Не переїдати та тримати себе в тонусі: як харчуватись під час та після свят, щоб не нашкодити здоров’ю

Свята асоціюються з сімейними або дружніми обідами за великим столом з широким вибором страв.

Хоча свята й сповнені радісних емоцій та очікування маленького дива, для людського організму святкове застілля – справжнє випробування.

А тому журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.

Тетяна Чевалюк переконана, що різдвяні свята – це особливий момент, адже тут поєднується дієтологія з традиціями та релігією. Й іноді сучасна дієтологія та святкова їжа йдуть в розріз одна з одною, та попри це є способи, як їх "узгодити" між собою.


Піст


Якщо людина постила, то в цей період їжа складалася з вуглеводної та жирової складових. Це означає, що вживалися продукти без білків тваринного походження. У цей момент організм перебував у стані спокою від важкої їжі, внаслідок цього людина його розвантажила.

Великодній піст, на думку лікарки-терапевта, – небезпечніший, адже одразу після посту людина споживає багато м’ясних та важких для організму продуктів.

Попри те, Різдвяний піст легше сприймається організмом, адже на святвечір на столі ті страви, які легше засвоюються.


Застілля


Першочергово фахівчиня радить не переїдати.

«Я розумію, що на столі буде 12 страв, але важливо, не тільки після посту, а й взагалі не їсти надто багато.

Краще буде, якщо по столовій ложці, але спробувати усе. Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись.

Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити змушує себе доїдати все через ввічливість».


Страви


Крім того, каже Тетяна Чевалюк, страви потрібно готувати без надлишку, тобто необхідно передбачити кількість продуктів, а також й кількість гостей.

Розрахувати харчі так, щоб їх вистачило на вечерю й на наступний день. А також запам’ятати, все, що стоїть на різдвяному столі – це страва, тому не потрібно готувати з надлишком.

 «На застіллях важливо уникати важких страв, тобто їсти менше смажених і неодноразово перероблених продуктів.

Просто приготовлена ​​їжа корисніша для організму.

Кутя, пшениця не є легкою для травлення, тому тим людям, в яких проблеми з підшлунковою залозою, або іншими органами травлення, варто не зловживати нею.


Алкоголь


Без спиртних напоїв не обходиться майже жоден святковий стіл. Проте, алкоголь найчастіше стає причиною отруєнь і поганого самопочуття.

Дієтологиня радить споживати неконцентровані спиртні напої. Так, за її словами, краще випити легкого, сухого вина, тим паче якщо воно домашнє, адже виробник чітко знає, як та з чого воно зроблене.

«Люди захочуть посвяткувати, єдине питання в кількості, якщо випити бокал вина за вечір, то це не викличе великих проблем.

Якщо ж алкоголем перебрати, то необхідно буде включити детоксикацію, але краще цього не допускати.

Тим людям, які не хочуть вживати, але з тих, чи інших причин вирішують випити, раджу зробити обхідний маневр.

А саме, розбавляти алкогольні напої мінеральною водою, або льодом, тим самим зменшуючи кількість випитого.

Пам’ятайте, що будь-який алкоголь знімає контроль над харчовою поведінкою».


Після свят


Після всіх свят Тетяна Чевалюк радить, провести ревізію страв, які залишились.

Каже, щоб не марнувати, заморожувати ті продукти та їжу.

«Шматок м’яса, риби, рулети, все, що піддається замороженню. Адже це може стати в нагоді пізніше.

Також варто уникати майонезних салатів, адже вони псуються першочергово, й відповідно їх доводиться доїдати швидше, а це ще й неабияка шкода.

Салати, в яких овочеві складники корисніші та їх можна споживати в більших об’ємах».


Налаштувати та повернути органи травлення у звичний режим


Коли святкування закінчились, дуже важливо налаштувати та повернути органи травлення у звичний режим.

Лікарка-терапевтка радить робити наступне:

  • перший варіант, розвантажувальний день. Наприклад, на сніданок - легкий омлет, на обід - салат, а на вечерю - кефір, можна і з меленим льоном, який своєю чергою буде сорбентом та дасть більшу ситість;

  • варто пити багато води, аби травна система відпочила.

«Другий варіант - інтервальне голодування. Попри страшну назву, це дуже дієвий спосіб очистити організм. Після пишних застіль можна попрактикувати інтервальне голодування, тобто день-два їсти сім-вісім годин на день, а весь інший час пити воду.

Є багато різних схем, але все-таки організм перетравлює продукти в першій половині дня, тому оптимально, щоб прийоми їжі припадали на першу половину дня, тобто поснідати не в 7-8 годині ранку, а 10-11, а повечеряти о 17:00.

За цей час можна зробити два-три прийоми неважкої їжі. В цей час, коли ми не їмо – організм зможе очиститись.

Третій варіант -  одразу виходити на стандартне до свят меню».

Тетяна Чевалюк каже, зараз багато чого змінюється й ті традиції, які так чи інакше заважали – можна відкинути, а лишити тільки те, що йде нам на користь.

«Зараз унікальна можливість будувати нові традиції святкування, які сприяють збереженню та покращенню здоров’я, без переїдань та надмірних страв», - резюмувала спеціалістка.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Їжа повинна бути здоровою підтримкою», — як харчуватися збалансовано та підготувати організм до зимового періоду

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Як нагріти чи приготувати їжу без електрики: поради, що стануть в пригоді

Екологічно чистий: прикарпатський фермер розповів, як з козячого молока зварити пармезан (ФОТО)


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

774
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

772
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2213
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699