Нейронне мереживо: пам'яті відомого науковця Павла Федорука присвячується

Вісім  років тому ми сиділи за кавою з покійним професором Павлом Федоруком, який тоді був найкалібровішим українським науковцем у сфері досліджень штучного інтелекту, й розмовляли про майбутнє.

Пригадує Володимир Єшкілєв...

Зі щойно прочитаного роману шотландського фантаста Йєна Бенкса «Гравець» розмова перестрибнула на придумане письменником neural lace (нейронне мереживо), а звідти – на штучний інтелект.

Павло сказав тоді, що у людини є лише один шлях у майбутнє – «дообладнання» нашого мозку кібернетичними додатками. Лише так, вважав він, людство зможе конкурувати з розумними машинами й убезпечить себе від панування штучного інтелекту.

«Не боятися, - казав він, - а розвиватися. Поєднювати біологічний інтелект з можливостями комп’ютерів. З’єднаний з безмежними базами даних та швидкісними процесорами людський мозок завжди переважатиме машинний розум».

15 травня Павлові виповнилося б 48 років. Вже більше семи років його немає з нами.

Так сталося, що він залишив цей світ майже одночасно з Йєном Бенксом. А нині весь світ знову говорить про neural lace. Ілон Маск анонсував свій проект перспективного нейроінтерфейсу. Те, про що Павло розповідав мені навесні 2012, починає ставати реальністю.

На жаль, з повідомлень про Neuralink Маска наші ЗМІ витягнули лише те, що «через п’ять років мова може зникнути». Але практично ніхто не второпав того, про що казав покійний український кібернетик. Оте пресловуте «чипування», яким лякають один одного диванні конспірологи, є насправді рішучим кроком до нової ситуації співпраці людини з машинним світом. Проривом в нашій еволюції, історично співставимим з винайденням письма.

Думаю, що все так і буде. Ми не станемо рабами штучного інтелекту. Ми інструментально доєднаємо машинні можливості до нашого мозку, успадкованого від предків й залишимося на верхівці піраміди можливостей.

Як і передбачав Павло Федорук.


15.05.2020 429
Коментарі ()

27.05.2020
Люся Грибик

Як вийти з карантину з чистим та доглянутим обличчям Фіртці розповіла франківська косметологиня Стефанія Білусяк.

570
26.05.2020
Роса Мартинюк

 Жінка не може працювати в  урології, йти до лікаря варто тоді, коли вже болить, а простатит лікується за 5 хвилин — ці та інші міфи ми часто чуємо та чи розуміємо їхню помилковість?Розмовляємо із Владиславою Литвинець — лікарем-урологом Лікувально-ліагностично центру професора Литвинця, асистентом кафедри урології Івано-Франківського медичного університету.

2548
22.05.2020
Олена Британська

Ця історія з тих, які тягнуться роками. Про з’єднання Південного та Північного бульварів в Івано-Франківську заговорили ще у 2015-му.

3117 2
22.05.2020
Марія Лутчин

Уявити собі сучасні міста, містечка та села без асфальтного покриття просто неможливо – десь воно ідеальне, десь бажає бути кращим, а десь ями та вибоїни роками не бачили асфальтобетонного катка. Тому сьогодні асфальт впевнено можна назвати одним з

2900
21.05.2020
Роса Мартинюк

Вона справляє враження жінки, що все встигає — працює на роботі, двічі на рік організовує етнофестиваль та виховує трьох діток. Про те, як їй все вдається, з чого починалася “Крайка”, про навчання у Парижі та курйозні ситуації під час організації: говоримо із Наталією Бартків.

826
19.05.2020

Вищі навчальні заклади закінчуватимуть навчальний рік у дистанційному режимі. 

1166

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

2102

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

4583

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

4040 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

3136
29.05.2020

28 травня, на свято Вознесіння Господнього за юліанським календарем, в Україні з’явилася в продажу всесвітньо відома книжка «Католицизм: мандрівка до серця віри» американського проповідника, письменника і богослова єпископа Роберта Баррона.

73
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1793
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

4749 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1738
29.05.2020

До добірки увійшли нові серіали, які точно зацікавлять навіть вибагливих кіноманів.

86