Не університет, а дещо більше: що я зрозуміла після року навчання в Українській академії лідерства

Українська академія лідерства — це навчальний заклад, який прагне сформувати нову генерацію лідерів, здатних змінювати країну та світ на краще. Вона орієнтована на розвиток особистісних якостей, навичок командної роботи та соціальної відповідальності, надаючи студентам можливість активно залучатися до різноманітних соціальних проєктів і ініціатив.

Сучасна освіта в Україні, зокрема в контексті таких інституцій, як Українська академія лідерства, робить акцент на інтеграції інноваційних методів навчання та розвитку критичного мислення. Вона націлена на створення освітнього середовища, яке стимулює творчий підхід до розв'язання проблем, адаптацію до змін і підготовку молоді до викликів глобалізованого світу.


Мене звати Валентина, мені 17 років, я з Івано-Франківська, студентка Української академії лідерства. Ще рік тому я була активною пластункою, організовувала табори, акції та мандрівки.


Чому ти вирішила вступити до УАЛ?


Після закінчення 11 класу та складання НМТ я не могла відповісти собі на питання, куди хочу вступати, тому вирішила взяти Gap year, щоб шукати себе, проходити курси, працювати й визначатися з подальшими кроками. Моє літо було дуже насиченим, тож я сіла планувати рік аж 30 серпня.

Проте плани виявилися розмитими, що мене не влаштовувало. Того ж дня побачила, що набір до Академії продовжено, і вирішила подати заявку. 31 серпня пройшла співбесіду, 1 вересня отримала позитивну відповідь, 7 вересня підписала контракт, а 13 вересня вже була в Києві на відкритті.


Якими були твої очікування перед навчанням?

До Академії я ставилася доволі скептично через розповіді знайомих, як тих, хто навчався, так і тих, хто не мав особистого досвіду.

Тому головним для мене було перевірити все на власному досвіді.


Як ти дізналася про Академію і що тебе переконало подати заявку?


У молодіжних організаціях, таких як ПЛАСТ, БУР, ФРІ та УАЛ крутиться свідома молодь, яка обмінюється досвідом і реалізовує важливі проєкти. Саме так я вперше почула про Академію від пластунів.

Спочатку я з недовірою поставилась до цієї інституції, бо для мене це було щось нове й нестандартне. Проте коли зрозуміла, що не знаю, куди хочу вступати, вирішила, що Академія — це те, що мені потрібно.

Адже це простір для особистісного та суспільного розвитку молоді на основі цінностей, що поєднує річну програму між школою та університетом для вмотивованих підлітків 16–20 років, а також масштабні соціальні проєкти.


Що тебе найбільше вразило в перші дні?


Навчання розпочалося зі спільної мандрівки на Петрос. Близько 90 студентів і менторів, які не знали одне одного, разом вирушили в похід. Для когось це був перший досвід, для когось ні, але всім було непросто.

Проте ми вже тоді стали командою: допомагали тим, кому було важко, ділилися сухими речами, підтримували одне одного, грілися біля вогню та знайомилися.


Як проходив процес адаптації: легко чи складно?


Було непросто. Важко влитися в нову спільноту, переїхати в інше місто, жити з іншими дівчатами, будувати спільний побут.


Чи був момент, коли ти засумнівалася, що УАЛ – це твоє?


Так, і навіть зараз інколи виникають такі думки. УАЛ — це виклик, це подолання страхів, вихід із зони комфорту, це про зміни. І лише ти вирішуєш, чи готовий до них.


Як виглядає твій типовий день в УАЛ?


Ранок починається о 6:40, о 7:00 — руханка (біг 30 хв), далі сніданок, чек-ін (обговорення дня та очікувань), лекції, обід, час для самоосвіти, ще лекції, вечеря, чек-аут (підбиття підсумків дня), вечірній блок (фільми, рефлексія, дебати тощо). О 21:00 програма завершується.


Чи є у тебе улюблені активності або предмети?


Люблю баскетбол зранку, волонтерство щоп'ятниці та цікаві лекції.


Чи були моменти, коли хотілося здатися? Що допомогло продовжити шлях?


Люди поруч, внутрішня мотивація та психолог.


Яка подія чи мандрівка запам’яталася тобі найбільше?


Організація мандрівки до Франківська для всіх студентів. Це було неймовірно: квест містом, екскурсія від Марічки Козакевич, вистава у Драмтеатрі, зустріч із командою Промприладу, директором театру Ростиславом Держипільським, відвідування молодіжного центру “Paragraf” та пластової домівки.


Чи була якась зустріч або лекція, яка змінила твій погляд на життя?


Так, лекція Романа Назаренка про релігії. Це тема, яка раніше мене не цікавила, але Роман показав її з нового боку, і я була вражена його розповіддю про розвиток релігійної ситуації в Україні.


Чи є історія чи момент, який ти запам’ятаєш назавжди?


Так, це момент після вистави “Зів’ялі квіти викидають”, коли після завершення до мене підходили люди й казали: “Дякую, це було неймовірно” або “Я думав, що не люблю театр, але помилявся”. Для мене це важливо — ділитися тим, що люблю.


Чи зустріла ти людей, які стали для тебе важливими?


Так, я знайшла чудових друзів з різних куточків України, які стали для мене надзвичайно цінними.


Які навички ти здобула завдяки УАЛ?


Дисципліну (щоденне прокидання о 6:40), вміння знаходити час для себе, витривалість у бігу, пунктуальність, звичку завжди мати блокнот і ручку.


Як змінилися твої цінності та погляди на життя?


Ми творці нашої свободи! Від кожного з нас залежить, у якій державі ми живемо.


Як би ти описала свій досвід в УАЛ одним реченням?


Що б не сталося — пам’ятай, навіщо ти сюди прийшла.


21.03.2025 Валя Дунаєва 2570
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1099
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2806
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

979
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1039
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1042 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3108 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

904

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

778

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1094
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

152
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2348
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1148
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

452
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15070
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7383
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

818
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

379
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

290
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

380
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

659
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1113