Не університет, а дещо більше: що я зрозуміла після року навчання в Українській академії лідерства

Українська академія лідерства — це навчальний заклад, який прагне сформувати нову генерацію лідерів, здатних змінювати країну та світ на краще. Вона орієнтована на розвиток особистісних якостей, навичок командної роботи та соціальної відповідальності, надаючи студентам можливість активно залучатися до різноманітних соціальних проєктів і ініціатив.

Сучасна освіта в Україні, зокрема в контексті таких інституцій, як Українська академія лідерства, робить акцент на інтеграції інноваційних методів навчання та розвитку критичного мислення. Вона націлена на створення освітнього середовища, яке стимулює творчий підхід до розв'язання проблем, адаптацію до змін і підготовку молоді до викликів глобалізованого світу.


Мене звати Валентина, мені 17 років, я з Івано-Франківська, студентка Української академії лідерства. Ще рік тому я була активною пластункою, організовувала табори, акції та мандрівки.


Чому ти вирішила вступити до УАЛ?


Після закінчення 11 класу та складання НМТ я не могла відповісти собі на питання, куди хочу вступати, тому вирішила взяти Gap year, щоб шукати себе, проходити курси, працювати й визначатися з подальшими кроками. Моє літо було дуже насиченим, тож я сіла планувати рік аж 30 серпня.

Проте плани виявилися розмитими, що мене не влаштовувало. Того ж дня побачила, що набір до Академії продовжено, і вирішила подати заявку. 31 серпня пройшла співбесіду, 1 вересня отримала позитивну відповідь, 7 вересня підписала контракт, а 13 вересня вже була в Києві на відкритті.


Якими були твої очікування перед навчанням?

До Академії я ставилася доволі скептично через розповіді знайомих, як тих, хто навчався, так і тих, хто не мав особистого досвіду.

Тому головним для мене було перевірити все на власному досвіді.


Як ти дізналася про Академію і що тебе переконало подати заявку?


У молодіжних організаціях, таких як ПЛАСТ, БУР, ФРІ та УАЛ крутиться свідома молодь, яка обмінюється досвідом і реалізовує важливі проєкти. Саме так я вперше почула про Академію від пластунів.

Спочатку я з недовірою поставилась до цієї інституції, бо для мене це було щось нове й нестандартне. Проте коли зрозуміла, що не знаю, куди хочу вступати, вирішила, що Академія — це те, що мені потрібно.

Адже це простір для особистісного та суспільного розвитку молоді на основі цінностей, що поєднує річну програму між школою та університетом для вмотивованих підлітків 16–20 років, а також масштабні соціальні проєкти.


Що тебе найбільше вразило в перші дні?


Навчання розпочалося зі спільної мандрівки на Петрос. Близько 90 студентів і менторів, які не знали одне одного, разом вирушили в похід. Для когось це був перший досвід, для когось ні, але всім було непросто.

Проте ми вже тоді стали командою: допомагали тим, кому було важко, ділилися сухими речами, підтримували одне одного, грілися біля вогню та знайомилися.


Як проходив процес адаптації: легко чи складно?


Було непросто. Важко влитися в нову спільноту, переїхати в інше місто, жити з іншими дівчатами, будувати спільний побут.


Чи був момент, коли ти засумнівалася, що УАЛ – це твоє?


Так, і навіть зараз інколи виникають такі думки. УАЛ — це виклик, це подолання страхів, вихід із зони комфорту, це про зміни. І лише ти вирішуєш, чи готовий до них.


Як виглядає твій типовий день в УАЛ?


Ранок починається о 6:40, о 7:00 — руханка (біг 30 хв), далі сніданок, чек-ін (обговорення дня та очікувань), лекції, обід, час для самоосвіти, ще лекції, вечеря, чек-аут (підбиття підсумків дня), вечірній блок (фільми, рефлексія, дебати тощо). О 21:00 програма завершується.


Чи є у тебе улюблені активності або предмети?


Люблю баскетбол зранку, волонтерство щоп'ятниці та цікаві лекції.


Чи були моменти, коли хотілося здатися? Що допомогло продовжити шлях?


Люди поруч, внутрішня мотивація та психолог.


Яка подія чи мандрівка запам’яталася тобі найбільше?


Організація мандрівки до Франківська для всіх студентів. Це було неймовірно: квест містом, екскурсія від Марічки Козакевич, вистава у Драмтеатрі, зустріч із командою Промприладу, директором театру Ростиславом Держипільським, відвідування молодіжного центру “Paragraf” та пластової домівки.


Чи була якась зустріч або лекція, яка змінила твій погляд на життя?


Так, лекція Романа Назаренка про релігії. Це тема, яка раніше мене не цікавила, але Роман показав її з нового боку, і я була вражена його розповіддю про розвиток релігійної ситуації в Україні.


Чи є історія чи момент, який ти запам’ятаєш назавжди?


Так, це момент після вистави “Зів’ялі квіти викидають”, коли після завершення до мене підходили люди й казали: “Дякую, це було неймовірно” або “Я думав, що не люблю театр, але помилявся”. Для мене це важливо — ділитися тим, що люблю.


Чи зустріла ти людей, які стали для тебе важливими?


Так, я знайшла чудових друзів з різних куточків України, які стали для мене надзвичайно цінними.


Які навички ти здобула завдяки УАЛ?


Дисципліну (щоденне прокидання о 6:40), вміння знаходити час для себе, витривалість у бігу, пунктуальність, звичку завжди мати блокнот і ручку.


Як змінилися твої цінності та погляди на життя?


Ми творці нашої свободи! Від кожного з нас залежить, у якій державі ми живемо.


Як би ти описала свій досвід в УАЛ одним реченням?


Що б не сталося — пам’ятай, навіщо ти сюди прийшла.


21.03.2025 Валя Дунаєва 2781
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

436
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2983
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21136
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2006
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1521 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2395

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

70

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

748

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2175

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

854
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

184
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

483
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1020
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

182
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

801
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

766
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

700
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8242
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

907 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

900
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2201 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

843