Найстаріша сімейна пара Прикарпаття відзначила 65 років спільного життя


Найстаріша подружня пара Прикарпаття 86-річний Іван та 82-річна Наталія Морози із села Саджава Богородчанського району таємницею довгого спільного життя вважають спільну працю, кохання та любов до дітей, онуків і правнуків.

 

«Молодята», як їх жартівливо називають правнуки, й донині сповнені великої поваги і любові один до одного. Як бабця іде в неділю до церкви та повертає до знайомих чи рідних, то чимшвидше поспішає додому, адже дідусь за кілька годин вже встигне засумувати.

 

Дід Іван і досі згадує, як зустрів свою майбутню дружину, коли та була ще школяркою. «Вона із багатодітної родини знаних цілителів Паливодів, — каже з любов’ю поважний чоловік. — Мій тесть та його батько лікували і людей, і тварин та ще й від таких хвороб, що, можливо, й сучасні лікарі би за них не бралися. Тому й Наталка, дивлячись на них, стала медсестрою, працювала спочатку в сільській амбулаторії, а згодом зі мною, у школі. Діток лікувала. А її брат, Григорій, також цілитель».

 

Сам Іван був учителем. Він один із перших людей в селі, який закінчив педагогічне училище та почав навчати селянських дітей математики. Згодом став вчителем фізкультури, адже був міцним, сильним, спритним. Іван Мороз і побачив свою майбутню дружину.

 

Красива, скромна, із допитливими очима дівчина у непримітному платті одразу впала в око парубкові. Товаришували недовго, одразу вирішили, що все в них дуже серйозно та вирішили одружитися. Весілля у 1948-ому році було звичайне, адже у важкі повоєнні часи розкошувати не доводилося. Молодята обоє були з багатодітних родин, тому змалечку звикли усім ділитися, поступатися, не конфліктувати. А ще дуже любили один одного. Незабаром у пари народилися син Василь, а через три роки донька Галина. Жили Іван з Наталкою біля школи, згодом переїхали до батьків Івана.

 

«Хоча в нас не було великих статків, — згадує Василь, — але ніколи ми не були голодними. Батько про нас дбав, завжди лагідно розмовляв з мамою, ніколи не забував робити їй маленькі сюрпризи, хоча би ромашок в полі нарвати та принести. Звісно, були суперечки, як і в кожній родині, але ніяких криків, лайки, поганих слів. Такі стосунки я із сестрою старалися перенести і в свої родини, адже наші батьки для нас — зразок. Від батьків ми взяли доброту та розуміння чужої біди, стараємося жити за Божими і людськими законами, бо так нас батьки навчили».

 

Морози завжди старалися зробити щось не лише для своїх дітей, але й для багатьох учнів. Іван перший в селі запропонував зробити в Саджаві...відкритий басейн біля школи. Про таку дивовижу ніхто й не чув. Зате як гордилася Наталка своїм чоловіком, коли радісні школярі хлюпалися у викопаному з ініціативи вчителя фізкультури басейні. А ще разом з чоловіком раділа успіхам сільських чемпіонів. Їх Іван Мороз виховав чимало. А ще — садив сади, ходив на полювання, риболовлю, був майстром на всі руки, умів робити бочки, класти печі, будувати будинки, різьбив, столярував. А дружина—вишивала. Ще й досі дід Іван та бабця Наталка не можуть всидіти спокійно та пораються по господарству, працюють на городі, вирощють картоплю, буряки, квасолю, помідори, капусту. Діти заледве вмовили стареньких, аби ті корову не тримали, пишуть Вікна.

 

Зараз бабусю з дідусем тішать син з донькою, п’ятеро онуків та семеро правнуків, пече великій родині улюблені деруни з грибами та м’ясом. Чистити картоплю для смаколиків завжди своїй сивочолій газдині допомагає чоловік. Родина ще й полюбляє давні страви: молочний суп — затирку та овочеву першу страву — дзімоху. Про свої роки Морози навіть говорити не хочуть, кажуть, що вони ще сильні й молоді та обов’язково допоможуть поставити на ноги праправнуків.


01.10.2012 2341 2
Коментарі (2)

Oxana 2012.10.01, 18:54
86 і 82 роки це найстаріша сімейна пара Прикарпаття. Сумно, що в нас така коротка тривалість життя. В розвинених цивілізованих країнах - такий вік подружжя це нічого дивного, норма.
Lisovuk з с.Глибоке 2013.01.08, 18:42
Ваше село Саджава дуже красиве і мальовниче.Ітакими сімейними парами,як Іван та Наталія Морози потрібно пишатися цілому селу,і хай бере приклад із них теперішнє покоління молоді.
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1020
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2613 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2191
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3044
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2650
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2364 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

495

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

499

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

994

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2213
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

693
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1962
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2057
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

235
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

845
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5545
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7408
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1422
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

700
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1075 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1577 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1437