Вісім років тому ми сиділи за кавою з покійним професором Павлом Федоруком, який тоді був найкалібровішим українським науковцем у сфері досліджень штучного інтелекту, й розмовляли про майбутнє.
Пригадує Володимир Єшкілєв...
Зі щойно прочитаного роману шотландського фантаста Йєна Бенкса «Гравець» розмова перестрибнула на придумане письменником neural lace (нейронне мереживо), а звідти – на штучний інтелект.
Павло сказав тоді, що у людини є лише один шлях у майбутнє – «дообладнання» нашого мозку кібернетичними додатками. Лише так, вважав він, людство зможе конкурувати з розумними машинами й убезпечить себе від панування штучного інтелекту.
«Не боятися, - казав він, - а розвиватися. Поєднювати біологічний інтелект з можливостями комп’ютерів. З’єднаний з безмежними базами даних та швидкісними процесорами людський мозок завжди переважатиме машинний розум».
15 травня Павлові виповнилося б 48 років. Вже більше семи років його немає з нами.
Так сталося, що він залишив цей світ майже одночасно з Йєном Бенксом. А нині весь світ знову говорить про neural lace. Ілон Маск анонсував свій проект перспективного нейроінтерфейсу. Те, про що Павло розповідав мені навесні 2012, починає ставати реальністю.
На жаль, з повідомлень про Neuralink Маска наші ЗМІ витягнули лише те, що «через п’ять років мова може зникнути». Але практично ніхто не второпав того, про що казав покійний український кібернетик. Оте пресловуте «чипування», яким лякають один одного диванні конспірологи, є насправді рішучим кроком до нової ситуації співпраці людини з машинним світом. Проривом в нашій еволюції, історично співставимим з винайденням письма.
Думаю, що все так і буде. Ми не станемо рабами штучного інтелекту. Ми інструментально доєднаємо машинні можливості до нашого мозку, успадкованого від предків й залишимося на верхівці піраміди можливостей.
Як і передбачав Павло Федорук.