На Прикарпатті занедбані угіддя рясно вкриті мурашиними купинами

Тисячі гектарів необроблених земель Прикарпаття рясно вкрилися чудернацькими купинами, схожими на кротовиння. Нарости висотою подекуди й до півметра, які поширюються угіддями з неймовірною швидкістю, стали темою не лише приватних бесід, а й жвавих суперечок в інтернеті.

 

Подейкують навіть, що ці купини - результат діяльності особливих мурашок, завезених ворожими закордонними спецслужбами для знищення родючих українських ґрунтів.

 

Принаймні прикарпатських науковців така версія зацікавила. Комахи-диверсанти?

 

Проїжджаючи повз занедбані угіддя, рясно вкриті дивними горбиками, люди навіть у громадському транспорті починали сперечатися: це мурахи чи кроти? Одразу зазначимо: рацію мають прихильники мурашиної версії. Втім, серед них, схоже, чимало параноїків, для яких нашестя мурашок на необроблені поля стало свідченням світової змови проти Української держави та її безцінних чорноземів, які в часи глобальної продовольчої кризи начебто можуть прогодувати півсвіту і поголовно зробити українців багатіями.

 

Прихильники теорії змови припускають, що ці мурашки - своєрідні диверсанти, виведені в лабораторіях закордонних спецслужб, і угіддя, які вони захопили, вже не надаються для сільськогосподарського виробництва. Аби вивести шкідників, мовляв, доведеться застосувати таку хімію, що споживати вирощену на полях продукцію буде неможливо. Здавалося б, із цих страхів можна лише посміятися.

 

Втім, науковці не полінувалися перевірити і таку екзотичну версію. Детально вивчити причини нашестя мурашок взявся доктор біологічних наук, завідувач кафедри біоекології Прикарпатського національного університету, директор Інституту гірського лісівництва Василь Парпан. За словами науковця, пояснення масового поширення мурашників наразі немає.

 

“Мені теж сказали спочатку, що це мурахи не наші, що це мурахи - продуковані. Ми перевірили. Виявилося, що це не так”, - зазначив науковець.

 

Однак чому і як з’явилися рясні купини, він однозначно відповісти не може.

 

“До прикладу, я бачу, з правого боку рясніють мурашники, а з лівого нема. Зате там росте борщівник Сосновського, який сам по собі є хімікатом. Тобто певні припущення є, але цю проблему потрібно ґрунтовно вивчити”, - не поспішає з висновками професор. Не бійтеся мурашок Натомість прості пояснення явища є у чиновників від сільського господарства. Більше того, поширення мурашників додає службовцям оптимізму.

 

“Це природний процес. Розмноження мурашок є показником екологічного оздоровлення земель”, - заспокоїв в.о. начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Іван Андріїшин.

 

За його словами, мурашники так швидко поширюються, бо угіддя роками відпочивають - не розорюються, навіть не обкошуються.

 

На сьогодні площа необробленої землі на Прикарпатті, за попередніми підрахунками, сягає 55 тис. га. З них приблизно 30 тис. га - це присадибні ділянки.

 

“Коли відбувалася реформа, кожен селянин хотів взяти побільше землі, а зараз не може з нею впоратися - розмірковує Андріїшин. - Значна частина людей, які отримали ці паї, вже повмирала, а молодь не хоче працювати на землі. Шукає роботи в місті або виїжджає на заробітки за кордон”.

 

Головний спеціаліст відділу рослинництва головного управління агропромислового розвитку ОДА Михайло Голубко додає, що селянам щороку важче обробляти землю: “Зараз виорати шість соток землі коштує 150 грн. До того ж, зросла вартість посівних матеріалів”. За його словами, люди, які постійно працюють на полі, не мають проблем із мурашками на своїх ділянках.

 

“Я вам скажу на прикладі свого саду. Я двічі на рік кошу траву… Там, де поля в обробітку, не знайдете жодної купини”, - пояснює Голубко.

 

Агроном розповідає, що мурашники виводяться механічним способом. Для обробітку великої площі існує спеціальні техніка, яка зрізує мурашині купи. На маленьких ділянках розрівняти горбики можна і сапами. При цьому чиновники застерігають від застосування будь-якої хімії, адже мурашки виконують важливу функцію: вони знищують шкідливих комах та сприяють утворенню органічного шару ґрунту - гумусу. Отже, надто перейматися поширенням мурашників не варто.

 

Завдати клопотів ці “диверсанти” здатні хіба лінивим і бездарним господарям. Днями голови Івано-Франківських ОДА та обласної ради Михайло Вишиванюк і Олександр Сич підписали розпорядження про примусове вилучення земель у власників, які не обробляють своїх ділянок.

 

Вже створюються комісії, які проведуть інвентаризацію необроблених угідь і підготують необхідні матеріали для вилучення їх на користь земель запасу місцевих рад. Мурашки таким комісіям якраз і стануть у пригоді, видавши бездарних власників землі з головою. 

 

Марія ГАВРИЛЮК

Галицький Кореспондент


25.05.2011 2545 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

97
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12623 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1462
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

796
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5960
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1646

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

567

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1394

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1202

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1107
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

459
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

584
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1502
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

532
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

804
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5848
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13029
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

457
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

422
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

736 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1186