Нацбанк догрався із гривнею?

 

Ярослав Солтис

 

Гривня продовжує ставити рекорди падіння. На останніх торгах на міжбанку були подолані відмітки 16 гривень за долар та 20 гривень за євро.

 

Експерти зазначають, що незрозуміла і непрозора політика Національного банку підриває довіру до української фінансової системи і може стати одним із приводів для соціально-політичного збурення. 

 

Політика Нацбанку щодо підтримання курсу гривні є деструктивною, якщо не злочинною, вважає колишній заступник голови Нацбанку Ярослав Солтис. Коментуючи падіння гривні, він зазначає, що до останнього часу Національний банк продавав валюту обраним банкам за явно неринковим курсом. 

 

Людина, працюючи в Нацбанку, повинна знати, що, продаючи валютні резерви по 12,95, в той час як реальна ціна 14-15 – вона краде гроші в українського народу

«Людина, працюючи в Нацбанку, повинна знати, що, продаючи валютні резерви по 12,95, в той час як реальна ціна 14-15 – вона краде гроші в українського народу», – стверджує екс-заступник голови НБУ.

 

За словами Ярослава Солтиса, наслідком політики Нацбанку стало те, що українська національна валюта фактично припинила виконувати одну з функцій грошей – накопичення. Адже українці з огляду на стрімке падіння гривні все більше віддають перевагу долару або євро. За даними НБУ, українці у жовтні купили валюти на 339 мільйонів доларів більше, ніж продали. 

 

«Якби одразу відпустили курс і він був би, наприклад, 16 гривень за долар, то нічого б страшного не сталося. Це був би податок на все суспільство, виправданий бойовими діями. Але коли лише окремі «блатняки» на цьому наживалися – то це злочин», – вважає Ярослав Солтис.

 

Падіння курсу гривні викликає дедалі більше соціальне невдоволення, а надто – з огляду на незрозумілу політику Національного банку. Девальвація національної валюти вкупі з іншими проблемами може призвести до соціальних збурень.

 

Зловживати тим, що в нас війна і все цим пояснювати, довго не варто... Бо спровокувати тут внутрішні збурення дешевше, ніж воювати

«Тут багато факторів. Зараз, наприклад, почнуть платіжки приходити за комунальні послуги вже збільшені, потім ця гривня… Звичайно, це буде обурювати населення. Влада повинна розуміти, що зловживати тим, що в нас війна і все цим пояснювати, довго не варто. Тому що є зовнішні сили, які зацікавлені в тому, щоб внутрішній бунт пришвидшити. Звичайно, Росія зацікавлена в тому, щоб у нас було якомога гірше. Бо спровокувати тут внутрішні збурення дешевше, ніж воювати», – зазначає політолог Олексій Голобуцький.

 

Станом на середину дня 11 листопада Нацбанк знизив офіційний курс з 14,8 до 15,77 гривні за долар. 

 

«Ми продовжуємо сподіватися, що з нашою допомогою ринок все-таки набуде рівноважного стану. Водночас ми готуємо заходи монетарного характеру для стабілізації ситуації. Якщо ж панічні настрої будуть переважати над здоровим глуздом учасників ринку, то Національний банк вводитиме додаткові адміністративні заходи», – цитує голову НБУ Валерію Гонтарєву прес-служба відомства.

 

Радіо Свобода


12.11.2014 610 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2692
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20767
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1803
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1291 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2306
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3945

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

572

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2059

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

750

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1354
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

423
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

944
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24445
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

660
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

688
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

639
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

783
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8129
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

640
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

822
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2110 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

774