На Прикарпатті стартували конкурси проєктів для громад

На Прикарпатті розпочався дванадцятий обласний конкурс проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування. Також з першого квітня триває прийом заявок на обласні конкурси "Громада кращого довкілля", "Краща спортивна громада" та "Краща етнокультурна громада".

Про це Суспільному Карпати розповів виконавчий директор агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Ігор Мельничук, передає Фіртка.

"На Прикарпатті діють 62 територіальні громади. Кожна з них має нагоду написати проєкт і отримати перемогу, – розповідає Ігор Мельничук. – Якщо на одинадцятому обласному конкурсі проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування минулого року переможці могли отримати 300 тисяч гривень, і розрізняли місто, село, селище, ОТГ, то зараз, в умовах стовідсоткового покриття країною ТГ, переможці можуть отримати пів мільйона гривень співфінансування облрадою".

Водночас почався конкурс ініціатив місцевих карпатських громад-2021 в межах проєкту "Карпатська мережа регіонального розвитку". Видатки з держбюджету можуть становити 250 тисяч гривень і винятково спрямовуватися на капітальні видатки.

"Тобто поточні видатки, поточні ремонти, взагалі поточна діяльність не може бути профінансована коштом держбюджету. Але в рамках співфінансування від органу місцевого самоврядування може. А заявниками можуть виступати асоціації органів місцевого самоврядування, агенції розвитку громад, ГО, комунальні підприємства. Орган місцевого самоврядування не може бути заявником, але обов’язково мусить бути партнером", – каже виконавчий директор агенції розвитку ОТГ Прикарпаття.

Івано-Франківщина у порівнянні з Львівською, Закарпатською, Чернівецькою областями подає найбільшу кількість проєктів. Минулого року, до прикладу, — близько сімдесяти (інші області – 30, 40, 50).

Однією з найактивніших у написанні та поданні проєктів громад Прикарпаття є Делятинська.

"Кошти, які можна залучити на розвиток громади з перемоги у таких конкурсах, це ті гроші, які ніколи не передбачать депутати з місцевого, обласного чи державного бюджету, – каже Делятинський селищний голова Богдан Клим’юк. – Зокрема, це відновлення культурної, мистецької спадщини. Нам вдалося відновити кептарі делятинського типу. Минулого року на 11-й конкурс подали шість проєктів, з них перемогли три: проєкт пригодницьких перегонів "Чорний шлях", відновлення народних ремесел на теренах села Чорні Ослави, створення туристичного комплексу".

Цього ж року проєктна команда Делятинської громади теж вивчає конкурсні пріоритети та працює над новими ідеями.

Перемоги у конкурсах минулих років отримала Спаська громада — проєкт з поводження з твердими побутовими відходами, розповідає голова Спаської сільської ради Микола Медвідь.

"Зараз тверді побутові відходи жителі сортують окремо: скло, пластик. Найбільша незручність, що ніхто не хоче їхати до нас і забирати сортовані окремо, але їдуть в одній машині. Адже у гірських населених пунктах зовсім інша густота населення, і буває, що старенькій жіночці десь кілометр треба нести відходи до сортувального майданчика. На жаль, у нас ні дороги, ні кількості нема", – розповів голова Спаської сільської ради.

Ні на території Спаської громади, ні на прилеглих немає сортувальної станції з перероблення твердих відходів.

"Щоб забирати їх від кожного жителя (пропонували фірми) – ціна 94 гривні на дорослого – це непідйомна ціна. Вже є гіркий досвід Львова. Це має бути підтримано і вирішено на державному рівні", – каже Микола Медвідь.

Цього року Спаська громада пропонує проєкт з добудови ще одного корпусу школи, адже не вистачає освітньої субвенції. Також через торішню повінь у червні виникла потреба в руслоочисній техніці, яку теж планують придбати у співфінансуванні. Якщо в громаді будуть проводити водовідведення, русло очищування, то проживати у гірських населених пунктах буде значно безпечніше.


Читайте також:

В одній із найвисокогірніших громад Прикарпаття провели швидкісний інтернет

Гуцульські громади Закарпаття й Прикарпаття об’єднаються для покращення розвитку туризму


08.04.2021 1185
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15614
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1530
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1105
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2133
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3673
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1388

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1798

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

570

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1193

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1358
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

658
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24303
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

549
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

519
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

665
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1556
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

720
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7413
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

669
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1730 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

655
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

562