Націоналізація “Приватбанку” обвалила гривню

 

/data/blog/122448/4052f8f8906de3fe165d001f82fa38b7.jpg

 

За один день українська національна валюта девальвувала відносно долара США на 30-40 копійок, або на 1,5 відсотки.

 

Причиною цього стала інформація про націоналізацію найбільшого банку України – “Приватбанку”. "Приватбанк" став державним на 100%, практика націоналізації банків є нормальним явищем як превентивний захід. Практика рефінансування українських банків виявилася не ефективною.

 

Тут причиною може бути безліч факторів:
1. Немає особливої моделі роботи банку, який рефінансують.
2. Неправильний розподіл грошового ресурсу від рефінансування.
3. Корупція, злодійство і відмивання грошей.

 

Практика введення тимчасових адміністрацій в банках з подальшою їх ліквідацією – це з одного боку правильно, з іншого-ні. Правильно тому, що на підступах кризи в Україні існувало приблизно 180 банків, що є просто величезною кількістю, і тимчасові адміністрації і подальша ліквідація структур є як би “очищенням” в банківському секторі – залишаються найсильніші. Неправильно – тому що дані дії з боку НБУ створюють паніку і недовіру до банківської системи серед населення.

 

Практика націоналізації банків – це вірне рішення з боку держави, адже її основа – це народ. А коли люди спокійні і впевнені, що отримають необхідне – це означає, що керівництво країни рухається в правильному напрямку. Як показує світовий досвід, націоналізують ті банки, які є важливими для національної економіки держави, оскільки закриття неліквідних банків тільки погіршує ситуацію у фінансовому секторі.

 

Фінансові ринки, в цілому, позитивно реагують на рішення уряду про націоналізацію банку, оскільки сприймають його як позитивний сигнал оздоровлення банківської системи, сигнал стабільності. Націоналізація системного банку супроводжується певним тиском на показники інфляції і валютного курсу, однак на ці ефекти можна впливати завдяки більш жорсткій монетарній політиці. Колапс системного банку – це колосальний удар по банківській системі. Ми не можемо розглядати цю ситуацію тільки з точки зору витрачених державою грошей, ми повинні дивитися в цілому на наслідки для банківської системи.

 

Умовний мільярд гривень, сьогодні витрачений на порятунок банківської системи, дорівнює 10 млрд гривень, які доведеться з часом витратити на її відновлення. Україні необхідне економічне зростання. Є дві його складові – внутрішнє кредитування і прямі інвестиції. І одне без іншого не працює. Впаде банківська система – і ми побачимо справжній колапс економіки. Хотілося б замість апокаліптичних картин побачити реальне економічне зростання.

 

У Німеччині в 2008-2009 рр використовували практику “часткової націоналізації”. При цьому частина акцій банків переходила у власність держави на платній основі. Наприклад, в Німеччині держава купила 25% акцій Commerzbank в обмін на € 10 млрд. Практику об’єднання державних банків активно використовують в Китаї. І як показують результати, вжиті заходи виявляються досить ефективними. При цьому головне – уникнути паніки на ринку і гарантувати виплату дивідендів вкладникам.

 

Зараз склалася наступна ситуація: вкладники банку зняли кошти з депозитів та купили іноземну валюту, встановивши надмірний попит на долар США. Як наслідок він почав зростати, адже сальдо між купівлею та продажем готівкової валюти стало негативне.

 

Реальних економічних причин для зростання курсу немає, до кінця тижня курс гривні до долара повернеться на минулі позиції.

 

Ростислав Фортуна

Для ІНФОРМАТОРа


21.12.2016 484 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

764
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1730
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3311
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2242 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4438
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6186

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

600

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

536

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

523

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

574
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10154
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

995
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

940
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

776
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2589
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

998
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1312
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34252 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

450
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

515
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

859 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1068