У четвер, 19 грудня, відбулася наймасштабніша зовнішня кібератака на державні реєстри України за останній час.
Наразі всі реєстри у сфері Міністерства юстиції — реєстр нерухомості, реєстр юридичних осіб, спадковий реєстр, реєстр актів цивільного стану (ДРАЦС), реєстр виконавчих проваджень, реєстр боржників, включаючи спадщину, довіреності, бланки й загальні реєстри — все ще перебувають під масованою хакерською атакою.
Про це Фіртці розповів нардеп з Івано-Франківщини Ігор Фріс.
"Сьогодні ми перебуваємо у стані, коли повністю порушена архітектура діяльності реєстрів.
Час на їхнє відновлення є мінімальним для першого етапу. Скажімо так, це два тижні для реєстру нерухомості, юридичних осіб та ДРАЦС.
Ми намагаємося зараз внести відповідні зміни, як це робили на початку широкомасштабного вторгнення, до постанови №164 Кабінету Міністрів України, яка регламентує діяльність нотаріусів, державних реєстраторів та відповідних органів юстиції на період, коли немає доступу до реєстрів.
Це дозволить робити заповіти, довіреності й заяви", — каже нардеп.
За словами політика, реєстрації нерухомості зараз також призупинені.
"Звісно, будь-які питання відчуження нерухомості наразі поставлені на паузу, як і реєстрації нерухомості.
У мене є лише одне бажання: щоб, якщо сталося втручання або пошкодження реєстрів нерухомості чи інших реєстрів юридичних осіб, бази даних збереглися. Поки такої інформації немає, але я впевнений, що система національних інформаційних систем Мін'юсту робила резервні копії.
Ці архівовані бази даних повинні зберігатися на незалежних серверах. Тому відновлення у такому випадку не займе багато часу", — розповідає Ігор Фріс.
Що радять громадянам?
"Я не хочу навіть прогнозувати, який колапс може статися, якщо знищені загальні бази даних. На це навіть не розраховую.
Що потрібно громадянам? У першу чергу, не потрібно зараз бігти до реєстраторів та до нотаріуса перевіряти чи ваше майно залишилося вашим. Не потрібно намагатися отримати інформацію з реєстрів. Вони зараз не працюватимуть.
Зокрема, сервіси OpenDataBot та «Дія», які отримують інформацію з реєстрів Міністерства юстиції, також не функціонуватимуть.
Можливі проблеми з роботою єдиного демографічного реєстру, оскільки всі системи пов'язані між собою. Утім, паперові носії залишаються чинними, валідними й законними. У людей, які мають документи, що підтверджують право власності, видані або переоформлені, нічого не зміниться.
Чекаємо на інформацію. Наразі проводяться відповідні наради з фахівцями й спеціалістами", — вказав нардеп.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Відбулася наймасштабніша кібератака на державні реєстри України
Верховна Рада ухвалила закон про підвищення податків. Як голосували нардепи з Івано-Франківщини