинку не лише для внутрішньо переміщених осіб, котрі вимушено змінили своє місцепроживання, але й для місцевих мешканців. 

978
13.06.2022
Тетяна Дармограй

Як в Івано-Франківській територіальній громаді змінився ринок праці за понад сто днів війни, скільки готові платити роботодавці та які вакансії мають найбільший попит — Фіртка розпитала у заступниці директора Івано-Франківського міського центру зайнятості Вікторії Максимів.  

1762
12.06.2022
Ілона Шевченко

Олена Калайтан понад 30 років працювала журналісткою газети «Приазовський Робочий» у рідному Маріуполі та від початку повномасштабної війни працює у виданні «Донбас 24». 

1152
06.06.2022
Уляна Мокринчук

Понад сто днів війни в Україні. Інформаційний фронт тримають ЗМІ та журналісти, які стали основною мішенню переслідування російських військових злочинців на тому ж рівні, що й наша військова тероборона, оскільки нападникам наказано приховати сліди своїх злочинців. 

1723

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік що можна і чого не можна робити.  

497

Так, шановний читачу, я не помилився із заголовком статті і в цьому вбачаю парадокс публічного управління в умовах сучасної України. Моє намагання донести до виконавчої гілки влади та антикорупційної структури те, що через невиконання вимог законодавства

937

Мабуть, немає для батьків страшнішого предмета в школі як християнська етика. Немає місця в дитячій голівці для понять “добра” і “зла”, для вивчення земного життя Ісуса Христа, як засновника християнства.

989

Вже багато років, а особливо впродовж останніх 110 днів, ми  прокладаємо свій шлях до ЄС.

859
21.06.2022

Сезонні ягоди та фрукти і є для того, аби після зими та весни відновити організм. 

475
05.06.2022

Дефіцит гречки протримається до початку нового врожаю.

1632
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

3279 1
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

1663
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

3645
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

4500 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

4949
10.06.2022

Щоп'ятниці у таборі заплановані тематичні майстер-класи. Заняття проходитимуть у "світлиці талантів", бібліотеці в монастирі та в альтанках на свіжому повітрі. Дітей педагоги об'єднають у групи за віком та уподобаннями.

1338
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими. Про це пише Фіртка з посиланням на пресслужбу суду.  Враховуючи дані рішення в Україні з

911
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

4842
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

6726
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

7603 11