Не переїдати та тримати себе в тонусі: як харчуватись під час та після свят, щоб не нашкодити здоров’ю

Свята асоціюються з сімейними або дружніми обідами за великим столом з широким вибором страв.

Хоча свята й сповнені радісних емоцій та очікування маленького дива, для людського організму святкове застілля – справжнє випробування.

А тому журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.

Тетяна Чевалюк переконана, що різдвяні свята – це особливий момент, адже тут поєднується дієтологія з традиціями та релігією. Й іноді сучасна дієтологія та святкова їжа йдуть в розріз одна з одною, та попри це є способи, як їх "узгодити" між собою.


Піст


Якщо людина постила, то в цей період їжа складалася з вуглеводної та жирової складових. Це означає, що вживалися продукти без білків тваринного походження. У цей момент організм перебував у стані спокою від важкої їжі, внаслідок цього людина його розвантажила.

Великодній піст, на думку лікарки-терапевта, – небезпечніший, адже одразу після посту людина споживає багато м’ясних та важких для організму продуктів.

Попри те, Різдвяний піст легше сприймається організмом, адже на святвечір на столі ті страви, які легше засвоюються.


Застілля


Першочергово фахівчиня радить не переїдати.

«Я розумію, що на столі буде 12 страв, але важливо, не тільки після посту, а й взагалі не їсти надто багато.

Краще буде, якщо по столовій ложці, але спробувати усе. Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись.

Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити змушує себе доїдати все через ввічливість».


Страви


Крім того, каже Тетяна Чевалюк, страви потрібно готувати без надлишку, тобто необхідно передбачити кількість продуктів, а також й кількість гостей.

Розрахувати харчі так, щоб їх вистачило на вечерю й на наступний день. А також запам’ятати, все, що стоїть на різдвяному столі – це страва, тому не потрібно готувати з надлишком.

 «На застіллях важливо уникати важких страв, тобто їсти менше смажених і неодноразово перероблених продуктів.

Просто приготовлена ​​їжа корисніша для організму.

Кутя, пшениця не є легкою для травлення, тому тим людям, в яких проблеми з підшлунковою залозою, або іншими органами травлення, варто не зловживати нею.


Алкоголь


Без спиртних напоїв не обходиться майже жоден святковий стіл. Проте, алкоголь найчастіше стає причиною отруєнь і поганого самопочуття.

Дієтологиня радить споживати неконцентровані спиртні напої. Так, за її словами, краще випити легкого, сухого вина, тим паче якщо воно домашнє, адже виробник чітко знає, як та з чого воно зроблене.

«Люди захочуть посвяткувати, єдине питання в кількості, якщо випити бокал вина за вечір, то це не викличе великих проблем.

Якщо ж алкоголем перебрати, то необхідно буде включити детоксикацію, але краще цього не допускати.

Тим людям, які не хочуть вживати, але з тих, чи інших причин вирішують випити, раджу зробити обхідний маневр.

А саме, розбавляти алкогольні напої мінеральною водою, або льодом, тим самим зменшуючи кількість випитого.

Пам’ятайте, що будь-який алкоголь знімає контроль над харчовою поведінкою».


Після свят


Після всіх свят Тетяна Чевалюк радить, провести ревізію страв, які залишились.

Каже, щоб не марнувати, заморожувати ті продукти та їжу.

«Шматок м’яса, риби, рулети, все, що піддається замороженню. Адже це може стати в нагоді пізніше.

Також варто уникати майонезних салатів, адже вони псуються першочергово, й відповідно їх доводиться доїдати швидше, а це ще й неабияка шкода.

Салати, в яких овочеві складники корисніші та їх можна споживати в більших об’ємах».


Налаштувати та повернути органи травлення у звичний режим


Коли святкування закінчились, дуже важливо налаштувати та повернути органи травлення у звичний режим.

Лікарка-терапевтка радить робити наступне:

  • перший варіант, розвантажувальний день. Наприклад, на сніданок - легкий омлет, на обід - салат, а на вечерю - кефір, можна і з меленим льоном, який своєю чергою буде сорбентом та дасть більшу ситість;

  • варто пити багато води, аби травна система відпочила.

«Другий варіант - інтервальне голодування. Попри страшну назву, це дуже дієвий спосіб очистити організм. Після пишних застіль можна попрактикувати інтервальне голодування, тобто день-два їсти сім-вісім годин на день, а весь інший час пити воду.

Є багато різних схем, але все-таки організм перетравлює продукти в першій половині дня, тому оптимально, щоб прийоми їжі припадали на першу половину дня, тобто поснідати не в 7-8 годині ранку, а 10-11, а повечеряти о 17:00.

За цей час можна зробити два-три прийоми неважкої їжі. В цей час, коли ми не їмо – організм зможе очиститись.

Третій варіант -  одразу виходити на стандартне до свят меню».

Тетяна Чевалюк каже, зараз багато чого змінюється й ті традиції, які так чи інакше заважали – можна відкинути, а лишити тільки те, що йде нам на користь.

«Зараз унікальна можливість будувати нові традиції святкування, які сприяють збереженню та покращенню здоров’я, без переїдань та надмірних страв», - резюмувала спеціалістка.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Їжа повинна бути здоровою підтримкою», — як харчуватися збалансовано та підготувати організм до зимового періоду

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Як нагріти чи приготувати їжу без електрики: поради, що стануть в пригоді

Екологічно чистий: прикарпатський фермер розповів, як з козячого молока зварити пармезан (ФОТО)


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269