На Прикарпатті виготовляють різдвяні обереги-павуки (фото)

З кількох сотень соломинок українські майстри виготовляють різдвяні обереги-павуки.

За давнішими уявленнями, ця прикраса символізує Всесвіт та рід. Часто ці поняття у народній ментальності переплітаються, бо кожна родина це окремий світ. Зрештою солом’яний павук і схожий на родове дерево із центром посередині, від якого соломинками-розгалуженнями «розростаються» покоління. Та й кожна частинка павука чіпляється до іншої, як діти до батьків, дідів і прадідів, інформує ЕКСПРЕС.

«Ця прикраса ще праукраїнська, - розповідає Стефанія Капустинська, етнографиня з Івано-Франківська.— Ззовні солом’яна легка іграшка нагадує павука з багатьма ніжками. За народними уявленнями, павук вважається вісником добрих новин. А на Різдво маємо найголовнішу новину: народження Божого Сина. За християнськими легендами, саме павуки виткали новонародженому Синові Божому ковдрочку, аби Він не замерз в холодну ніч у вертепі. Божа Мати, накривши святе Дитятко, поблагословила працю павуків та сказала, що віднині ніхто не має права їх вбивати, бо павуки — Божі помічники. Донині люди у селах, знайшовши павука, не вбивають його, а разом з павутиною згрібають та виносять надвір. А якщо хтось спеціально нищить цих комах, то кажуть, що його оселю «обплутають» нещастя і хвороби».

За словами пані Стефанії, виготовляють різдвяних павуків лише із житньої та пшеничної соломи, яку збирають наприкінці липня. У цей час бадилинки тверді та не ламаються, а саме це треба для майбутніх виробів. Зрізані соломинки очищають від колосся та сортують за довжиною і діаметром. Уже перед самим виготовленням павуків соломинки проварюють та нарізають на шматочки-трубочки. При цьому треба стежити, аби жодна соломинка не переломилися навпіл, бо тоді, від роду хтось «відпаде». Соломинки для павука нанизують лише на білі нитки, аби увесь наступний рік життя було світло.

Складають їх у прості геометричні фігури. Як правило, це трикутники або ромби. Але є і складніші конструкції: 12-кутники, октаедри. Схожі вони на піраміди із дзеркальним відображенням, одна—зверху, друга—знизу. Прикметно, що кути в цих фігурках мають бути заокругленими, щоби не було небезпеки й гостроти в родинах та сварок у подружжях.

Пані Капустинська каже, що різдвяний павук століттями вважається не просто прикрасою, а й оберегом. Та не всі вміють його робити, і тим, хто складати солому не може, пані Стефанія радить купити різдвяну прикрасу. Ціна солом'яного павука - від 50 до 300 гривень. До речі, осучаснені варіанти павука можуть бути з дроту, ниток і навіть…коктейльних трубочок, але найкраще все таки вибрати прикрасу із соломи.

«Якщо ви не вмієте робити павука, то не засмучуйтеся, а купляйте, - радить пані Капустинська, - А знизу на куплену прикрасу ви може просто власноруч причепити сухоцвіт, маленького ангелика, кольорову кульку з паперу або навіть кілька півнячих пір’їнок" .

Готовий павук перед Святвечором підвішують на кінській волосині до світильника. Легка прикраса крутиться, тішить родину й гостей. Висить павук аж до 19 січня, до свята Богоявлення. Тоді його знімають та спалюють, залишати павука на наступний рік вважається поганою прикметою, це ніби притягувати у хату всі проблеми старого року. Хоча спалювати такий витвір навіть рука не піднімається.

Фотогалерея


27.12.2018 2518
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

827
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

394
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14187 16
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1632
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

915
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6253

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

682

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1507

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1315

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1201
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

555
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

695
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1619
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

638
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

927
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5970
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13826
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

299
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

596
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

526
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

841 2