На Прикарпатті відбувся всеукраїнський фестиваль ліжникарського мистецтва «Барвограй»


На всеукраїнському фестивалі ліжникарського мистецтва «Барвограй», що відбувся у столиці цього давнього промислу – селі Яворів Косівського району, що на Прикарпатті своїх вироби представили десятки майстринь.

 

Більшість ліжників зроблено в гуцульській традиції із використанням яворівських візерунків. Адже модною нині є тенденція повернення до джерел. Як не прикро, але ринок заполонили різноманітні модернові ліжники та китайські підробки. Проте в Яворові цього говорити не варто – засміють або образяться, адже їхні ліжники – це вже своєрідна фірмова марка.

 

Ще перед в’їздом у Яворів чи не біля кожної добротної садиби на дерев’яних та кованих парканах, плетених тинах і довгих металевих дротах  висять клапті чорної, білої та сірої вовни. За кілька тижнів із неї зроблять ліжники. Оці пухнасті яворівські дива якраз сусідять із вовною. Що не двір – невеличка «виставка» із сірих, білих і з кольоровими узорами ліжників. Одні вже готові на продаж, інші – щойно виткані, треті – сушаться. Ліжники тчуть чи не в кожній хаті й дорослі, і діти. Ця справа стала водночас  родинною і загальносільською.

 

Тим часом ліжникарі, мистецтвознавці, працівники музеїв, клубних установ, вчителі, художники, викладачі мистецьких вишів збираються у школі. В одному із великих приміщень, де навіть учні початкових класів добре знаються на ткацтві, зустрічаю сотні гостей. Ось ходять іноземці з  далекої Естонії та сусідньої Польщі. Уважно приглядаються. Гладять ліжники та усміхаються. Кажуть, що навіть дотик до яворівського м’якого виробу додає настрою.

 

«У нас багато цікавляться технологією, пробують щось ткати, але повірте, що такого ліжника, як у Яворові, таки ніхто не зробить, – із гордістю каже «Експресу» місцева сільська голова Катерина Шкрібляк. – Тут треба чимало потрудитися. Вовна зі щойно постриженої вівці має непривабливий вигляд і неприємний запах. Аби позбутися цього, вовну заливають гарячою водою й ходять по ній, аби вона добре вимилася. Потім її миють руками під протічною водою на річці. Після сушіння сортують і розчісують спеціальним гребенем, від чого утворюється пухнастий клубок. Для полегшення роботи процес чесання тепер уже механізовано».

 

Чесана вовна легко скручується в товсті нитки-ровниці, які потім можна фарбувати природними барвниками з настою лушпиння цибулі, кори дуба, вільхи, бузини й листя горіха. Бувало, що додавали  хімічні барвники, але тепер стараються, аби все було лише натуральне. Так би мовити тримають марку. Та й ліжник з хімічними барвниками значно  втрачає в ціні. Тчуть ліжники переважно на саморобних ткацьких верстатах. Основу для піткання купують.

 

«Щойно витканий виріб кидають у спеціальний пристрій – валило, величезну дерев'яну діжу, звужену донизу, куди з величезною силою спадає потік води, підведений жолобом. Він вривається й стрімко піднімається догори, утворюючи вир, у якому протягом кількох годин «валєютси» ліжники, – підхоплює розповідь місцевого війта юна майстриня Мар’янка Петричук. – Після валила вони стають тугими та пухнастими. Згодом ми сушимо ліжники на жердках, розчісуємо щіткою, аби розпушити вовну».

 

Гостей фестивалю навчають, як відрізнити «фірмовий» ліжник від підробки, як вибрати якісний виріб. «Спочатку треба добре роздивитися колір, – навчають ліжникарки з Верховини. – Якщо ліжник має чорні, сірі та білі тони, то він - натуральний, а якщо брунатний і зелений – фарбований. Останній, власне, найчастіше й може бути підробкою. Тому, коли ви бачите кольоровий ліжник, треба попросити продавця висмикнути кілька ворсин та потерти їх між пальцями. Якщо ліжник китайський, на пальцях може залишитися фарба».

 

Також за ворсинами можна визначити чи з доброї вовни виткали ліжник. Отже, якщо ворсини короткі, то виріб виткано з ниток, прядених із того волокна, що залишилося на щітці після розчісування доброго ліжника. Адже окремі спритники, аби добро не пропадало, роблять ліжники із другосортної сировини. Необхідно ретельно обдивитися й основу, яка має бути лише вовняною. Варто перевірити виріб й «на світло». Якщо ліжник просвічується, то, він  недовго був у валилі або й зовсім не був. Такий довго не прослужить.

 

А ще в Яворові кажуть, що справжній ліжник має особливу енергетику, а чергування природних кольорів позитивно впливає на зір. Пухнасте карпатське диво відоме своїми цілющими властивостями, лікує радикуліт та застуду.

«Аби позбутися недуг, – радять ліжникарки, – треба натертися горілкою й роздягненим закутатися в ліжник. Сила «живої» овечої вовни зробить свою справу – хворобу наче рукою зніме».

 

Ціни на ліжники починаються від 400 гривень. А далі – справа за вмінням торгуватися. Набори із великого ліжника та двох накидок на крісла можуть коштувати від 450 до 600 гривень. Ціни можуть бути й вищими, адже десятки багатих замовників можуть побажати виткати цілі картини. За таку роботу платять близько тисячі й більше.

 

На основі ліжників, у Яворові почали шити верхній одяг із ліжникової тканини. Його носять модниці Києва та Львова. Популярні ліжникові плащі й у Косові. Щоправда носити у вологу погоду виріб не варто, проте в сухий мороз пухнастий верхній одяг із Яворова буде якраз. Ціна на ліжниковий одяг коливається від 300 до 1200 доларів. Виробляють  яворівці ще й ковдри та подушки, наповнені чесаною вовною. Вони сприяють здоровому сну, адже вовна має властивість вбирати в себе та віддавати в навколишнє середовище до 30 відсотків вологи, не створюючи при цьому відчуття вогкості в постелі.

 

briz.if.ua


31.08.2011 3481 2
Коментарі (2)

Богдан Василенко 2016.10.31, 17:45
http://kozeletslife.com/novosti/eto-interesno/1712-yak-vibrati- spalnik
Константин Ярмоленко 2016.11.22, 11:18
Ліжникарство у нас займає неаби-яку роль. Потрібно відвідувати такі фестивалі, бо потрібно кожній людині розбиратися у постільній білизні та постільному приладді, а в частності ковдри. Бо від цих речей напрямую буде залежати здоровий повноцінний сон, який буде впливати на добре самопочуття та гарно проведенний день. Серед різноманітних пропозицій можна відмітити один інтернет-магазин http://retown.kiev.ua/domashniy-tekstil/odeyala/c21, який має добру спеціалізацію серед постільної білизни, постільного приладдя та має гарний асортимент ковдр.
28.07.2025
Павло Мінка

Фіртка розповідає, як незаконні заправки та контрафактне виробництво пального загрожують економіці й безпеці регіону.  

586
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

668
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3281
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21364
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2142
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1622 1

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

479

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

301

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

894

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2300
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

311
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

589
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1136
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

290
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

914
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

883
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

787
23.07.2025

Програма промоції читання «Текстура» спільно з «Видавництвом Старого Лева» запрошують на розмову довкола абетки-енциклопедії «Антонич від А до Я» — книжки, що розповідає про поета, закоханого у світ, сонце й слово.  

158
25.07.2025

263 народні депутати підтримали законопроєкт, зокрема — дев’ятеро з Івано-Франківщини. Хто і як голосував, і якою була їхня реакція згодом — розповідає Фіртка.

1623 1
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

505
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1452 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2323 4