На Прикарпатті шукають фінансування для відновлення вузькоколійки (ФОТО/ВІДЕО)

На Рожнятівщині, що на Прикарпатті, планують відновити вузькоколійку за кошти Європейського Союзу. Відповідний проєкт від Брошнів-Осадської громади подали на конкурсний відбір.

У 2018-му році з обласного бюджету уже виділили 50 тисяч гривень на виготовлення проєктно-кошторисної документації для відновлення залізниці від селища Брошнів-Осада до села Осмолода, інформує Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Вузькоколійку, яка з’єднувала Осмолоду та Брошнів-Осаду, збудували приблизно в 1900-му році для транспортування з гір вирубаного лісу. Її протяжність була близько 60 кілометрів. 30 років тому колію майже повністю розібрали.

"Тут проходить центральна траса Івано-Франківськ - Львів. Через неї проходила ця вузькоколійка. Стояли два великі шлагбауми, коли поїзд їхав з лісом. Ліс, який в цих вагонах возили (це були дев'ятиметрові, інколи навіть довші стовбури смерек), люди називали "льора". Таких "льор" могло бути вісім, іноді - десять", - каже історик Ярослав Павляк.

В Брошнів-Осаді ще збереглося приміщення складу, куди звозили дерева, та лісопильний цех.

Таким чином, деревину уже тоді починали обробляти в Брошнів-Осаді, розповідає Ярослав Павляк:

"Ми довели використання деревини до 97%. Великі дошки йшли на велику будову: на вікна, на двері. Менші деталі йшли на поперечки, ще менші - на штапики для вікон. Отут був "ширпотреб", робили табуретки, які ще до сьогоднішнього дня є у наших людей в Брошневі".

Тепер у громаді виявили бажання відновити вузькоколійку. Якщо Європейський Союз долучиться до співфінансування цього проєкту, то до 2022-го року можна буде збудувати п'ять кілометрів залізничного полотна. Які саме населені пункти сполучатиме вузькоколійка, поки не вирішили, каже розробник проєкту, начальник відділу будівництва та проєктної діяльності Брошнів-Осадської ОТГ Святослав Сологуб. Також розповідає, що будуватимуть цю колію з перспективою відновлення усіх 60-ти кілометрів. За підрахунками, на це потрібно близько одного мільярда гривень.

"У 2019-му році розробили техніко-економічне обґрунтування університетом нафти та газу, і цього року протягом двох-трьох місяців розробили проєктну заявку. Її загальна кошторисна вартість сягає 49-ти мільйонів. Тобто, це 24 мільйони за кошти державного бюджету відповідно з Європейського Союзу і 25 мільйонів - співфінансування. Співфінансування гарантують усі місцеві органи влади - тобто, ті сільські ради, які знаходяться на шляху вузькоколійки, Брошнів-Осадська ОТГ, звичайно, районні ради та районні державні адміністрації", - говорить Святослав Сологуб.

Першочергово вузькоколійку використовуватимуть з туристичною метою, але вона може бути корисною і в промисловості, каже перший заступник голови Брошнів-Осадської ОТГ Богдан Мельник:

"Реалізація цього масштабного проєкту сприятиме розвитку Рожнятівщини - відновленню ефективного функціонування гірських залізниць вузької колії. Є ще економічно-доцільне впровадження такого проєкту – не тільки сприятиме розвитку туризму, але і стане основою для планування розвитку інфраструктури, збереження автомобільних доріг, екологічного перевезення лісу. Оскільки наш Рожнятівський район повністю промисловий, це буде велика вигода для нас".

Голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів каже, що ідея відновлення вузькоколійки виникла три роки тому, коли створили громаду. У 2020-му році з обласного бюджету на цей проєкт виділили 100 тисяч гривень і ще 80 тисяч гривень - з бюджету ОТГ.

Він пояснює:

"Ця сума, близько 180 тисяч гривень, спрямована підряднику, який робить зйомку земельних ділянок. Тобто, побутує така думка, що це нереально, тому що по тій самій дорозі, де проходила вузькоколійна залізниця, вже отримані приватні ділянки. Якраз саме для цього робили зйомку землі, щоб зрозуміти, куди саме можна обійти ці приватизовані земельні ділянки".


03.12.2020 918
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

289
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

652
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1923
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3413
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1251
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1381

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

398

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1050

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1219
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24181
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

431
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2588
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

467
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1422
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

621
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15288
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

420
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1116 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

554
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541