Не університет, а дещо більше: що я зрозуміла після року навчання в Українській академії лідерства

Українська академія лідерства — це навчальний заклад, який прагне сформувати нову генерацію лідерів, здатних змінювати країну та світ на краще. Вона орієнтована на розвиток особистісних якостей, навичок командної роботи та соціальної відповідальності, надаючи студентам можливість активно залучатися до різноманітних соціальних проєктів і ініціатив.

Сучасна освіта в Україні, зокрема в контексті таких інституцій, як Українська академія лідерства, робить акцент на інтеграції інноваційних методів навчання та розвитку критичного мислення. Вона націлена на створення освітнього середовища, яке стимулює творчий підхід до розв'язання проблем, адаптацію до змін і підготовку молоді до викликів глобалізованого світу.


Мене звати Валентина, мені 17 років, я з Івано-Франківська, студентка Української академії лідерства. Ще рік тому я була активною пластункою, організовувала табори, акції та мандрівки.


Чому ти вирішила вступити до УАЛ?


Після закінчення 11 класу та складання НМТ я не могла відповісти собі на питання, куди хочу вступати, тому вирішила взяти Gap year, щоб шукати себе, проходити курси, працювати й визначатися з подальшими кроками. Моє літо було дуже насиченим, тож я сіла планувати рік аж 30 серпня.

Проте плани виявилися розмитими, що мене не влаштовувало. Того ж дня побачила, що набір до Академії продовжено, і вирішила подати заявку. 31 серпня пройшла співбесіду, 1 вересня отримала позитивну відповідь, 7 вересня підписала контракт, а 13 вересня вже була в Києві на відкритті.


Якими були твої очікування перед навчанням?

До Академії я ставилася доволі скептично через розповіді знайомих, як тих, хто навчався, так і тих, хто не мав особистого досвіду.

Тому головним для мене було перевірити все на власному досвіді.


Як ти дізналася про Академію і що тебе переконало подати заявку?


У молодіжних організаціях, таких як ПЛАСТ, БУР, ФРІ та УАЛ крутиться свідома молодь, яка обмінюється досвідом і реалізовує важливі проєкти. Саме так я вперше почула про Академію від пластунів.

Спочатку я з недовірою поставилась до цієї інституції, бо для мене це було щось нове й нестандартне. Проте коли зрозуміла, що не знаю, куди хочу вступати, вирішила, що Академія — це те, що мені потрібно.

Адже це простір для особистісного та суспільного розвитку молоді на основі цінностей, що поєднує річну програму між школою та університетом для вмотивованих підлітків 16–20 років, а також масштабні соціальні проєкти.


Що тебе найбільше вразило в перші дні?


Навчання розпочалося зі спільної мандрівки на Петрос. Близько 90 студентів і менторів, які не знали одне одного, разом вирушили в похід. Для когось це був перший досвід, для когось ні, але всім було непросто.

Проте ми вже тоді стали командою: допомагали тим, кому було важко, ділилися сухими речами, підтримували одне одного, грілися біля вогню та знайомилися.


Як проходив процес адаптації: легко чи складно?


Було непросто. Важко влитися в нову спільноту, переїхати в інше місто, жити з іншими дівчатами, будувати спільний побут.


Чи був момент, коли ти засумнівалася, що УАЛ – це твоє?


Так, і навіть зараз інколи виникають такі думки. УАЛ — це виклик, це подолання страхів, вихід із зони комфорту, це про зміни. І лише ти вирішуєш, чи готовий до них.


Як виглядає твій типовий день в УАЛ?


Ранок починається о 6:40, о 7:00 — руханка (біг 30 хв), далі сніданок, чек-ін (обговорення дня та очікувань), лекції, обід, час для самоосвіти, ще лекції, вечеря, чек-аут (підбиття підсумків дня), вечірній блок (фільми, рефлексія, дебати тощо). О 21:00 програма завершується.


Чи є у тебе улюблені активності або предмети?


Люблю баскетбол зранку, волонтерство щоп'ятниці та цікаві лекції.


Чи були моменти, коли хотілося здатися? Що допомогло продовжити шлях?


Люди поруч, внутрішня мотивація та психолог.


Яка подія чи мандрівка запам’яталася тобі найбільше?


Організація мандрівки до Франківська для всіх студентів. Це було неймовірно: квест містом, екскурсія від Марічки Козакевич, вистава у Драмтеатрі, зустріч із командою Промприладу, директором театру Ростиславом Держипільським, відвідування молодіжного центру “Paragraf” та пластової домівки.


Чи була якась зустріч або лекція, яка змінила твій погляд на життя?


Так, лекція Романа Назаренка про релігії. Це тема, яка раніше мене не цікавила, але Роман показав її з нового боку, і я була вражена його розповіддю про розвиток релігійної ситуації в Україні.


Чи є історія чи момент, який ти запам’ятаєш назавжди?


Так, це момент після вистави “Зів’ялі квіти викидають”, коли після завершення до мене підходили люди й казали: “Дякую, це було неймовірно” або “Я думав, що не люблю театр, але помилявся”. Для мене це важливо — ділитися тим, що люблю.


Чи зустріла ти людей, які стали для тебе важливими?


Так, я знайшла чудових друзів з різних куточків України, які стали для мене надзвичайно цінними.


Які навички ти здобула завдяки УАЛ?


Дисципліну (щоденне прокидання о 6:40), вміння знаходити час для себе, витривалість у бігу, пунктуальність, звичку завжди мати блокнот і ручку.


Як змінилися твої цінності та погляди на життя?


Ми творці нашої свободи! Від кожного з нас залежить, у якій державі ми живемо.


Як би ти описала свій досвід в УАЛ одним реченням?


Що б не сталося — пам’ятай, навіщо ти сюди прийшла.


21.03.2025 Валя Дунаєва 1155
Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2404
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1532 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3619
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5387
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2032

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

109

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

395

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

858
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

452
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

611
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

550
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

701
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2