Немає доріг, немає спільності, немає України…

 

Те, що в Україні є дві проблеми – дороги і влада знають вже навіть підлітки. І те, що одна проблема глобальніша за іншу – не сумнівається ніхто.

 

Втім, поки влада вибудовує плани свого порятунку і живе виключно собою, зараз мова про дороги.

 

Важливість значення доріг як засобу для комунікації зрозуміли ще у Римській імперії – там навчилися їх будувати швидко і якісно. Тому й імперія була сильною та могутньою. У Австро-Угорщині також дотримувалися цього принципу. Подекуди старовинна бруківка у Івано-Франківську чи Коломиї милує око там, де її не встигли зняти в один прекрасний момент і залити асфальтом. І вимощений старовинний брук майже ідеальний – йому ще стояти і стояти, незважаючи на поважний вік, чого не скажеш про сучасні прогресуючі технології та надбання.

 

У розвинутих країнах світу проблем доріг не існує взагалі – там їх будують якісно і надовго. І у США, і в ЄС чи в Японії сучасні автостради і автобани зв’язують найвіддаленіші куточки один з одним, роблячи їх ближчими та доступнішими.

 

Втім, як уже мовилося, технології, які використовують у нашому дорожньому господарстві, сучасними назвати дуже важко. Часто ми стаємо свідками, як асфальт закидають лопатами, а потім його утрамбовує каток. І після цього залишаються характерні горбики чи смужки, які все ж таки ускладнюють дорожній рух. Подекуди це робиться у дощову погоду і краплини дощу чомусь "вимивають" асфальт – і ремонту як і не було. Гроші витратили, а ефекту ніякого.

 

Ось і тепер, зима якраз в розпалі, а нещодавнє потепління зуміло "оголити" усі принади українських автошляхів. Вже традиційно, їх у нас після танення снігу практично не залишається. Точкові, ямкові ремонти ми ніяк не хочемо забути…

 

Але дорга – одна для всіх: і для дорогих іномарок і для міських маршруток. І дорога стає вже схожою на полігон, на якому потрібно "вижити". Про дороги, як у європейських країнах, як це любить безперестанку повторювати влада, ніхто вже і не думає.  

 

Саме такою лінією перешкод довелось минулого тижня мандрувати і мені. Не знаю, як в інших населених пунктах нашої неньки України, але те, що побачила, вразило. Відрізок автодороги, міжобласного сполучення, за напрямком "Івано-Франківськ-Тернопіль" густо всіяний вибоїнами і то такими, оминути які вже навіть не під силу маститим водіям, що "свої зуби з’їли" за кермом, а тепер, бачачи стан доріг, тільки безпорадно знизують плечима.

 

Не краща ситуація і в Івано-Франківську. Вулиці обласного центру після танення снігу нагадують радше мінне поле, аніж дороги міста із численними європейськими відзнаками.

 

Здається, минулого року ситуація була дещо кращою. Однак, поспішні ремонти до ЄВРО-2012 тепер показують своє "справжнє обличчя". Схоже, маємо те, що маємо.

 

Відразу ж пригадала твердження часів студентства – Україна буде тільки тоді єдиною, коли будуватимуться дороги, що пришвидшать комунікацію між Заходом і Сходом, обміном думками та ідеями. Втім, дороги у нас вперто не будуться, ба навіть і не ремонтуються. Відповідь коротка – брак фінансування. Тим більше, не йде мова і про швидкісні автобани.

 

Такий стан справ наводить на питання, скоріш риторичне –  а, можливо, комусь вигідно, щоб так було, щоб кожен українець жив у своєму маленькому світі і читав про Прикарпаття чи Донбас тільки у газетах або, у кращому випадку, в соцмережах, бачив сюжети на ТБ, але аж ніяк не спостерігав як живуть брати-українці за лінією кордону тієї чи іншої області. Немає доріг, немає спільності, немає України…

 

І насамкінець, у міжнародній практиці є неписане правило, як оцінюють рівень розвитку тієї чи іншої країни. Є три показники, за якими це проводять: стан громадських туалетів, стан доріг та асортимент дитячих іграшок у магазинах.

 

Стан громадських туалетів свідчить про рівень культури суспільства – чим чистіше, тим рівень культури вищий. Стан доріг свідчить про ставлення влади до населення: якщо дороги у належному стані – це свідчить, що влада дбає про людей. А асортимент дитячих іграшок показує рівень розвитку промисловості. Якщо є великий асортимент іграшок вітчизняного виробництва – промисловість працює. Якщо іноземного – країна залежить від імпорту.

 

Якщо ви ще не їхали по наших дорогах – обов’язково це зробіть – і ви відчуєте усі принади нашої реальності. Після цього і в магазин за іграшками, напевно, не захочеться іти…


05.02.2013 Марія Лутчин 1648 5
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині починалися ще з кінця 60-х років. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла рішення про створення музею в місті. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів Ксенею Циганюк. 

1199 9
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

9757 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

10767 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

4864
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2640
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2143

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною.

42

Останнім часом в соцмережах посилилась пропаганда трампістів, які звинувачують Байдена і Зеленського в тому, що ті нібито відмовляються від таких форм допомоги, як ленд-ліз і PDA.    

169

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

549

Огляд світових ЗМІ у контексті того, що може чекати українців у випадку перемоги на виборах в США Дональда Трампа.

944
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

145
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1146
15.02.2024

В Івано-Франківській області продовжуватимуть втілювати реформу шкільного харчування в освітніх закладах, адже діти мають споживати якісну та смачну їжу, приготовлену у добрих умовах.  

642
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2254
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1625
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

604
10.02.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

1027
23.02.2024

На чисельні прохання в Івано-Франківську відбудеться концерт рок-кумира, українського музиканта-мультиінструменталіста, вокаліста, композитора Олега Скрипки та гурту Воплі Відоплясова. Подія відбудеться 3 березня 18:00 - Івано-Франківськ, Panorama PUB,

257
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

252
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

706 2
15.02.2024

Станом на лютий 2024 року Головнокомандувачу Збройних сил Олександру Сирському висловили довіру 40% українців, найвищу довіру зберігає колишній Головнокомандувач Валерій Залужний — 94%.  

1338 1
11.02.2024

Президент Володимир Зеленський вніс нові зміни у керівництво Збройних сил України, зокрема замінивши командувачів Об’єднаних сил та Десантно-штурмових військ.  

924 1