На Прикарпатті живе бабця, яка вміє заговорювати від зміїного укусу (фото)

 

/data/blog/81789/c9e3e51cfeaf78d7059847f58d97fa23.jpg

 

Велика кількість змій у Карпатах в гарячу пору – звичне явище. Здебільшого, тут зустрічається гадюка звичайна сірого, чорного і червоного кольорів.

 

Найбільш небезпечною є червона гадюка, пише Фіртка з посиланням на Час і Події.

 

Особливо змії активізувалися у Верховинському районі Івано-Франківської області за останніх кілька років. Цього року, як і прогнозувалося, їх ще більше.

 

Щотижня в ЗМІ з’являється інформація про укус змії в тому чи іншому селі району. Кусають вони, крім людей, і домашніх тварин, зокрема, корів.

 

Попри те, що Верховинська районна лікарня забезпечена фахівцями і всіма необхідними медикаментами, місцеві мешканці досі користуються послугами жінок, котрі вміють примовляти (заговорювати) від укусу гадюки.



В одному з найвіддаленіших сіл Верховинського району – Шибеному – заговорювати змій уміє 85-річна Василина Палійчук. І доводиться це робити досить часто, адже тут плодиться багато червоних гадюк.

 

Гадюка ніколи не нападає першою, але трапляються непередбачувані випадки. Часто кусають людей при збиранні лісових ягід, при сінокосах, біля річки або якщо наступити на неї ненароком. А ще в Карпатах розпочався своєрідний вид бізнесу: люди ловлять гадюк, запихають живцем у літрову банку зі самогоном і продають. Кажуть, що гадюка випорскує у самогон свій яд, і це є лікарством від раку. Вартість однієї зловленої змії коштує, в середньому, 150-250 гривень. Власне, під час полювання на гадюк трапляються випадки укусу.

 

Журналісти почали навідуватися до Василини Палійчук буквально 5 років тому, бо раніше про неї не знали. Та й потрапити до жінки не так легко.

 

Село Шибене розташоване на відстані приблизно 35 кілометрів від районного центру – Верховини. Звідти до села двічі на день їде рейсовий автобус. Коли автобус приїжджає на автостанцію, його беруть штурмом, адже кожен хоче зайняти сидяче місце. Крім місцевих пасажирів, завжди багато туристів, адже з цього села починається прямий маршрут на гору Піп Іван Чорногірський та інші вершини. Їхати треба дві години по розбитій, а подекуди – небезпечній дорозі.

 

Після прибуття на кінцеву зупинку потрібно пройти паспортний контроль, адже тут – прикордонна застава. Місцевих прикордонники знають, а в приїжджих одразу вимагають документи, розпитують мету приїзду і реєструють у спеціальний журнал. Прикордонник одразу показав мені, куди іти до Васюти Палійчук (так її називають місцеві), хоча я його і не просив, бо мене туди повели мої знайомі з цього ж села.

 

Мешкає пані Василина на окраїні села, під лісом. До хати піднімалися по крутій стежині. Тоді був дуже спекотний день. Біля хати нас зустрів і на мить розгавкався рудий пес, а потім почав вертіти хвостом. Хата відчинена навстіж. Пані Василина біля хати обертала сіно. Зустріла нас радісно, з посмішкою. Легко і невимушено зав’язалася розмова. Старенька одночасно працювала і розмовляла.

 

«А хто у вас косить траву, – запитую у Василини Палійчук?
«Сама кошу. Сама висушую і складаю. Нема кому допомогти, бо сусіди і родина мають досить свого. Навіть нема кого за гроші найняти».

 

Самій косити у 85-річному віці у стрімкому березі важко навіть молодій і здоровій людині. У такому віці це вже рідкість.

 

Василина Палійчук – найстарша мешканка села, а її рід був найстаршим родом у цьому селі. Раніше вони жили на віддаленому присілку «Керничний», котрий розташований неподалік ще віддаленішого, але вже мертвого села Буркут (відомого лікувальною водою). У 1959 році їхню родину і ще одних сусідів виселили звідти у зв’язку з будівництвом кляузи для сплавів лісу. А батьки Василини переселилиcя в Шибене після І Світової війни із села Верхній Ясенів цього ж району. У Шибеному родина залишила їм у спадок шмат землі. Зі собою мали тільки сокиру, і з того почалося господарство. У сім’ї було восьмеро дітей. Зараз залишилося, разом з Василиною, п’ятеро. Усі живуть у Шибеному.

 

«Чи правда, що ви вмієте заговорювати від зміїного укусу?»
«Аєкжиш, – каже по-гуцульськи бабця Василина. Треба взяти головку часнику, голку і примовляти спеціальні слова, проштрикуючи голкою в часник: «Лойгош чи лойгошка, замнісця, замнісця. Заклинаю погану голову, погану голову, погані очі, погані очі, погану твар, погану твар, погані зуби, погані зуби, погані губи, погані губи, поганий язик, поганий язик. Заклинаю, най щезає, пропадає, а худобі (людині – прим. Ю. А.) най помагає. Цю голку з часником треба разом потовкти, скропити сечею і змазувати рану. А зверху ще треба накладати синьою глиною. Тоді рана стухає, і не треба йти до лікаря».

 

Вміння замовляти від зміїного укусу передалося Василині Палійчук від матері. А мама навчилася від своєї матері. Пані Василина каже, що дуже часто доводиться використовувати ці знання, адже в селі водиться багато змій, котрі кусають людей і худобу. Востаннє заговорювала два тижні тому – змія вкусила корову в сусідки. А колись змія вкусила братову невістку за ногу, коли та згрібала сіно. Каже, що невістка місяць хворіла. Рана може довго гнити, може випадати шкіра і м’ясо. Людина може вмерти від укусу змії, якщо не заговорювати, але такого випадку бабця не пам’ятає. Змія дуже часто кусає корів за дійки, бо чує, що там є молоко. Саму Василину змія не кусала ніколи.

 

«Колись мого брата вкусила на дорозі маленька змія, – пригадує пані Василина. – Мама примовляла, але нога не переставала пухнути. Довелося їхати до іншої знахарки».

 

«Кажуть, що цього року має бути багато гадюк, – бідкається бабця. Біля мене внизу живе червона гадюка, а я не маю часу, щоб піти і вбити її».

 

Василина Палійчук каже, що змія має силу і вдень, і вночі. На сонці вона лише гріється, а з місця на місце переповзає, здебільшого, вночі.

 

Вміє Василина Палійчук заговорювати і від «зміїного ока», тобто, від вроків. Каже, що часто людина може, нехотячи, вректи іншу людину, тому що «так смачно погляне»: «То треба зачерпнути горнятком протічної води за течією, взяти з печі жаринку і ніж, – розповідає знахарка. Потім треба рахувати: не один, не два, не три, не чотири, не п’ять, а далі – назад до одного. Потім ту воду перехрестити, вмитися, відсьорбнути і вилити поза себе. Цією водою можна змазувати обличчя людини і давати пити.
А ще вміє спалювати ружу: «Треба взяти повісмо з льону, постелити його на запаску і примовляти: ружа зелена, голуба, черлена, чорна, жовта. Не палю прядиво, а палю рожу».

 

Бабця Васюта добре розуміється на цілющих карпатських травах. Сама їх заготовляє на зиму.

 

«Від застуди допомагає татарське зілля і полин, – каже пані Василина. Від болю у шлунку чи при високому тиску допомагає звіробій, або, як ще його називають, змієвон. Але колись люди, здебільшого, хворіли на застуду і не знали інших хвороб, як тепер. За Польщі був один лікар у Верховині, але йому треба було дати три злоті, аби він подивився».

 

Пані Василина жаліється, що мешканцям села докучають дикі звірі. Вовки, лисиці, ведмеді, дикі свині – тут не рідкість.
Кілька днів тому попри хату йшов вовк, – спокійно каже пані Василина. Колись, коли ми ще жили на Керничному, йшов мужчина на Буркут і на нього хотіла напасти зграя вовків. Він встиг вилізти на дерево. Вовки підстрибували, щоб його стягнути звідти, але зняли тільки взуття і штани. Потім їхала якась машина, і вони повтікали. Бувають також ведмеді. В цю пору вони на полонині, але часто заходять у село. Найбільше їх можна зустріти, коли дозріває малина, але то є небезпечно, бо ведмідь «мече колодім» (жбурляє колоди)».

 

Бабця Василина з ностальгією згадує свою, хоч і нелегку, молодість.
«Колись люди були прості. Тяжко працювали, жили бідно, але чомусь було весело, – каже старенька. Я з 12-ти років працювала далеко в горах на посадці лісу. Спала у колибі з хвої. На вогнищі варила кулешу і смажила сало. Отой ліс, що я садила, давно виріс, і його вже зрубали».

 

Пам’ятає старенька сільські вечорниці. «Люди сходилися на вечорниці і пряли куделі. Одного вечора приходили до одних господарів, а наступного – до інших. Пряли цілу ніч. Сміялися і жартували. Приходили парубки, грали на денцівках, залицялися до дівчат. Бувало, що на вечорницях і посваталися».

 

Бабцю Василину завжди запрошують на весілля. Вона, як кажуть місцеві мешканці, є душею компанії. Співає старі гуцульські коломийки і розповідає цікаві історії зі своєї молодості. Хто б не запросив її на весілля – нікому не відмовляє. А ще вона добре пам’ятає весілля своєї молодості: «Весілля було на конях. Молоді були одягнені у гуцульських строях. Було троє музикантів: цимбаліст, скрипаль і сопілкар. І саме весілля не було багатолюдне, всі поміщалися у маленькій гуцульській хатині. Танцювали по черзі, бо для запального танцю «гуцулка» не вистачало місця». Якщо на весіллі було 15-20 людей, то це вважалося великим весіллям. Страв на весіллі давали небагато: голубці, холодець, кукурудзяна каша з гуслінкою. Горілки пили дуже мало – п’яних не було».

 

/data/blog/81789/fef994bc7ce5bf0cf6b3f156c40a0da0.jpg

 

/data/blog/81789/fe8a8f4cbc26351e856d4991b32bfde9.jpg

 

/data/blog/81789/eeb1360ccd5e97cc3f3b6009f97d7842.jpg


16.07.2015 4060 0
Коментарі (0)

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1861 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1248
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5032
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

14406 7
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3408 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3228

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1053

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2414

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2370

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2924
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

187
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1350
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1127
13.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

603
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

518
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

862
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

827
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21801
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

344 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

813 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

616
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

1082