Найпопулярніші зимові новорічно-різдвяні травми

 

Травма голеностопа

Мінімальна пошкодження: розтягування і розрив зв‘язок.

Максимальне пошкодження: перелом.

Симптоми: при розтягненні зв’язок область щиколотки набрякає, розпухає і болить. Біль — від болючого до нестерпного. На жаль, такий біль не знімають ніякі анальгетики.

Єдиний спосіб полегшити собі життя — зафіксувати ногу. Якщо розтягнення несильно, лікар порекомендує пов‘язку з еластичного бинта. У випадку більш серйозного розтягування накладається гіпс.

При закритому переломі гомілки симптоми точно такі, як при розтягуванні. Хіба що набряк може бути трохи більше.

Як відрізнити: розтягнення або перелом? Точний діагноз може поставити тільки лікар-травматолог або хірург, після того як буде зроблено рентгенівський знімок. Попередньо можна з’ясувати, чи немає перелому, акуратно натиснувши пальцями на кісточку праворуч і ліворуч. Якщо при натисканні кісточки суглоба болю немає, значить, це розтягування. Якщо є — навіть незначна — краще стрибати на одній нозі (за допомогою друзів-родичів-сусідів) до травмпункту.

Як уникнути травми: а ніяк! Гарантований спосіб профілактики — не виходити з дому. А якщо серйозно, намагайтеся уважніше дивитися під ноги і уникати прогулянок по льоду. Найчастіше голеностопні суглоби страждають, коли ми підскользнулись. Плюс до цього: вибирайте взуття з глибоким протектором,він максимально захищає від ковзання. Якщо у вас є звичний підвивих гомілковоступного суглоба, відмовтеся від катання на ковзанах.

 

Травма куприка

Мінімальне пошкодження: забій.

Максимальне пошкодження: перелом куприка.

Симптоми: як правило, після веселих стрибків через трампліни на санках або ковзанах в області куприка з‘являється біль — від болючого до нестерпного. Зняти біль можна сильнодіючими анальгетиками, але дуже ненадовго. В середньому на п’ятий день страждань пацієнт відправляється до лікаря, щоб зрозуміти, що ж там болить.

Як відрізнити: забій або перелом? За свою багаторічну практику я всього двічі зустрічався з переломом куприка. Зламати його можуть спорт-зміни або учасники ДТП. Найчастіше любителі зимового катання приходять з травмами різного ступеня тяжкості. Остаточний діагноз ставиться за результатами рентгена.

Лікування: у разі удару ніякого спеціального лікування немає. Намагайтеся менше сидіти, перші два дні після травми рекомендується холод, потім — сухе тепло. У разі перелому все гірше: куприк не можна вправити і зростити — пошкоджену частину, як правило, видаляють. Операція дуже болюча. Тривалий період реабілітації.

Як уникнути: не стрибати на ковзанах через трампліни і не дозволяти це робити дітям.

 

Мінно-вибухова травма

Мінімальне пошкодження: опік 1-й ступеня.

Максимальне пошкодження: відрив фаланг пальців.

Симптоми: благородне бажання порадувати рідних і близьких феєрверком призводить до того, що «боєприпас» вибухає в руках, — і не розпізнати симптоми цієї травми стає неможливо. В кращому разі шкіра рук червоніє, покривається пухирями. У гіршому — «підривник» залишається без частини пальця.

Лікування: у разі опіку помістити руку під холодну воду. Після цього замазати постраждалу область противоожоговым препаратом (пантенолом або будь-яким аналогом). Якщо під рукою немає ліків, треба послати кого-небудь в аптеку і одночасно викликати «швидку».

Опік навіть 15% тіла може бути показанням до госпіталізації — якщо є небезпека зараження тканин. Наприклад, якщо в опік в‘ївся гар, залишилися частинки петарди. Крім того, якщо утворився великий пухир, його треба буде розкрити в лікарні.

У разі відриву фаланги пальця, в першу чергу треба якнайшвидше знайти загублену частина.

При можливості покладіть її в лід, перебинтуйте постраждалий палець і швидше в лікарню.

Пальці в нашій країні вміють добре і якісно пришивати. Після цієї операції з часом до пришитої частини повертається рухливість. Так, на скрипці грати не будете, але їсти ложкою і писати ручкою — цілком.

Як уникнути: причиною нещасного випадку стають, як правило, два чинники. Перший — дешева китайська піротехніка. Другий — стан сильного алкогольного сп’яніння «стрілка», від чого реакція сповільнюється і все вибухає саме незрозуміло як.

Правила лікування

Є золоте правило травматології: на будь-яку травму — забій, розтягнення або перелом — перші два дні треба впливати холодом, щоб зняти набряк і уникнути розвитку гематоми. А потім — сухе тепло. Так що якщо ви повернулися з травмопункту без гіпсу, перші дні прикладайте до потерпілого місця грілку з льодом або пластикову пляшку з холодною водою. А через два дні закутуйте пошкоджене місце в плед і декільна разів в день прикладайте теплу грілку. Як допоміжні засоби для розсмоктування гематом лікарі, як правило, рекомендують засоби, які підсилюють кровообіг (мазі, гелі). І ніколи при розтягненнях, ударах і переломах не можна користуватися розігріваючими мазями, які дають ефект печіння. Від них набряк посилюється, а гематома може нагноїтися

 

Сама новорічна травма

Важко собі уявити, але одну з найпоширеніших новорічних травм чоловік завдає собі, як правило, сам він стріляє собі в око пробкою від шампанського. Смішно, але факт! У Новий рік служба швидкої допомоги поповнюється спеціальної офтальмологічної бригадою.

Чим страшний такий постріл? В кращому разі — гематомою, яку в народі називають «фінгал». У гіршому — відшаруванням сітківки, подряпинами і ранками на очному яблуці. Варто бити тривогу і негайно звертатися за лікарською допомогою у разі, якщо є будь-які порушення зору: розмитість, туманність «картинки», часткова втрата зору.

 

Цікаво!

На відміну від Росії, на Заході в Різдво і Новий рік люди в більшості своїй страждають від опіків, заподіяних духовкою. Другий за ступенем травматичності захід — прикраса будинку. Значний відсоток американців падає з драбин, намагаючись розвісити гірлянди уздовж даху будинку, пише vkurse.ua.


09.01.2012 1672 0
Коментарі (0)

25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

684
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

944
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

7478 14
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2416
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2320
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2550

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

402

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

749

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

845

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

547
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

248
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

425
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

526
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38023
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

403
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

542
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

700
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

247
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

357
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

288
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

981
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

625 1