На Прикарпатті закликають до збереження архітектури

 

 

Чимало архітектурних споруд в Коломиї пережили більше сотні років. Проте впродовж останніх місяців відбувається своєрідна акція вандалізму історичних скарбів міста.
Вирішили привернути увагу до цієї глобальної проблеми громадська організація «Збережімо стару Коломию». Саме під її егідою у педагогічному коледжі відбувся круглий стіл під назвою «Збереження історико-архітектурної спадщини Коломиї. Діалог громади та влади».

Учасниками круглого столу стали активні коломияни, яких турбує стан архітектурноі спадщини міста.

 

Приєднався до діалогу і очільник Коломиї Ігор Слюзар. Він зазначив, що міська влада не завжди спроможна захистити історичні будівлі в Коломиї. Так, один із місцевих підприємців вже впродовж кількох років нищить територію Старого Ринку, але покарати його немає змоги, розповів міський голова.

 

Найчастіше страждають будівлі в центральній частині міста. Директор Національного музею Гуцульщини та Покуття ім. Кобринського Ярослава Ткачук скаржиться, що через постійний рух вантажних автомобілів по вул. Театральній частина музею обвалюється. Це саме стосується, і інших визначних будівель у середмісті.

 

Присутні запропонували вже найближчим часом заборонити рух транспорту, хоча б на двох вулицях в центральній частині міста, або ж хоча б заборонити в’їзд в центр міста вантажних автівок. Хоча варто зауважити, що мова про це вже йде впродовж кількох років, а результату немає.

 

Не обминули учасники круглого столу і проблеми існування Молодіжного Центру на вул. Петлюри, 11. З року в рік ця будівля стає все гіршою й гіршою, а за її ремонт ніхто не береться. Ігор Слюзар всіх запевнив, що гроші на ремонт будівлі вже знайдені. Пообіцяв, що роботи розпочнуться з наступного року.

 

Учасники дійшли згоди, що одними з винуватців нищення будівель міста є міські архітектори. Саме їхня неосвіченість та небажання совісно працювати призвели до того, що чимало міських будівель буквально випадають із цілого ансамблю міста. Найперше, слід відправити міських архітекторів на навчання, щоб вони опанували правила спорудження та реконструкцію будівель. Цілком доцільно було б співпрацювати із європейськими краінами, які надавали консультаційеі поради місцевим архітекторам.

 

Депутат міськради Любомир Глушков неодноразово наводив у приклад місто Львова, яке впродовж трьох років активно співпрацює із німецьким товариство «GIZ». Саме ця організація започаткувала проект «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова», завданням якого є збереження історичної спадщини древнього Львова. Але для того, щоб хтось погодився співпрацювати з Коломиєю, необхідно, щоб громадськість міста на чолі з владними структурами взялися за відновлення старих будівель.

 

В Коломиї немає відповідального органу, який б займався збереженням історичних пам’яток. Такий орган – необхідний, підсумували учасники круглого столу. вони наголосили, що це мають бути підготовлені та компетентні люди.

 

«Ми бачимо, як поступово розвалюються історичні будівлі міста. У свідомого коломийця від цього має боліти серце. Ми маємо зберегти архітектуру Коломиї, і передати її наступного поколінню. Це наш прямий обов’язок. Вирішувати цю проблему потрібно сьогодні, завтра вже може бути пізно, і цих будівель просто не буде»,- каже депутат міської ради Любомир Глушков.

 

Учасники круглого столу запевнили, що будуть й надалі займатись вирішенням цієї глобальної проблеми міста. Всі охочі можуть приєднатись до громадської ініціативи. Лише разом, зі спільними ідеями та починаннями можна зберегти історичні будівлі Коломиї.

 

Ярема Чуйко, "Дзеркало Коломиї"


05.08.2013 499 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1649
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3104
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1103
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1133
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1166 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3415 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

193

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

891

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

291
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2456
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1214
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1276
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15158
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7460
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

293
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

306
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

364
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

356
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

446