Найпопулярніші зимові новорічно-різдвяні травми

 

Травма голеностопа

Мінімальна пошкодження: розтягування і розрив зв‘язок.

Максимальне пошкодження: перелом.

Симптоми: при розтягненні зв’язок область щиколотки набрякає, розпухає і болить. Біль — від болючого до нестерпного. На жаль, такий біль не знімають ніякі анальгетики.

Єдиний спосіб полегшити собі життя — зафіксувати ногу. Якщо розтягнення несильно, лікар порекомендує пов‘язку з еластичного бинта. У випадку більш серйозного розтягування накладається гіпс.

При закритому переломі гомілки симптоми точно такі, як при розтягуванні. Хіба що набряк може бути трохи більше.

Як відрізнити: розтягнення або перелом? Точний діагноз може поставити тільки лікар-травматолог або хірург, після того як буде зроблено рентгенівський знімок. Попередньо можна з’ясувати, чи немає перелому, акуратно натиснувши пальцями на кісточку праворуч і ліворуч. Якщо при натисканні кісточки суглоба болю немає, значить, це розтягування. Якщо є — навіть незначна — краще стрибати на одній нозі (за допомогою друзів-родичів-сусідів) до травмпункту.

Як уникнути травми: а ніяк! Гарантований спосіб профілактики — не виходити з дому. А якщо серйозно, намагайтеся уважніше дивитися під ноги і уникати прогулянок по льоду. Найчастіше голеностопні суглоби страждають, коли ми підскользнулись. Плюс до цього: вибирайте взуття з глибоким протектором,він максимально захищає від ковзання. Якщо у вас є звичний підвивих гомілковоступного суглоба, відмовтеся від катання на ковзанах.

 

Травма куприка

Мінімальне пошкодження: забій.

Максимальне пошкодження: перелом куприка.

Симптоми: як правило, після веселих стрибків через трампліни на санках або ковзанах в області куприка з‘являється біль — від болючого до нестерпного. Зняти біль можна сильнодіючими анальгетиками, але дуже ненадовго. В середньому на п’ятий день страждань пацієнт відправляється до лікаря, щоб зрозуміти, що ж там болить.

Як відрізнити: забій або перелом? За свою багаторічну практику я всього двічі зустрічався з переломом куприка. Зламати його можуть спорт-зміни або учасники ДТП. Найчастіше любителі зимового катання приходять з травмами різного ступеня тяжкості. Остаточний діагноз ставиться за результатами рентгена.

Лікування: у разі удару ніякого спеціального лікування немає. Намагайтеся менше сидіти, перші два дні після травми рекомендується холод, потім — сухе тепло. У разі перелому все гірше: куприк не можна вправити і зростити — пошкоджену частину, як правило, видаляють. Операція дуже болюча. Тривалий період реабілітації.

Як уникнути: не стрибати на ковзанах через трампліни і не дозволяти це робити дітям.

 

Мінно-вибухова травма

Мінімальне пошкодження: опік 1-й ступеня.

Максимальне пошкодження: відрив фаланг пальців.

Симптоми: благородне бажання порадувати рідних і близьких феєрверком призводить до того, що «боєприпас» вибухає в руках, — і не розпізнати симптоми цієї травми стає неможливо. В кращому разі шкіра рук червоніє, покривається пухирями. У гіршому — «підривник» залишається без частини пальця.

Лікування: у разі опіку помістити руку під холодну воду. Після цього замазати постраждалу область противоожоговым препаратом (пантенолом або будь-яким аналогом). Якщо під рукою немає ліків, треба послати кого-небудь в аптеку і одночасно викликати «швидку».

Опік навіть 15% тіла може бути показанням до госпіталізації — якщо є небезпека зараження тканин. Наприклад, якщо в опік в‘ївся гар, залишилися частинки петарди. Крім того, якщо утворився великий пухир, його треба буде розкрити в лікарні.

У разі відриву фаланги пальця, в першу чергу треба якнайшвидше знайти загублену частина.

При можливості покладіть її в лід, перебинтуйте постраждалий палець і швидше в лікарню.

Пальці в нашій країні вміють добре і якісно пришивати. Після цієї операції з часом до пришитої частини повертається рухливість. Так, на скрипці грати не будете, але їсти ложкою і писати ручкою — цілком.

Як уникнути: причиною нещасного випадку стають, як правило, два чинники. Перший — дешева китайська піротехніка. Другий — стан сильного алкогольного сп’яніння «стрілка», від чого реакція сповільнюється і все вибухає саме незрозуміло як.

Правила лікування

Є золоте правило травматології: на будь-яку травму — забій, розтягнення або перелом — перші два дні треба впливати холодом, щоб зняти набряк і уникнути розвитку гематоми. А потім — сухе тепло. Так що якщо ви повернулися з травмопункту без гіпсу, перші дні прикладайте до потерпілого місця грілку з льодом або пластикову пляшку з холодною водою. А через два дні закутуйте пошкоджене місце в плед і декільна разів в день прикладайте теплу грілку. Як допоміжні засоби для розсмоктування гематом лікарі, як правило, рекомендують засоби, які підсилюють кровообіг (мазі, гелі). І ніколи при розтягненнях, ударах і переломах не можна користуватися розігріваючими мазями, які дають ефект печіння. Від них набряк посилюється, а гематома може нагноїтися

 

Сама новорічна травма

Важко собі уявити, але одну з найпоширеніших новорічних травм чоловік завдає собі, як правило, сам він стріляє собі в око пробкою від шампанського. Смішно, але факт! У Новий рік служба швидкої допомоги поповнюється спеціальної офтальмологічної бригадою.

Чим страшний такий постріл? В кращому разі — гематомою, яку в народі називають «фінгал». У гіршому — відшаруванням сітківки, подряпинами і ранками на очному яблуці. Варто бити тривогу і негайно звертатися за лікарською допомогою у разі, якщо є будь-які порушення зору: розмитість, туманність «картинки», часткова втрата зору.

 

Цікаво!

На відміну від Росії, на Заході в Різдво і Новий рік люди в більшості своїй страждають від опіків, заподіяних духовкою. Другий за ступенем травматичності захід — прикраса будинку. Значний відсоток американців падає з драбин, намагаючись розвісити гірлянди уздовж даху будинку, пише vkurse.ua.


09.01.2012 2147 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

622
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3218
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21328
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2109
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2479

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

426

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

279

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

865

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2276
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

289
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

567
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1113
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

271
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

890
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

860
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

770
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8348
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

443
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1268 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2292 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003