Українські брати Віталій і Володимир Клички давно хотіли зустрітися з російськими боксерами, щоб покласти край хвальковитості північних сусідів, які мають двох суперважковаговиків — Ніколая Валуєва та Алєксандра Повєткіна.
Чимало розмов і чуток точилося навколо бою Віталія з Валуєвим, але останній після довгих роздумів відмовився від зустрічі на рингу.
ож настала черга Володимира проти Повєткіна. Ця тяганина тривала майже п’ять років і двічі цей «русскій вітязь» під різними приводами викручувався, розуміючи, що втрата звання регулярного чемпіона світу в суперважкій вазі за версією WBA (за цією версією Володимир Кличко — суперчемпіон) похитне його позиції й осоромить перед світом, і Росію, мабуть, теж.
І от нарешті це сталося. Бій називали «поєдинком століття», найважливішим із часу протистояння Віталія Кличка з британцем Ленноксом Льюїсом 2003 року. В Росії був великий ажіотаж, і не тільки спортивний, а й політичний, пов’язаний з напруженими відносинами між Україною і Росією. Була також велика фінансова мотивація: російський олігарх Андрєй Рябінський, виступаючи промоутером Повєткіна, виставив на бій величезну суму — 23 млн. доларів, з яких незалежно від результату 17 млн. отримає Володимир (такі гроші досі він заробляв за три-чотири поєдинки), а 6 млн. — претендент на чемпіонське звання.
Для з’ясування реального співвідношення сил спортивні експерти проаналізували три останні поєдинки суперників. Повєткін залишив більше запитань, аніж відповідей. Особливо це стосується торішнього бою з Марком Гуком. Німець фактично переміг, однак судді віддали перевагу росіянину, що викликало шквал критики. Наступного суперника — 40-річного Хасіма Рахмана, який був лише блідою тінню самого себе, Повєткін без проблем нокаутував. А далі, вже знаючи про майбутній бій проти Кличка, він вибрав, казали, безглуздий варіант — абсолютного антипода українця — поляка Анджея Вавжика. Росіянин легко переміг технічним нокаутом «вояка» (прізвисько Вавжика) у третьому раунді.
Натомість Володимир Кличко обрав інший шлях — набагато складніший. Останні три його суперники були високими, габаритними й «ударними». Тоні Томпсон склав зброю в шостому раунді, велетень Маріуш Вах вистояв усі дванадцять (як згодом з’ясувалося — завдяки вживанню заборонених препаратів), а перспективний Франческо П’ятнета упав від ударів українця в шостому раунді. Отож напередодні московської зустрічі 37-річний В. Кличко за чотирма версіями (WBO, IBF, IBO і WBA) провів 60 боїв і зазнав три поразки, на рахунку 34-річного Повєткіна — 26 боїв без програшів.
За кілька днів до вирішального поєдинку великий боксер Евандер Голіфілд сказав: «Українець — високий і довгорукий боєць, а Повєткін — маленький. Мені цікаво, яким буде їхній бій. Але вже зараз можу твердити таке: якщо Повєткін виграє у Кличка, то для нього це буде величезне досягнення, а для Кличка — звичайною перемогою».
Весь останній місяць російські ЗМі здіймали націоналістичну бурю, кожен день видавали думки місцевих експертів і екс-суперників Кличка, що росіянин зможе побити українця, що навіть нокаутує його. Однак уже в другому раунді «русскій вітязь» вперше побував у нокдауні. А от сьомий раунд міг стати кінцем його розтиражованої легенди. На початку раунду Володимир двічі пробиває Повєткіна, росіянин падає і суддя фіксує нокдаун. Тоді ж українець ще двічі відправляє свого суперника в нокдаун, поваливши на підлогу рингу. Здавалося, Кличко нарешті доб’є суперника у восьмому раунді, завдаючи йому удару за ударом. У 12-му раунді Повєткін пішов ва-банк, стрибав, штовхався, але так і не зміг показати більше, ніж уміння переносити тяжезні удари «доктора Гаммера».
Після закінчення бою всі троє суддів віддали перемогу Володимирові Кличку з однаковим рахунком — 119:104. А відтак у залі зчинився свист, оглушливе улюлюкання на адресу українця з боку російських уболівальників.
Екс-чемпіон світу Джордж Форман про цей бій сказав: «На рингу билися два чудові боксери. Результат поєдинку багато в чому вирішив чудовий джеб Кличка. Я завжди хотів бачити таку боротьбу. Повєткін виявив себе як чоловік і пішов з рингу справжнім героєм».
А тренер Кличка Джонатан Бенкс так прокоментував цей поєдинок: «Повєткін після кожного нокдауну піднімався, після кожного пропущеного удару продовжував битися. Перемога далася Володимирові не так уже й просто, як це могло видатися».
Ксенія Собчак, котра вперше потрапила на бокс, як завжди, висловилася безапеляційно і жорстко: «Мораль бою така: не потрібно вихвалятися «російськими витязями», Кобзоном і гімном. Потрібно просто бути найкращим. Кличко без пафосу тихо виграв».
Володимир Кличко: «Я готовий дати реванш, якщо Повєткін захоче і якщо захочуть глядачі. Оскільки я ще чемпіон світу за версією WBO та IBF, то зобов’язаний проводити захист і цих титулів. Найближчий захист титулу WBO і те, хто буде моїм супротивником, незабаром стане відомо».
Галичина, Богдан БІЛЕЦЬКИЙ