Найпопулярніші зимові новорічно-різдвяні травми

 

Травма голеностопа

Мінімальна пошкодження: розтягування і розрив зв‘язок.

Максимальне пошкодження: перелом.

Симптоми: при розтягненні зв’язок область щиколотки набрякає, розпухає і болить. Біль — від болючого до нестерпного. На жаль, такий біль не знімають ніякі анальгетики.

Єдиний спосіб полегшити собі життя — зафіксувати ногу. Якщо розтягнення несильно, лікар порекомендує пов‘язку з еластичного бинта. У випадку більш серйозного розтягування накладається гіпс.

При закритому переломі гомілки симптоми точно такі, як при розтягуванні. Хіба що набряк може бути трохи більше.

Як відрізнити: розтягнення або перелом? Точний діагноз може поставити тільки лікар-травматолог або хірург, після того як буде зроблено рентгенівський знімок. Попередньо можна з’ясувати, чи немає перелому, акуратно натиснувши пальцями на кісточку праворуч і ліворуч. Якщо при натисканні кісточки суглоба болю немає, значить, це розтягування. Якщо є — навіть незначна — краще стрибати на одній нозі (за допомогою друзів-родичів-сусідів) до травмпункту.

Як уникнути травми: а ніяк! Гарантований спосіб профілактики — не виходити з дому. А якщо серйозно, намагайтеся уважніше дивитися під ноги і уникати прогулянок по льоду. Найчастіше голеностопні суглоби страждають, коли ми підскользнулись. Плюс до цього: вибирайте взуття з глибоким протектором,він максимально захищає від ковзання. Якщо у вас є звичний підвивих гомілковоступного суглоба, відмовтеся від катання на ковзанах.

 

Травма куприка

Мінімальне пошкодження: забій.

Максимальне пошкодження: перелом куприка.

Симптоми: як правило, після веселих стрибків через трампліни на санках або ковзанах в області куприка з‘являється біль — від болючого до нестерпного. Зняти біль можна сильнодіючими анальгетиками, але дуже ненадовго. В середньому на п’ятий день страждань пацієнт відправляється до лікаря, щоб зрозуміти, що ж там болить.

Як відрізнити: забій або перелом? За свою багаторічну практику я всього двічі зустрічався з переломом куприка. Зламати його можуть спорт-зміни або учасники ДТП. Найчастіше любителі зимового катання приходять з травмами різного ступеня тяжкості. Остаточний діагноз ставиться за результатами рентгена.

Лікування: у разі удару ніякого спеціального лікування немає. Намагайтеся менше сидіти, перші два дні після травми рекомендується холод, потім — сухе тепло. У разі перелому все гірше: куприк не можна вправити і зростити — пошкоджену частину, як правило, видаляють. Операція дуже болюча. Тривалий період реабілітації.

Як уникнути: не стрибати на ковзанах через трампліни і не дозволяти це робити дітям.

 

Мінно-вибухова травма

Мінімальне пошкодження: опік 1-й ступеня.

Максимальне пошкодження: відрив фаланг пальців.

Симптоми: благородне бажання порадувати рідних і близьких феєрверком призводить до того, що «боєприпас» вибухає в руках, — і не розпізнати симптоми цієї травми стає неможливо. В кращому разі шкіра рук червоніє, покривається пухирями. У гіршому — «підривник» залишається без частини пальця.

Лікування: у разі опіку помістити руку під холодну воду. Після цього замазати постраждалу область противоожоговым препаратом (пантенолом або будь-яким аналогом). Якщо під рукою немає ліків, треба послати кого-небудь в аптеку і одночасно викликати «швидку».

Опік навіть 15% тіла може бути показанням до госпіталізації — якщо є небезпека зараження тканин. Наприклад, якщо в опік в‘ївся гар, залишилися частинки петарди. Крім того, якщо утворився великий пухир, його треба буде розкрити в лікарні.

У разі відриву фаланги пальця, в першу чергу треба якнайшвидше знайти загублену частина.

При можливості покладіть її в лід, перебинтуйте постраждалий палець і швидше в лікарню.

Пальці в нашій країні вміють добре і якісно пришивати. Після цієї операції з часом до пришитої частини повертається рухливість. Так, на скрипці грати не будете, але їсти ложкою і писати ручкою — цілком.

Як уникнути: причиною нещасного випадку стають, як правило, два чинники. Перший — дешева китайська піротехніка. Другий — стан сильного алкогольного сп’яніння «стрілка», від чого реакція сповільнюється і все вибухає саме незрозуміло як.

Правила лікування

Є золоте правило травматології: на будь-яку травму — забій, розтягнення або перелом — перші два дні треба впливати холодом, щоб зняти набряк і уникнути розвитку гематоми. А потім — сухе тепло. Так що якщо ви повернулися з травмопункту без гіпсу, перші дні прикладайте до потерпілого місця грілку з льодом або пластикову пляшку з холодною водою. А через два дні закутуйте пошкоджене місце в плед і декільна разів в день прикладайте теплу грілку. Як допоміжні засоби для розсмоктування гематом лікарі, як правило, рекомендують засоби, які підсилюють кровообіг (мазі, гелі). І ніколи при розтягненнях, ударах і переломах не можна користуватися розігріваючими мазями, які дають ефект печіння. Від них набряк посилюється, а гематома може нагноїтися

 

Сама новорічна травма

Важко собі уявити, але одну з найпоширеніших новорічних травм чоловік завдає собі, як правило, сам він стріляє собі в око пробкою від шампанського. Смішно, але факт! У Новий рік служба швидкої допомоги поповнюється спеціальної офтальмологічної бригадою.

Чим страшний такий постріл? В кращому разі — гематомою, яку в народі називають «фінгал». У гіршому — відшаруванням сітківки, подряпинами і ранками на очному яблуці. Варто бити тривогу і негайно звертатися за лікарською допомогою у разі, якщо є будь-які порушення зору: розмитість, туманність «картинки», часткова втрата зору.

 

Цікаво!

На відміну від Росії, на Заході в Різдво і Новий рік люди в більшості своїй страждають від опіків, заподіяних духовкою. Другий за ступенем травматичності захід — прикраса будинку. Значний відсоток американців падає з драбин, намагаючись розвісити гірлянди уздовж даху будинку, пише vkurse.ua.


09.01.2012 1941 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

196
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1326
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2422 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3579
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2902
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2110

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

579

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

427

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1601

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1760
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

251
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

472
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

767
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4921
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

328
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

842
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10089
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

465
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

219
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

342
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

370
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

688