Нам часто хочеться подякувати чинним воїнам і ветеранам за захист України, за нашу можливість жити й працювати в умовах війни. Але як правильно висловити свою подяку? Чи доречно пропонувати каву або гроші на знак вдячності або достатньо звичайних слів?
Про те, як правильно подякувати захисникам, щоб не образити їхню гідність, розповідає Фіртка з посиланням на освітній серіал, створений за ініціативи Мінцифри.
В освітньому серіалі є 11 епізодів, де розглядають основи коректного, етичного та емпатичного спілкування з українськими ветеранами та ветеранками в різних ситуаціях.
Катерина Тімакіна, старша фахівчиня з психічного здоров’я "Ветеран Хаб", зазначає, коли ми бачимо людину, що захищає нас, то виникає природна реакція подякувати їй та віддати шану.
"Це наша потреба — бути вдячними. Якщо людина вільна від інших справ, то завжди можна подякувати їй словами.
Головне, не підходьте зненацька. Краще дочекайтесь, поки перетнетеся поглядами. Не переривайте, якщо людина зайнята, і без дозволу не пропонуйте каву чи гроші.
Якщо ж є таке бажання, то краще запитати чи можна пригостити людину; уточніть чи є якісь матеріальні потреби в неї та підрозділу, де вона служила/служить", — розповідає Катерина Тімакіна.
Як вказують самі військові, людина, що хоче подякувати, повинна відчувати правильний момент.
"Передусім, варто не бути нав’язливим у цій подяці; за подяку тобі не повинні щось зробити.
Це має бути тиха і спокійна вдячність за внесення військового", — каже Дмитро Кулібаба, військовослужбовець 114 бригади ТРО.
За словами Катерини Тімакіної, подякувати незнайомому ветерану чи ветеранці можна словами, жестами або діями. Ви можете сказати просте "Дякую за службу" або використати погляд, посмішку, схиляння голови чи жест "завдяки тобі", приклавши праву руку до грудей.
"У нас була ситуація з чоловіком, коли ми вийшли просто погуляти в парк.
Попереду нас йшла дівчинка, десь п’яти рочків. Вона повернулася, побачила мого чоловіка у військовій формі, зупинилась і кричить: "Бабусю, йди сюди, у нас тут захисник!"
А до нас каже: "То Ви військовий. Ви нас захищаєте, дякую Вам дуже".
Чоловік тоді цілий день ходив радісний, казав, що через такі моменти дійсно відчуває, що ми [ред. військові] потрібні", — розповідає Тетяна Пономарь, дружина ветерана.
Найкраще, що можна зробити при подяці, — це бути щирим. Фахівці кажуть, що військові точно це оцінять, хоча їм може бути й ніяково.
"Йшов у магазин і незнайомий чоловік, який побачив мене, підійшов і просто потис мені руку. Ще сказав: "Дякую тобі", і я відповів, що навзаєм!" — розповідає про свій досвід ветеран Олег Андрієнко.
Фахівці застерігають, що ніхто не застрахований від помилок у спілкуванні. І, до прикладу, щодо обіймів, завжди треба запитати чи людині буде комфортною така подяка. Не варто робити цього зненацька, адже деякі військові вказують, що відвикають від тактильності й не кожен зможе сприйняти це нормально, якщо ви не знайомі.
Як вказує Катерина Приймак, ветеранка, очільниця руху "VETERANKA", найкраща подяка для військових — це зараз бути надійним тилом і гідно виконувати свою роботу.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада
"Самі йдіть на фронт": історія бійця Мирослава Перепічки з Івано-Франківська, який служить в ТЦК