NASA представило компанії, у яких за чверть мільйона закупить місячний пил

NASA уклала угоди з чотирма приватними компаніями про купівлю пилу з Місяця за вигідними цінами, далекими від астрономічних. 

 Зображення: © NASA / GSFC / Університет штату Арізона

Загалом NASA заплатить 25 001 долар за космічні зразки.

NASA щойно придбала права на чотири партії майбутніх зразків Місяця за низькою ціною - 25 001 долар.
Космічне агентство підписало угоди з чотирма компаніями, які збиратимуть місячну породу та пил протягом наступних кількох років, а потім надсилатимуть матеріали NASA. Контракти розроблені, щоб спонукати до видобутку, продажу та використання позаземних ресурсів, які, наголошують представники агентства, є ключовими для розширення людської цивілізації.
У четвер, 3 грудня, під час телеконференції Майк Голд, виконуючий обов'язки адміністратора NASA з міжнародних та міжвідомчих відносин пояснив:
"Ми вважаємо, що дуже важливо створити прецедент, який суб'єкти приватного сектору можуть використати, видобувати, забирати ці ресурси, а NASA може купувати та використовувати їх для підживлення не тільки діяльності НАСА, але і цілої нової динамічної ери державного та приватного розвитку в процесі розвідки на Місяць, а потім, врешті-решт, вирушити на Марс ", - сказав Майк Голд.
NASA ще не розробило планів щодо вилучення зібраних зразків, і незрозуміло, чи буде матеріал доставлений на Землю, заявили представники агентства. NASA вже має тут багато місячних гірських порід; місії Аполлона вивезли додому 842 фунтів, або 342 кілограми місячного матеріалу впродовж 1969 і 1972 рр.
Агентство представило чотири компанії та їхні контракти - це Masten Space Systems з Мохаве, штат Каліфорнія (15 000 доларів США); ispace Europe of Luxembourg (5000 доларів); Японська Японія Токіо (5000 доларів) та Місячний аванпост у Колорадо (1 долар).
Фінансування настільки низьке, тому що NASA платить виключно за зібраний матеріал, не закладаючи у контракти рахунки за витрати, які компанії вкладають у  розробку, заявили представники агентства.
Сьогодні представники космічного агентства NASA заявили, що  Masten, ispace Europe та Lunar Outpost планують забрати свої зразки з південного полярного регіону Місяця, куди три компанії мають намір висадитися у 2023 році. Masten використовуватиме свій апарат XL-1, Робот "Місячної застави", мабуть, доїде до місячної поверхні на борту посадкового апарату "Блакитний місяць" Blue Origin.
Hakuto-R також є вибором для космічної Японії, яка збиратиме зразки з Lacus Somniorum, на північному сході Місяця, після запланованого приземлення там у 2022 році.
Кожен набір зачеплених зразків важитиме від 1,8 до 18 унцій (від 50 до 500 грамів), згідно з запитом на пропозиції, який NASA опублікувало у вересні. Чотири компанії нададуть зображення зразків, а також дані, що визначають, де вони були зібрані.
"Після отримання таких зображень і даних відбудеться передача права власності на місячний реголіт НАСА на місці", - написали сьогодні у заяві представники агентства. "Після передачі права власності зібраний матеріал стає єдиною власністю НАСА для використання агентством в рамках програми Artemis".

Artemis (Артеміда) - це амбітна програма досліджень Місяця з екіпажем, метою якої є висадка двох астронавтів біля південного полюса у 2024 році та встановлення довготривалої стійкої присутності людини на Місяці та навколо нього до 2028 року.
Нещодавно оголошені контракти поглиблюють зв'язки Артеміди з міжнародними та приватними партнерами, які вже були важливими для програми. Наприклад, NASA буде покладатися на приватних пасажирів, щоб висадити астронавтів Артеміди на Місяць у 2024 році та пізніше, а також перенести роботизовані вантажі на місячну поверхню перед тими приземленнями, які здійснили екіпажі.
Також сьогодні представники агентства заявили, що розпочали створення міжнародної коаліції з вивчення Місяця, яка оформлена за допомогою набору принципів, відомих як Артемідські угоди.
На сьогодні дев’ять держав підписали Угоди, які відкривають їм можливість брати участь у програмі Артеміди. Японія та Люксембург є одними з підписантів, хоча ispace Японія та ispace Європа все ще мали б право на нещодавно укладені контракти NASA, навіть якби їхні країни не підписали, заявили сьогодні представники агентства.
Відповідаючи на вересневий запит, NASA отримало 22 пропозиції, повідомили представники агентства. Чотирнадцять з 22 були визнані "неприйнятними" з точки зору витрат або технічних причин, в результаті чого група з восьми претендентів на участь у конкурсі визнана чотирма нагородженнями.
NASA виплатить кожній обраній компанії 10% винагороди після підписання, 10% при запуску та 80%, коли зібраний зразок буде офіційно переданий NASA. Тож Lunar Outpost отримає два чеки на 10 центів, а третій - за 80 центів.
Представники NASA підкреслили, що майбутні заходи будуть проводитись відповідно до Договору про космос (OST), документа 1967 року, який лежить в основі міжнародного космічного права. OST забороняє країнам претендувати на суверенітет над ґрунтом, але, за словами більшості експертів та прихильників розвідки, використання та продаж космічних ресурсів не заборонено.
 за матеріалами Space


05.12.2020 796
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

933
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2739
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

947
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1014
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1012 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3036 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

858

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

751

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1071
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

100
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2303
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1129
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

429
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15045
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7358
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

796
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

356
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

269
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

359
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

634
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1091