На всіх парах до катастрофи

Західноєвропейські столиці знову заповнені натовпами обурених громадян.  Нічого подібного Європа не переживала з початку 1930-х років.

 

 

Можна було б говорити про повторення подій 1968-го, якби тільки те, що відбувається сьогодні в Європі в багато разів не перевищувало ту міфічну «молодіжну революцію» і своїми масштабами, і своїм значенням.

 

Тоді повставали студенти та молодь, зараз - так чи інакше - повстають майже все.



Нова єдність «низів» суспільства формується через загальне розчарування в політичній системі, яку ще кілька років тому щиро вважали демократичною. Проте зараз для величезної кількості людей стає ясно: демократії, як влади громадян, народу, в Європі більше немає.

 

Є поки готовність влади дотримуватися формальних прав і свобод, але немає бажання рахуватися з ясною і переконливо висловленою волею більшості.

 

Провідні політичні партії, які раніше служили механізмом, через який здійснювався зв'язок між суспільством і владою, зараз перетворилися на бар'єр, що захищає владу від тиску суспільства.

 

Ніхто не бере до уваги ані думки людей, ні їхні інтереси. Кругова порука політичних еліт, правих і, на жаль, «лівих» стала опорою системи, в якій виборець позбавлений не тільки ініціативи, а й впливу на процес, що перетворюється на відвертий фарс.

Для французів вирішальним уроком стала боротьба за пенсійну реформу, коли влада відверто і цинічно проігнорувала волю народу, а опозиція, замість того, щоб скористатися труднощами уряду, проявила з ним солідарність - проти власних виборців.

Проте відповіддю на цей консенсус еліт стає загальне неприйняття їхньої політики. Відтепер говорить вулиця, підприємство. Демонстрації переростають в захоплення площ і блокади адміністративних будівель, страйки стають все більш масовими.

Епіцентр боротьби зараз вже не у Франції, а в Греції, Іспанії та Португалії, в країнах, яким «загрожує дефолт». Всі прекрасно розуміють, що дефолт є «загрозою» не для населення цих країн, з якого, навпаки, буде знято тягар боргової кабали, а для міжнародних банків, які ризикують втратити свої вкладення.

Заради того, щоб врятувати банкірів, влади і партії в різних країнах одностайно вимагають від своїх співгромадян нових жертв. Однак проблема навіть не в тому, що жертви ці непомірні і несправедливі. Головна біда в тому, що вони все одно будуть марні. Це, до речі, чудово розуміють і самі банкіри.

 

Нові програми жорсткої економії лише порискорять спад і призведуть, зрештою, до банкрутства країн. Все стане тільки гірше. Але, навіть розуміючи це, фінансисти і уряди продовжують наполягати на збереженні колишнього курсу.

 

По-перше, тому що ніякого іншого лікування вони не можуть навіть уявити, а по-друге, намагаючись відтягнути неминуче, еліти давно перестали думати стратегічно. Зараз вони просто перестали думати.

Вимагаючи від населення і держав скоротити свої витрати, банки вбивають економіку. І вибір перед багатьма європейськими країнами зараз стоїть такий самий, як перед Росією в 1998-м та Аргентиною в 2001-м: або банки остаточно угроблять «реальний сектор» економіки, або, пожертвувавши інтересами фінансової олігархії, суспільство врятує себе від катастрофи.

 

Однак сила і упертість фінансових еліт, їх політичний вплив і корумпованість верхівки всіх основних партій настільки великі, що події, мабуть, будуть розвиватися по найбільш катастрофічному сценарії.

 

Банки все одно програють, але лише після того, як вся інша економіка опиниться в руїнах.

Люди, що звикли зараховувати себе до благополучного «середнього класу» раптом виявляють себе пролетарями, західні вільні громадяни усвідомлюють, що мало чим відрізняються від єгиптян або тунісців. У французькій пресі пишуть про назріваючий «єгипетський сценарій», а Греція вже почала реалізовувати деякі його елементи.

 

Профспілки виявилися радикальнішими і ефективнішими опозиційних партій, зумівши очолити протести в багатьох країнах. Протестуючі електрики, прагнучи не допустити приватизації своєї компанії, починають віялові відключення установ і підприємств, автомобілісти ламають шлагбауми, що закривають в'їзд на платні дороги і їдуть по них безкоштовно, молодь блокує адміністративні будівлі.

Це повстання. Поки, на щастя, мирне, що використовує ненасильницькі методи, але для всіх зрозуміло, що дороги назад вже немає. Протестують не тисячі антиглобалістів, не активісти лівих організацій і радикальні студенти. Піднімається народ. Мільйони.

Те, що відбувається сьогодні в Європі, лише перший акт великої історичної драми. Ніякої «готової альтернативи» немає, вироблятися вона буде вже в ході кризи, в процесі політичної і соціальної боротьби.

 

Як немає і «готових» лідерів. Вірніше, ми ще не знаємо, хто зуміє знайти кращі відповіді на запити суспільства. Це процес, який у сукупності може зайняти не один рік. Але зрушення, що відбуваються – незворотні.

Упертість, егоїзм, корупція і кругова порука еліт привели до того, що криза ліберальної економіки обернулася найбільшою кризою ліберальної демократії, починаючи з 1930-х років минулого століття. І для того, щоб вийти з нього вже недостатньо виявиться скорегувати економічну політику. Доведеться міняти саму державу. Епоха революцій повертається.

 

 

Борис Кагарлицький,

директор Інститута глобалізації та соціальних рухів

 Джерело: stoletie.ru


28.06.2011 1305 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

317
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2914
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21068
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1977
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1348 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2363

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

699

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2139

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

817

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1407
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

141
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

466
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

998
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

142
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

757
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

737
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

680
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8212
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

823 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

875
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2169 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

820