На Прикарпатті триває відновлення астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван (фото)

 

Маршрут найвищої складності. 2028 метрів над рівнем моря. Чотири години найтяжчого підйому й такого само в часі спуску.

 

Один з найвищих і найзагадковіших піків українських Карпат. Це Піп Іван, або Чорна гора. На її вершині — унікальна астрономічна обсерваторія «Білий слон». 70 років вона не була нікому потрібна. Її руйнували вітри, дощі, сніги й... люди. Але 4 вересня сюди підняли перший будівельний вантаж і бригади робітників. Сказати, що нинішнє відродження «Білого слона» — фантастика, це нічого не сказати. Розмови про необхідність відновлення велися давно.

 

Але. Крутий хребет. Скажені вітри. Гроші. Радянський Союз мав телескопи в інших місцях, а незалежній Україні було не до зірок. Однак «Білий слон» дочекався своїх божевільних романтиків і ентузіастів. Тих, хто зміг переконати спочатку себе, потім один одного й інших, що настав час відібрати обсерваторію в снігів і мародерів. Керівництва Варшавського й Прикарпатського університетів зуміли довести чиновникам Євросоюзу: «Білий слон» необхіден студентам і вченим двох країн. Скоро про нього знімуть фільми й напишуть книжки. А поки що... Перемовини, тонни документів, тисячі дозволів, архітектурні плани, кошториси... І от, нарешті, дерево й цегла для першого етапу — консервації об’єкта.

 

Як інформує Голос України, роботи тут можна вести не більше п’яти місяців на рік. Тож дах має бути готовий до середини нинішнього жовтня!

 

Ректор Прикарпатського університету ім. В. Стефаника Ігор Цепенда сміється: «Можете не вірити, але в 2015-му астрономічна обсерваторія на горі Піп Іван одержить своє друге життя!» Поляки з нуля побудували «Білого слона» в 1936—1938 роках для вчених Варшавського університету. Коли почалася Друга світова, вони вивезли все цінне обладнання. Обсерваторія перейшла у власність СРСР. До червня 1941-го тут ще вели метеорологічні спостереження. Потім закинули. Розтягли все. Навіть чавунні батареї... Інспекторська експедиція — журналісти, керівництво Варшавського й Прикарпатського університетів, архітектори й будівельники двох країн, польські дипломати — цього разу штурмувала Піп Іван на саморобному позашляховику. Диво-джип «Хижак» яскраво-жовтого кольору змайстрував місцевий умілець із ГАЗа-66 і КамАЗа. Але навіть його величезні колеса буксували на скелястих схилах. Валуни вислизали з-під них, загрожуючи перевернути всюдихід. Урятувала об’їзна дорога. Менше розмита дощем, який пройшов напередодні. Кілька разів зависали над прірвою. Тягли тросом. І як же ледве не щодня тут піднімаються вантажівки з будматеріалами?!

 

Схоже, сумніви виникли не тільки в мене. Один з ініціаторів і лобістів проекту відновлення обсерваторії директор Студій Східної Європи Варшавського університету Ян Малицький не міг стримати сліз, коли після багатогодинного гірського джип-сафарі нарешті побачив, скільки зробили українські будівельники менш як за 20 днів! Повністю закладені цеглою вікна другого поверху, частково відновлені дерев’яні перекриття. Хлопці готувалися накрити споруду дахом. Бригади на горі міняються через кожні 5—6 днів. Коли погода хороша, нема ні перекурів, ні вихідних.

 

Кілька груп туристів ходили за нами по п’ятах. Здивуванню не було меж. Занедбана фортеця зі смітника й громадського туалету дивовижним чином перетворилася на будмайданчик. Гості з Києва, Тернополя, Івано-Франківська раділи диву, мов діти. «Може, вдасться в телескоп хоч одним оком подивитися?» — розмріялася одна з туристок.

 

 

 

Нагадаємо, на третьому пленарному засіданні 17-ї сесії Івано-Франківської обласної ради депутати прийняли рішення передати будинок колишньої обсерваторії на горі Піп Іван у власність Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

 

 

Читайте також:

Франківчани з поляками розпочинають відновлення відомої Карпатської обсерваторії Білий слон


01.10.2012 2194 0
Коментарі (0)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1023
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2614 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2191
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3044
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2651
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2368 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

495

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

499

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

994

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2213
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

694
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1962
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2057
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

235
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

845
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5545
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7408
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1422
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

700
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1075 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1577 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1438