На Прикарпатті закликають до збереження архітектури

 

 

Чимало архітектурних споруд в Коломиї пережили більше сотні років. Проте впродовж останніх місяців відбувається своєрідна акція вандалізму історичних скарбів міста.
Вирішили привернути увагу до цієї глобальної проблеми громадська організація «Збережімо стару Коломию». Саме під її егідою у педагогічному коледжі відбувся круглий стіл під назвою «Збереження історико-архітектурної спадщини Коломиї. Діалог громади та влади».

Учасниками круглого столу стали активні коломияни, яких турбує стан архітектурноі спадщини міста.

 

Приєднався до діалогу і очільник Коломиї Ігор Слюзар. Він зазначив, що міська влада не завжди спроможна захистити історичні будівлі в Коломиї. Так, один із місцевих підприємців вже впродовж кількох років нищить територію Старого Ринку, але покарати його немає змоги, розповів міський голова.

 

Найчастіше страждають будівлі в центральній частині міста. Директор Національного музею Гуцульщини та Покуття ім. Кобринського Ярослава Ткачук скаржиться, що через постійний рух вантажних автомобілів по вул. Театральній частина музею обвалюється. Це саме стосується, і інших визначних будівель у середмісті.

 

Присутні запропонували вже найближчим часом заборонити рух транспорту, хоча б на двох вулицях в центральній частині міста, або ж хоча б заборонити в’їзд в центр міста вантажних автівок. Хоча варто зауважити, що мова про це вже йде впродовж кількох років, а результату немає.

 

Не обминули учасники круглого столу і проблеми існування Молодіжного Центру на вул. Петлюри, 11. З року в рік ця будівля стає все гіршою й гіршою, а за її ремонт ніхто не береться. Ігор Слюзар всіх запевнив, що гроші на ремонт будівлі вже знайдені. Пообіцяв, що роботи розпочнуться з наступного року.

 

Учасники дійшли згоди, що одними з винуватців нищення будівель міста є міські архітектори. Саме їхня неосвіченість та небажання совісно працювати призвели до того, що чимало міських будівель буквально випадають із цілого ансамблю міста. Найперше, слід відправити міських архітекторів на навчання, щоб вони опанували правила спорудження та реконструкцію будівель. Цілком доцільно було б співпрацювати із європейськими краінами, які надавали консультаційеі поради місцевим архітекторам.

 

Депутат міськради Любомир Глушков неодноразово наводив у приклад місто Львова, яке впродовж трьох років активно співпрацює із німецьким товариство «GIZ». Саме ця організація започаткувала проект «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова», завданням якого є збереження історичної спадщини древнього Львова. Але для того, щоб хтось погодився співпрацювати з Коломиєю, необхідно, щоб громадськість міста на чолі з владними структурами взялися за відновлення старих будівель.

 

В Коломиї немає відповідального органу, який б займався збереженням історичних пам’яток. Такий орган – необхідний, підсумували учасники круглого столу. вони наголосили, що це мають бути підготовлені та компетентні люди.

 

«Ми бачимо, як поступово розвалюються історичні будівлі міста. У свідомого коломийця від цього має боліти серце. Ми маємо зберегти архітектуру Коломиї, і передати її наступного поколінню. Це наш прямий обов’язок. Вирішувати цю проблему потрібно сьогодні, завтра вже може бути пізно, і цих будівель просто не буде»,- каже депутат міської ради Любомир Глушков.

 

Учасники круглого столу запевнили, що будуть й надалі займатись вирішенням цієї глобальної проблеми міста. Всі охочі можуть приєднатись до громадської ініціативи. Лише разом, зі спільними ідеями та починаннями можна зберегти історичні будівлі Коломиї.

 

Ярема Чуйко, "Дзеркало Коломиї"


05.08.2013 452 0
Коментарі (0)

07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

1321
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33185
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2052
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2826
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

4753 9
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4746

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

173

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

925

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

601

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

836
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

415
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

496 1
29.12.2024

Новий рік — це не лише шампанське та олів’є. У різних куточках світу люди святкують по-різному, і їхні страви можуть стати чудовим натхненням для вашого святкового столу.  

795
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

887
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

679
27.12.2024

Найбільша релігійна парафія села вирішила святкувати Різдво по-старому — 7 січня. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди.    

7292
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

608
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30054 1
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

316
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

377
30.12.2024

Частка респондентів, які не погоджуються, що наступальна операція ЗСУ в Курській області посилила шанси України на переговорах, зростає з віком.  

578
26.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

772