На Прикарпатті віднайшли католицький костел святого Сесілія середини XVIII століття (ВІДЕО)

У селі Креховичі Брошнів-Осадської громади віднайшли католицький костел святого Сесілія середини XVIII століття.

Вчитель історії Креховецької гімназії Андрій Дутчак Суспільному розповів, що про споруду є мало відомостей і її немає у реєстрі культурних пам'яток, пише Фіртка.

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

"З приходом радянської влади у 1945 році у церкві розмістили складське приміщення та шкільний спортзал.

Після того, як збудували у 1974 році школу в селі, ця пам'ятка не використовувалася", — розповідає Андрій Дутчак.

За словами головної спеціалістки відділу економічного розвитку, інвестицій та проєктної діяльності Брошнів-Осадської селищної ради Світлани Мицик, цю церкву віднайшли в межах проєкту "Ворота в Центральні Горгани: міжкультурний діалог на польсько-українському прикордонні".
Будівлю вже обстежили спеціалісти, які визначили, що вона — у задовільному стані.
"Уже виготовлена облікова документація. Кінцевою метою нашого проєкту є занесення костелу святого Сесілія до реєстру культурної спадщини.
Також ми хочемо виготовити правоустановчі документи для костелу. Для цього ми подали запит у державний архів у Львові. Тоді будемо знати, що саме представляє цей костел, до якої парафії він належить", — пояснює Світлана Мицик.
Костел святого Сесілія увійде до туристичного маршруту, який планують відкрити у 2023 році, розповідає керівниця проєкту Ольга Максимович. Його протяжність становитиме 70 км.
Маршрут розпочинатиметься у Брошнів-Осаді, а закінчуватиметься у селі Осмолода. За словами Ольги Максимович, це — один з етапів українсько-польського проєкту, який направлений на збереження пам’яток культури та популяризації спадщини Бойківщини. 
"У підсумку ми очікуємо зростання кількості туристів на теренах Східної Бойківщини. Це — фінальний результат.
До цього ми йдемо через десять заходів, які націлені на історичні, етнографічні та соціологічні дослідження, промоцію спадщини Бойківщини, розробку туристичного маршруту, формування туристично-інформаційного центру на базі Брошнів-Осадської громади й, власне, комунікаційні заходи", — розповіла Ольга Максимович.
Досліджують історико-культурну спадщину бойків разом з польськими колегами Вищої державної професійної школи міста Холм. Керівник відділу закордонної співпраці Зигмунд Ґадзінський розповів, що докладне вивчення історії Західної Бойківщини в Польщі дало змогу розвинути туризм.

"У Польщі зараз є мода на регіоналізм. Люди просто приїжджають, шукають, дізнаються про своє коріння. Це — така течія сьогоднішнього дня.

Люди хочуть знати, чи є в їхньому родоводі бойки, вони хочуть довідатися про це більше. Тому люди виїжджають на ці терени та шукають", — сказав Зигмунд Ґадзінський.

Проєкт "Ворота в Центральні Горгани: міжкультурний діалог на польсько-українському прикордонні" розрахований на півтора року. Його планують закінчити у 2023 році.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Понад 55% мешканців західних регіонів є вірянами ПЦУ, лише 3% — УПЦ МП

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?


24.09.2022 9850 157
Коментарі (157)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3763 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

553
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273