НАРОДОВЛАДДЯ

Демократія у буквальному перекладі «народовладдя». Представницька й процедурна форма правління, яка виникла у незапам’ятні часи серед войовничих племен півночі, була принесена ними на береги теплого Середиземного моря, зазнала там поразки у знаменитій Пелопонеській  війні, пережила тисячоліття світового панування монархій, й, врешті-решт, у ХХ столітті стала найбільш розповсюдженим, якщо не панівним, режимом здійснення влади.

 

                       

За дві з половиною тисячі років скептики створили неозору колекцію доказів недолугості демократії. В цій колекції є відверті дурниці і глибокі філософські дослідження. Мартин Гайдеґґер, наприклад, чітко окреслив операційний кордон «демократичних можливостей». «Ніякий народ і ніяка «колективна доля», -- писав він, -- не спроможні звільнити індивіда від необхідності приймати самостійні рішення відносно усього того, що стосується його власної здатності бути». Перед обличчям смерті, скажімо, кожний завжди опиняється самотнім, без підтримки громади, магістрату, трьох гілок влади, опозиції і парламентської більшості.

 

                  

 

Справжня демократія є навдивовиж «байдужим» режимом правління. Вона керує розтлумаченням всього на підставі свого принципового «невходження» в сутність окремих справ та значень. Демократія фронтально нечутлива до всіх рівнів та форматів істинності. Пройдисвіт і пророк мають при демократії однакове право одного виборчого голосу та рівного доступу до суспільних засобів інформації. Це дратує. Особливо дратує пройдисвітів. Тому саме пройдисвіти є найбезжальнішими та найпослідовнішими критиками демократії. Але й респектабельні люди не пасуть у цій справі задніх. До неї, зокрема, висувають такі претензії:

 

1) демократія «неорганічна», її правила обмежують можливості спекулювати на національній, релігійній та родинній приналежності;

2) демократія нестабільна, завдяки ротації влади вона не дає достатньо часу для безконтрольного користування громадським «коритом»;

3) демократія продажна, ніхто з багатіїв не впевнений у тому, що владу завтра не перекупить крутіший багатій;

4) демократія непрогнозована, і ніхто не може бути захищеним від приходу в майбутньому до влади своїх ворогів;

5) демократія не дає можливості знищити того, чий спосіб мислення та стиль життя дратують пройдисвітів;

6) демократія дуже підозріла до суспільних прожектів й майже не дає можливості заробити на безглуздих «рехвормах»;

 

                    

 «Кращі люди» та пророки суспільства теж мають свій перелік претензій до демократії. Найсуттєвіші позиції цього переліку такі:

1) демократія дає можливість висловлюватися «сірим, середнім» людям, в тому числі й тим, які не мають власної суспільної позиції і повторюють політичні гасла, сформульовані спекулянтами від ідеології;

2)  демократія часто стає на бік більшості в тих питаннях, де більшість ніколи не мала, не має й не буде мати рації (наприклад, у сфері культурних смаків або творчих експериментів);

3) демократія формує всевладдя суспільних настроїв, під які оперативно підстроюється «демократичне ком’юніті», тобто ті продажні коментатори та інтелектуали, заробітки яких напряму залежать від накладів газет та рейтингів телепрограм;

4) демократія дуже повільно виправляє свої помилки, навіть очевидні;

Пророкам при демократії нелегко. Їхні пророцтва демократична процедура зводить до рівня товарної пропозиції на ярмарку думок. Жодна оригінальність за доби демократії не гарантує успіху, якщо ця оригінальність не супроводжується рекламною компанією та піаром. Адже кожна демократія є «пануванням звичного».

 

                   

 

З іншого боку, антидемократичні режими тільки на початку є «пануванням незвичного». За кілька місяців влади будь-які революційні або «органічні» (націоналістичні) диктатури з ураганною швидкістю «обростають звичністю» у вигляді бюрократичних апаратів, жлобських систем привілегій і «спецрозподільників» та інших структур, що забезпечують домінування сірості.

 

Отже маємо, в принципі, невеликій вибір між двома способами панування сірості та звичності. Один з яких дає можливість мати це панування сірості у відомому місці. Для мене він і є демократією.

 

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (4)

Пилип 2011.04.14, 11:13
Картинки +5!!!!! Малодєц Володимире!
Пуцер 2011.04.14, 14:54
Володимир лучшій:)
Кака 2011.04.14, 14:58
Блог Єшкіля: http://www.firtka.if.ua/?action=blogs&id=104 Читати всім!!!
ЧІТАТЄЛЬ 2011.04.14, 15:04
ФІРТКА МАЛАЦЦИ. ВИ ЛЮЧШІ!! Я ВАС КАХАЮ.
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

242
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

601
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

535
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5444
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1448
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1324

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

374

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1212

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1049

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

965
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

278
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10657
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

358
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

627
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5670
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1442
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

334
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

238
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

591 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1029
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

892