Найстаріша сімейна пара Прикарпаття відзначила 65 років спільного життя


Найстаріша подружня пара Прикарпаття 86-річний Іван та 82-річна Наталія Морози із села Саджава Богородчанського району таємницею довгого спільного життя вважають спільну працю, кохання та любов до дітей, онуків і правнуків.

 

«Молодята», як їх жартівливо називають правнуки, й донині сповнені великої поваги і любові один до одного. Як бабця іде в неділю до церкви та повертає до знайомих чи рідних, то чимшвидше поспішає додому, адже дідусь за кілька годин вже встигне засумувати.

 

Дід Іван і досі згадує, як зустрів свою майбутню дружину, коли та була ще школяркою. «Вона із багатодітної родини знаних цілителів Паливодів, — каже з любов’ю поважний чоловік. — Мій тесть та його батько лікували і людей, і тварин та ще й від таких хвороб, що, можливо, й сучасні лікарі би за них не бралися. Тому й Наталка, дивлячись на них, стала медсестрою, працювала спочатку в сільській амбулаторії, а згодом зі мною, у школі. Діток лікувала. А її брат, Григорій, також цілитель».

 

Сам Іван був учителем. Він один із перших людей в селі, який закінчив педагогічне училище та почав навчати селянських дітей математики. Згодом став вчителем фізкультури, адже був міцним, сильним, спритним. Іван Мороз і побачив свою майбутню дружину.

 

Красива, скромна, із допитливими очима дівчина у непримітному платті одразу впала в око парубкові. Товаришували недовго, одразу вирішили, що все в них дуже серйозно та вирішили одружитися. Весілля у 1948-ому році було звичайне, адже у важкі повоєнні часи розкошувати не доводилося. Молодята обоє були з багатодітних родин, тому змалечку звикли усім ділитися, поступатися, не конфліктувати. А ще дуже любили один одного. Незабаром у пари народилися син Василь, а через три роки донька Галина. Жили Іван з Наталкою біля школи, згодом переїхали до батьків Івана.

 

«Хоча в нас не було великих статків, — згадує Василь, — але ніколи ми не були голодними. Батько про нас дбав, завжди лагідно розмовляв з мамою, ніколи не забував робити їй маленькі сюрпризи, хоча би ромашок в полі нарвати та принести. Звісно, були суперечки, як і в кожній родині, але ніяких криків, лайки, поганих слів. Такі стосунки я із сестрою старалися перенести і в свої родини, адже наші батьки для нас — зразок. Від батьків ми взяли доброту та розуміння чужої біди, стараємося жити за Божими і людськими законами, бо так нас батьки навчили».

 

Морози завжди старалися зробити щось не лише для своїх дітей, але й для багатьох учнів. Іван перший в селі запропонував зробити в Саджаві...відкритий басейн біля школи. Про таку дивовижу ніхто й не чув. Зате як гордилася Наталка своїм чоловіком, коли радісні школярі хлюпалися у викопаному з ініціативи вчителя фізкультури басейні. А ще разом з чоловіком раділа успіхам сільських чемпіонів. Їх Іван Мороз виховав чимало. А ще — садив сади, ходив на полювання, риболовлю, був майстром на всі руки, умів робити бочки, класти печі, будувати будинки, різьбив, столярував. А дружина—вишивала. Ще й досі дід Іван та бабця Наталка не можуть всидіти спокійно та пораються по господарству, працюють на городі, вирощють картоплю, буряки, квасолю, помідори, капусту. Діти заледве вмовили стареньких, аби ті корову не тримали, пишуть Вікна.

 

Зараз бабусю з дідусем тішать син з донькою, п’ятеро онуків та семеро правнуків, пече великій родині улюблені деруни з грибами та м’ясом. Чистити картоплю для смаколиків завжди своїй сивочолій газдині допомагає чоловік. Родина ще й полюбляє давні страви: молочний суп — затирку та овочеву першу страву — дзімоху. Про свої роки Морози навіть говорити не хочуть, кажуть, що вони ще сильні й молоді та обов’язково допоможуть поставити на ноги праправнуків.


01.10.2012 2327 2
Коментарі (2)

Oxana 2012.10.01, 18:54
86 і 82 роки це найстаріша сімейна пара Прикарпаття. Сумно, що в нас така коротка тривалість життя. В розвинених цивілізованих країнах - такий вік подружжя це нічого дивного, норма.
Lisovuk з с.Глибоке 2013.01.08, 18:42
Ваше село Саджава дуже красиве і мальовниче.Ітакими сімейними парами,як Іван та Наталія Морози потрібно пишатися цілому селу,і хай бере приклад із них теперішнє покоління молоді.
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

837
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2011
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3265 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4036
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3502
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2411

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

298

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

870

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

710

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1839
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

508
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

711
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1045
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

110
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1084 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5276
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

575
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

615
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

279
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

498
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

499 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

585